Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Haldusõiguse normistikus on olulisel kohal veel need, milledega reguleeritakse riigi- ning omavalitsusteenistujate õiguslik seisund, avaliku teenistuse alused, tingimused ning kord, aga samuti pädevus otsustusprotsessis ja eriti: diskretsiooni ehk suva maht oma ülesannete teostamisel ning suhtlemisel rahvaga.
Haldusõiguse üldpõhimõtted on kindlaks määratud põhiseaduses, konkreetne normistik sisaldub seadustes, eelkõige konstitutsioonilistes seadustes, nagu Vabariigi Valitsuse seadus (RT I 1995, 94, 1628), aga ka seadusjärgsetes õigusaktides, peamiselt seaduse alusel ja täitmiseks antavates Vabariigi Valitsuse
Haldusõigusnorm on abstraktne ja üldkohustuslik käitumisreegel, mille esemeks on haldusõigussuhe. Haldusõigusnorm reguleerib vahekordi, mis tekivad avaliku halduse teostamisel. See määrab haldusorganite, asutuste, kodanike jt nõutava, lubatava või soovitava käitumise piirid.
Haldusõigus on õigusnormide kogum,mis kehtib halduse suhtes,määrates muuhulgas kindlaks võimusalase tegevuse sfääri ja piirid ning sellega koosmõjus oleva üksikisiku vabadussfääri,samuti kodaniku õigused riiklikele soodustustele ja kaudse riigivõimu kandjad.
Haldusõigussuhted – õ suhete 1 liike (vähemalt 2 õ subj vaheline õiguslik seos, mis tekib õn alusel konkreetsest asjaolust). Kui n on hõn, siis on tegemist hõ suhtega (seotud subj av õ-ga). Hõ suhe on ühest küljest subj av õ tagajärg, kuid on ka selle eeldus.
Haldusõigus on õppeaine haldusõiguse teooriast ja haldusõigusest kui õigusharust, mille normid reguleerivad avalik-õiguslike institutsioonide ja haldusorganite moodustamist eesmärgiga tagada avalike huvide realiseerimine ja isikute õiguste kaitse.
Haldusõiguslik teovõime on võime iseseisvalt realiseerida oma haldusõiguslikke õigusi ja kohustusi. Kui haldusõigusnorm annab ka alaealisele võimaluse iseseisvalt realiseerida oma õigusi/kohustusi, siis järelikult on tal ka haldusteovõime.
Haldusõiguse formaal - juriidilisel käsitlemisel rõhutavad paljud haldusõigusteadlased haldusõiguse poliitilist funktsiooni, mille sisuks on üksikisiku ja kogu ühiskonna kaitse avaliku võimu võimalike kuritarvituste eest.
Haldusõigus on avaliku õiguse haru, mille normid reguleerivad avalikku haldust teostavate organite moodustamist ja funktsioneerimist ning sealjuures tekkinud suhteid eesmärgiga tagada avalike huvide realiseerimine.
Haldusõigus on õigusnormide kogum, mis spetsiifilisel viisil determineerib haldustegevust, -menetlust ja –organisatsiooni. Õigusinstituut kujutab endast kindlaid suhteid reguleerivate õigusnormide kogumit.
Haldusõiguse printsiibid - Haldusõiguse printsiibid kui abstraktsioonid tulevad PS-st, seadustest, rahvusvahelistest lepingutest ja rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtetest.
Haldusõiguserikkumiste asjades on senini põhinenud haldusõiguserikkumiste seadustiku normidel. Mittetulundusühingute seadus aga näeb ette menetluse halduskohtumenetluse seadustiku alusel.
Haldusõigusnorm on abstraktne ja üldkohustuslik käitumisreegel, mille esemeks on haldusõigussuhe. Haldusõigusnorm reguleerib vahekordi, mis tekivad avaliku halduse
Haldusõiguse üldosa – struktureerib haldusõigust, koondab neid õigusinstituute, printsiipe ja mõisteid, mis on põhimõttelise tähtsusega kogu haldusõiguse jaoks.
Haldusõiguse rikkumine on süüline tegu, kas tahtlik või ettevaatamatu, mis väljendub tegevuses või tegevusetuses, mille eest seadusega on ette nähtud halduskaristus.
Haldusõigus on õigusharu, mis reguleerib suhteid, mis tekivad formaalselt mõistetud halduse sfääris. Haldusõigussuhte osapooleks on haldusorgan.
Haldusõigus on avaliku õiguse haru, mille normid reguleerivad haldusorganite moodustamist ja tegevust ning selle käigus tekkivaid õigussuhteid.
Haldusõigus on tervikuks seondunud õigusnormide kogum, on õigusharu, mis kuulub avaliku õiguse hulka /reguleerimisesemeks on avalik haldus.
Haldusõigussuhted – haldusõigussuhte mõiste avamine eeldab selle sisu, tekkimise, lõppemise ja muutmise aluste, samuti subjektide käsitlemist.
Haldusõigus – on tervikuks seondunud õigusnormide kogum, on õigusharu, mis kuulub avaliku õiguse hulkka, vastandub eraõigusele.
Haldusõigus on õigusnormide kogum, mis spetsiifilisel viisil determineerib haldustegevust, haldusmenetlust ja haldusorganisatsiooni.
Haldusõigus – üks suuremaid ja mahukamaid õigusharusid just reguleeritavate ühiskondlike suhete mitmekesisuse ja mahu poolest.
Haldusõiguses on ühepoolne kohustus käske täita – kohustuslikkus ja 1poolsus. Avaliku võimu poolt antud käsud on ühepoolsed.
Haldusõiguse normid on olemuslikult subordineeritud riigiõiguse normidele, st haldusaktid on seadusest alamal seisvateks aktideks.
Haldusõiguse printsiibid on need juhtivad põhimõtted, millest lähtuvalt kujuneb ja funktsioneerib avaliku halduse organisatsioon.
Haldusõigusvõime on määratletud põhiseaduse ja seadustega ning ta tekib üldjuhul sünni momendist ja lõpeb surmaga.
Haldusõigusnorm – nagu iga õigusnorm on üldkohustuslik käitumisreegel, mis reguleerib abstraktse hulga juhtumeid.
Haldusõiguse üldpõhimõtted on kindlaks määratud põhiseaduses, konkreetne normistik sisaldub konstitutsioonilistes seadustes.
Haldusõigusvõimega on varustatud ka ühingud ja nende liidud, samuti teised eraõiguslikud juriidilised isikud.
Haldusõigus on tervikuks seondunud õigusnormide kogum (õigusharu), mis kuulub avaliku õiguse hulka.
Haldusõiguse subjektideks on see osa õigussubjektidest, kes on haldusõiguslike õiguste ja kohustuste kandjateks.
Haldusõigus ehk administratiivõigus on üks suuremaid harusid suhete mitmekesisuse ja mahu poolest.
Haldusõiguse eriosa – tegeleb haldusõiguse üksikute harude või haldusmõjutuste teatud valdkondadega.
Haldusõiguslikule reguleerimisele on iseloomulik: - käsud – ettekirjutused, mida subjekt on kohustatud täitma.
Haldusõigusnorm - on üldkohustuslik käitumisreegel, mis reguleerib abstraktse hulga juhtumeid.
Haldusõiguslik õigusvõime on võime kanda haldusõiguslikke kohustusi ja omada haldusõiguslikke õigusi.
Haldusõigus - Administrative law/ public law juriidilisele kaitsele - Judicial protection
Haldusõigussuhete spekter on väga lai ja mitmekesine, mistõttu puudub ka nende korrektne tüpoloogia.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Haldusõiguse eriosa – haldusõiguse üksikud harude  Avaliku teenistuse õigus  Kohaliku omavalitsuse õigus  Sotsiaalõigus  Ehitusõigus  Korrakaitseõigus  Metsaõigus  Kultuuri- ja teadushaldusõigus  Eelarve- ja finantsõigus  Andmekaitseõigus  jt valdkonnad
Haldusõigussuhe on õigussuhete eriliik ja tihedalt seotud subjektiivse avaliku õigusega.
Haldusõigus on õ haru, mis reguleerib suhteid, mis tekivad av halduse teostamisel.
Haldusõigus – reguleerib täidesaatva riigivõimu ning sellega seonduva tegevust.
Haldusõigus – üks suuremaid õigusharusid suhete mitmekesisuse ja mahu poolest.
Haldusõigus ehk administratiivõigus on üks suuremaid õigussüsteemi harusid.
Haldusõigus on õigusharu, mis reguleerib suhteid riigivalitsemise valdkonnas.
Haldusõigusel on õ kasutada ka sunnivahendeid, kuid selleks on täpsed reeglid.
Haldusõigus – õigusnormide kogum, mis kehtib haldustegevuse suhtes.
Haldusõiguse põhisätted on kindlaks määratud põhiseaduslikes õigusaktides.
Haldusõigussuhe on tihedalt seotud subjektiivse avaliku õigusega.
Haldusõigus – administratiiv- ehk valitsemisõigus.
Haldusõiguse mõiste - avaliku õ.se haru, mille normid regul.
Haldusõigusnormi subjektiks on isik, kellele norm on adresseeritud.
Haldusõiguse seisukohalt on muidugi olulisemad õigustoimingud.
Haldusõiguses on tavaõigusel piiratud tähendus.
Haldusõigussuhted on iseloomulikud ka haldusekandjate
Haldusõiguse eriosa – haldusõiguse üksikud harude
Haldusõigus on osaks avalikust õigusest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Haldusõigussuhe on õigussuhte üks liik. Õigussuhte all mõistetakse vähemalt kahe õigussubjekti vahelist õiguslikku seost, mis tekib õigusnormi alusel konkreetsest asjaolust.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun