Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Geograafia, kordamine eksamiks, 2 (7)

4 HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Milleks sobib kõige enam ?
 
Säutsu twitteris

PÕLD!

looduslike ja majanduslike tegurite mõju põllumajandusele

Looduslikud tingimused: reljeef (mägise pinnamoega piirkonnad on ebasobivad põllumajanduse arenguks, tasased alad soodsamad), kliima (temperatuurid, sademete hulk ja aastane jaotus, vegetatsiooniperioodi pikkus), mullad (viljakus).
Majanduslikud tegurid: kapitali olemasolu, tööjõud (hulk ja kvaliteet), turg toodangule, valitsuse poliitika (toetused, laenude võimalus, soodustused jne)
Segatalud põllumajandustalu, kus kasvatatakse erinevaid põllukultuure ja peetakse loomi oma tarbeks, kuid toodangu ülejäägid (mõni toode) lähevad müügiks. Iseloomulikud arengumaadele , kus viiakse läbi agraarreforme.
Spetsialiseeritud suurtalu – moodne kõrgtootlik taluvorm, kus on spetsialiseerutud enamasti vaid ühele tooteliigile (lillekasvatus, piimakari , maitsetaimed, teravili jne). Spetsialiseeritud suurtalud on levinud peamiselt Euroopas ja Põhja-Ameerikas, nende arv kasvab ka Jaapanis, arengumaades leidub neid veel vähe.
Ekstensiivsed teraviljatalud hõredasti asustatud kuiva kliimaga piirkondades Põhja-Ameerikas ja Austraalias, Venemaa ja Kasahstani steppides jm rohtlaaladel. Teraviljatalud on väga suure pindalaga ja seal kasvatatakse peamiselt nisu. Sageli tuleb farmer tallu ainult külvi ja -lõikuse ajaks ning palkab selleks perioodiks sulased. Kogu töö tehakse ära paari nädalaga, vili müüakse kohe elevaatorisse, seejärel sõidab omanik tagasi alalisse elukohta, sulased aga lähevad uuele tööle. Madala hektarisaagi kompenseerivad väikesed tootmiskulud , kuid vajatakse mitmesuguseid agraartööstuskompleksi poolt pakutavaid äriteenuseid (elevaatorid, masinhoole, valveteenistus, jms).
Rantšo on suur loomakasvatusmajand, kus peetakse tuhandepealisi lihaveise- või lambakarju, keda söödetakse aastaringselt looduslikel karjamaadel. Söödatagavarasid varutakse erakordseteks juhtudeks (pikaajaline põud vmt). Karjased kaitsevad karja röövloomade eest ja jälgivad karjamaade ühtlast kasutamist. Rantšo annab väga odavat toodangut, kuid selleks peab olema kümneid tuhandeid hektareid karjamaid. Suuremaid kulutusi tehakse vaid tõuaretusele ja veterinaarteenindusele. Rantšod on levinud USA kuivas lääneosas, Austraalias, Argentinas, Lõuna-Aafrikas jm.
Istandus on suur taimekasvatusmajand, mis toodab saadusi (kohvi, suhkruroog , puuviljad jms) müügiks ja tegeleb nende esmase töötlemisega. Kõrge saagikuse tagamiseks pannakse suurt rõhku agrotehnikale (sordiaretus, väetamine, õiged maaharimis - ja hooldusvõtted, taimekaitse jmt). Istandus saab töötada vaid odava tööjõuga. Selleks olid ajalooliselt orjad , hiljem arengumaadest värvatud lepingutöölised. Arengumaades on praegugi palju istandusi.
Hiigelfarm loomad koondatakse mitmekorruselistesse hiigelfarmidesse, mis paiknevad turu läheduses (sadamad, linnaäärne odav maa) ja kasutavad sisseostetud sööta. Kõige rohkem on rajatud linnu-, loomaliha- ja piimavabrikuid, seda eriti Jaapanis ja USA-s, kuid viimasel ajal ka arengumaades.
Nisu- USA, Kanada , Euroopa (Prantsusmaa, Venemaa, Saksamaa, Türgi, Suurbritannia ), Pakistan , Hiina, India, LAV, Austraalia
Mais- USA, Hiina, Brasiilia
Riis - Jaapani lõuna osa, Hiina, India, Bangladesh , Indoneesia , Vietnam , Tai
Kohv- Brasiilia, Costa Rica, Vietnam, Indoneesia, Kolumbia , Mehhiko
Tee- India, Hiina, Sri Lanka , Kenya
Suhkruroog- Kuuba, Brasiilia, India, Hiina, Pakistan, Türgi, Tai, Mehhiko, Austraalia
Puuvill - Hiina, USA, India, Pakistan, Usbekistan , Türgi, Austraalia
Tsitruselised- Vahemere ääres ( Hispaania , Itaalia, Maroko , Egiptus ), USA ( Florida ps)
Uute põldude rajamine
Looduslike ökosüsteemide hävimine
Maade niisutamine
Soolade tõus aurumisega huumus -horisonti- pinnase sooldumine
Üleväetamine
Saagi keemilise koostise muutused, põhja- ja pinnavete reostus (ohtlik just liigne lämmastik)
Mürkkemikaalide kasutamine
Kasulike eluvormide hävimine koos kahjulikega, mesilaste, lindude toidu mürgitumine, mürkide kandumine vette ja pikaajaline säilimine pinnases
Monokultuuride kasvatamine
Haiguste ja kahjurite levik, muldade vaesumine, mullaviljakuse vähenemine
Raskete põllumajandus-masinate kasutamine
Muldade tihenemine, õhusisalduse vähenemine, mullaorganismide elukeskkonna halvenemine.
Ulatuslike põllu-massiivide rajamine
Suureneb tuulisus, tuuleerosioon
Põllud nõlvadel
Mulla- ja pinnaseerosioon, sademetevee ja raskusjõu mõjul
Ülekarjatamine
Kuivemates rohtlapiirkondades viib kõrbestumisele
4.1 Põllumajandus. Maakera agrokliimavöötmed
Tänapäeval elatab end põllumajandusliku tööga umbes 45 % maakera rahvastikust. Põllumajandustoodang ei saa praegu suureneda enam uute maade kasutuselevõtu, vaid ainult produktiivsema tootmise arvel.
Põllumajanduse peamine ressurss on põllumajandusmaa, mis hõlmab peaaegu kolmandikku maismaast ning jaguneb haritavaks maaks ja looduslikuks rohumaaks. Iga riigi põllumajanduse struktuur on erinev. See sõltub looduslikest tingimusest, ajaloolise arengu iseärasustest, sotsiaal-majanduslikest suhetest ja rahvuslikest traditsioonidest. Põllumajanduse tähtsust mingis riigis iseloomustatakse tavaliselt põllumajanduses hõivatud inimeste osatähtsusega ja põllumajanduse tähtsusega SKT-s. Kõige üldisemalt võib põllumajanduse jaotada kaheks: elatus- ehk naturaalmajanduslikuks (omatarbeline) ja turumajanduslikuks (kaubaline).
Milliseid kultuure ja kariloomi ühes või teises maailma piirkonnas kasvatada saab, sõltub vegetatsiooniperioodi pikkusest, sademetest, pinnamoest ja mullastikust. Taimekasvuperioodi aktiivsete temperatuuride summa alusel eristatakse agrokliimavöötmeid.
Polaarkliimas on kogu aasta külm ja põllumajandusega tegelemine on võimatu.
Lähispolaarkliimas on vaid parimal juhul võimalik kasvatada kiirekasvulisi kultuure (nt redis , sibul ). Tundramaadel kasvatatakse põhjapõtru.
Parasvöötmes on tingimused üsna erinevad – tavaliselt saab ühe saagi aastas. Seetõttu on kapitali käive aeglane, tööjõuvajadus hooajaline, toodangu ületalve säilitamine kulukas ja suurte kadudega. Eristatakse:
 • Jahe parasvööde. Vegetatsiooniperiood kestab 3-5 kuud, levib looduslik okasmets . Põllumajanduslikku maad on vähe, karmid kliimatingimused ja väheviljakad leetmullad ei soodusta põllundusega tegelemist. Kasvatada saab mitmeid teravilju , kartulit, köögivilja, lina ja rapsi.
 • Mõõdukas parasvööde. Vegetatsiooniperioodi pikkus viis kuud või enam. Eristatakse:
  1) Merelises pehme ja niiske talvega valdkonnas kasvavad ka istanduse põhikultuurid. Mullad keskmise viljakusega, hästi haritavad, kohati kuivendamist vajavad. Rohumaad on eelduseks piimakarja kasvatamisele.
  2) Mandrilises piirab kultuuride valikut külm talv, vahel ka põud.
  3) Kaug-Ida mussoonvaldkonnas kannatavad põllukultuurid põua käes vegetatsiooniperioodi alguses; saagikoristust raskendavad suve lõpu ja sügise rohked sademed.
 • Soe parasvööde. Vegetatsiooniperioodi pikkus kuus kuud või enam. Võimalik kasvatada riisi ja maisi, päevalille, suhrupeeti, sojauba , viinamarju.
  1) Parasniiske valdkond üsna viljakate ja püsivate muldadega on maailma hinnatuimaid piirkondi.
  2) Kuivas mandrilises valdkonnas on viljakad mustmullad , mis kannatavad erosiooni. Niistus on hädavajalik (USA nisuvööde ja Ukraina
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Geograafia-kordamine eksamiks-2 #1 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #2 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #3 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #4 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #5 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #6 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #7 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #8 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #9 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #10 Geograafia-kordamine eksamiks-2 #11
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 11 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2008-09-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 281 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 7 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Insignificant Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Kokkuvõtetest kokkuvõte. Abistab eksamiks.
  Põllumajandus, kalandus, metsandus, energia, tekstiil, rõivatööstus, turism

  põllumajandus , kalandus , metsandus , energia , tekstiil , rõivatööstus , turism , puhkemajandus , istandus , hiigelfarm , agrokliimavöötmed , nafta , gaas , tahked kütused , tuumaenergia , veeenergia , tuuleenergia , päikeseenergia , geotermaalenergia , bioenergia , torutransport , Õhutransport , siseveetransport , meretransport , raudteetransport , autotransport

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (7)

  its2cold profiilipilt
  its2cold: Kõik suht segamini aga info rikas siiski.
  17:43 22-02-2009
  joosel profiilipilt
  joosel: veidi segane, kuid mind ta aitas, tänan
  21:14 31-05-2010
  ellup profiilipilt
  ellup: kogu vajalik materjal ja info olemas!
  16:00 19-05-2012


  Sarnased materjalid

  23
  doc
  Geograafia eksamimaterjal
  14
  odt
  Geograafia-kordamine eksamiks
  61
  doc
  Geograafia eksam
  20
  docx
  Geograafia koolieksam 2013
  29
  doc
  Geograafia eksamimaterjalid
  29
  doc
  Geograafia
  29
  doc
  Maailma ühiskonnageograafia
  12
  doc
  Geograafia eksami abi

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun