Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuidas neid hinnata ?
 • Miks sellised suhtevõrgud kujunevad ?
 • Miks mõned pk on rikkad, mõned vaesed ?
 
Säutsu twitteris
Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte
Loodusgeo ja inimgeo on omavahel tugevas seoses. Mõlemad teadused on ruumilised teadused. Kui teadusi kirjeldatakse pole erinevus oluline, kui aga seletatakse on erinevus suur, sest ühte nähtus juhivad loodusseadused , teist aga ühiskonnareeglid.
Erinevus põhihuvides:
Inimgeograafia põhihuvi on ühe kindla nähtuse korraldus ruumis.
Loodusgeograafia põhihuvi on erinevate loodusnähtuste vastastikmõju nende ruumilise koospaiknemise alusel.
Inimgeograafia on teemateadus. Tegeleb inimtegevusega.
Loodusgeograafia on objektiteadus. Tegeleb loodusnähtusega.
Inimgeol oma uurimisvaldkonda pole, on hoopis oma teema – ruumikorraldus.
INIMGEOGRAAFIA KOOSSEIS JA TÄHTSAMAD TEEMAD
Fundamentaalteadus otsib uusi teadmisi
Rakendusteadus uurib nende teadmiste praktilise kasutamise võimalusi ja ületada tekkivaid raskuski. Rakendusteadusest areneb välja rakendus .
Fundametaalse inimgeo puhul on olulisemas kaks liigendust:
 • sisu alusel(küsimuste alusel, millega mingi koostisosa tegeleb) ja
 • abstraktsuse määra alusel(Kui laua küsimusteringi uuritakse ja kui üldiselt kehtivaid tulemusi taotellakse).
Sisu alusel: peamised teadusharud. Sisu alusel jaguneb inimgeogr kuueks peamiseks haruks. Kõigepealt nimetaksime loodusgeograafiaga kahasse arendatavat loodusvarade geograafiat. Edasi tuleks inimgeograafia peamise objekti -inimeste endi uurimine rahvastiku-ja asulastiku geograafia raames, siis aga inimeste peamiste tegevuste uurimine majandus-, poliit -, kultuuri-ja nn. seltskondliku suhtlemise geograafias .
Loodusvarade geograafia – inimgeo võtab loodusgeo poolt uuritu teadmiseks ja küsib edasi kuidas ja milleks oleks loodusvarasid otstarbekas kasutada ning kuidas neid kasutatakse, mida peaks ette võetama et neid protsesse soodustada? Kuidas suurendada kasutadaoleva loodusvara hulka või parandada selle omadusi? On olemas ka küisimusi, mille kallal töötades tuleb arvestada mitmete erinevate loodusvaradega. Eelkõige on sellisteks loodusvarakasutuste vastastikused mõjud, küsimused, kuidas ühe loodusvara kasutamine mõjutab teise loodusvara seisukorda (maavarakarjääride rekultiveerimine metsadeks või põllumaaks, tööstusliku keskkonnasaaste mõju metsakasvule, metsaraie mõju veevaradele jpms.).
Loodusvarade geograafia allharude eraldamisel tuleb arvestada, et loodus-ja inimgeograafia liigitavad loodusvarasid erinevalt. Inimgeo lähtub loodusvarade liigitamisel nende kasutamisalast ja saab tulemuseks nt maa ja veekogud kui tegutsemisruumi; agrokliima koos muldadega põllumajanduse tarbeks jne. Siia alla kuulub ka meditsiinigeograafia. Lisaks üldteemad(arusaamad ühiskonna ja looduse vahekorrast ja nende täpsustamine ja täiendamine, jätkusuutliku looduskasutuse tagamise majanduslikud, institutsioonilised ja poliitilised küsimused)
Rahvastiku ja asulastiku geograafia – Rahvastiku geograafiline paiknemine ja tiheduseerinevused paigast paika, rahvastiku erinev koosseis eri kohtades ja kõige selle põhjused on küsimused, mille vastu rahvastiku-ja asulastiku geograafia kõigepealt huvi tunneb. Kuid märksa olulisem on uurida rahvastikku kui muutuvat nähtust, rahvastikuprotsesse. erinev koosseis ja selle põhjused on huvipakkuvad. Miks inimesed rändavad, seda uurivad sotsioloogid ja majandusteadlased, inimgeod uurivad kuhu nad rändavad.
Asula geograafia – asula sisemise struktuuri uurimine.
Asulategeograafia – paljude erinevate asulate vastastikuse vahekordade uurimine.
Näeme, et asulastikugeograafia esineb kogu teadusharu üldistava ja
kokkuvõtva osana .
Majandusgeograafia- ruumiline majandusteadus, maj. geo aineks on inimeste maj. tegevuse paiknemine ja ruumiline korraldus.
-millised on erinevused eri piirkondade majanduselus, miks need
tekivad ja kuidas neid hinnata?
-milline on majanduslike suhete võrgu paiknemine ruumis, miks ühed
piirkonnad suhtlevad rohkem teiste ja vähem kolmandatega, kuidas
ja miks sellised suhtevõrgud kujunevad?
Oma esitatud küsimustele otsib majandusgeograafia harilikult vastuseid kolmest suunast -loodusolude erinevusest (mis seob teda loodusgeograafiaga), inimeste ja nende kultuuri ja poliitilise tegevuse erinevustest (mis seob majandusgeograafiat teiste inimgeograafia distsipliinidega) ja geograafilisest asendist
 • Üldine maj geo – majandus kui terviksüsteem ja uurib selle talitlemise ning tulemuslikkuse erinevusi paigast paika. Nt miks mõned pk on rikkad, mõned vaesed?
 • Üksik maj geo – keskendub kitsamalt nt tööstuse geograafiale, äri geo, finantsgeo, turismigeo jne.
Maj huvialad : globaliseerumisprotsessid, majanduse ruumilise korralduse vormis, institutsioonide, ühiskonnakorralduse ja kultuuri mõj maj-le.
Poliit-ruumiline politoloogia - e poliitilise tegevuse ruumilise korralduse uurimine. Uuritakse ruumi mõju poiitiliselel tegevusele võtes arvesse looduse iseärasusi. Jaguneb:
 • Rahvusvah suhete poliit.geo – huvitub riikidest, nende territooriumist ja piiridest, vastastikuse asendi mõjust nende suhetele.
 • Riigisiseste suhete pol.geo – kujunes viimase 30 a jooksul, uurib miks teatud piirkonnas toetatakse ühtesid erakondi jne.
Kultuurigeo-Ruumiline kultuuriteadus . Huvitavad piirkondlikud erinevused inimeste kultuuris, kultuuriline suhtlemine läbi ruumi, kultuuri mõju inimeste käitumisele kultuuri materiaalsete jälgede paigutus ja ruumiline korraldus.
Nn seltskondliku suhtlemise geograafia – kõik mis põhimõtteliselt jääb kultuurigeost üle. Kuritegevus , klubilised harrastused , lõbustusasutused jne. Noor geograafia alajaotus , paljud teadlased arvavad et seda polegi olemas.
Feministlik geoomaette valdkond , uurib naiste eriseisundit ühiskonnas, eriti geogr ruumi kasutusel(väiksem liikumisvabadus naistel jne).
Inimgeo seisab loodusgeo ja ühiskonnateaduste vahel.
Abstraktsuse määra alusel jaguneb inimgeograafia teoreetiliseks
e. metageograafiaks, siistemaatilisteks ja regionaalseteks inimgeograafiateks.
Teaduse tuumiku moodustavad süstemaatilised inimgeograafiad. Need käsitlevad teatud inimtegevuse valdkonna ruumilist korraldust ja kasutavad seda uurides näiteid mistahes maailma piirkonnast , kui need ainult sobivad.
Regionaalse inim geo ülesandeks on vastavat piirkonda käsitlevate faktide hankimine , teadmiseksvõtmine ja korrastamine.
Regionaalsed ja süstemaatilised geograafiad on koostöös: süstemaatilised tellivad , nõuavad, õpetavad ja regionaalsed varustavad faktiliste teadmistega.
Teoreetiline geo - selle ül on kõige üldisemate arusaamade väljatöötamine ja igasuguste inim geo nähtuste ruumilise korralduse kohta käivate seaduspärasuste otsing. Teoreetilise geograafia väärtus on selles,
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #1 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #2 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #3 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #4 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #5 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #6 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #7 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #8 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #9 Inimgeograafia raamatu esimese osa kokkuvõte #10
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 10 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-06-10 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 11 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor missL Õppematerjali autor

Lisainfo

Kokkuvõte inimgeograafia raamatu esimesest poolest.
inimgeograafia , uurimismeetodid , geograaf , nähtu , regioonid , paradigma , inimgeograafia

Mõisted

Sisukord

 • Regionaalplaneerimise Assotsiatsiooni

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

13
doc
U-Pragi õpiku Inimgeograafia alused-1 -2-pt kokkuvõte
21
docx
Kultuurigeograafia konspekt
990
pdf
Maailmataju ehk maailmapilt 2015
343
pdf
Maailmataju uusversioon
477
pdf
Maailmataju
8
docx
Inimgeograafia ja loodusgeograafia
8
docx
Inimgeograafia ja loodusgeograafia
97
pdf
Kordamine Geograafia riigieksamiks 2010-VASTUSED

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !