Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Füüsika spikker (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

O1. Variant 1. Laengute vastastikune mõju, columbi seadus - Jõud, millega üks punktlaeng mõjub teisele on võrdeline mõlema laengu suurusega ja pöördvõrdeline laengute vahelise kauguse ruuduga . Ühenimeliste laengute korral on jõud positiivne(tõukuvad) ja erinimeliste laengute korral on jõud negatiivne(tõmbuvad). 2) Kondensaator - Kondensaatoriks nim. teineteise lähedale asetatud ja teineteisest isoleeritud elektrijuhi paari. Juhipaari mahtuvus C=q/ fii1-fii2. Kondeka mahtuvus on laeng, mis tuleb viia kondeka ühelt juhilt teisele, et muuta potensiaalide vahet ühe ühiku võrra. Laetud juhi energia võrdub laadimisel kulutatud tööga dA=fii*dq. Kondensaatori energia w=Cu2/2. 3) Elektrolüüs - Elektrolüüti läbiva vooluga kaasneb elektrolüüdi koostisosade eraldumine elektroodidel, see on elektrolüüs.(FARADY)1 seadus: elektroodil eraldunud aine hulk on võrdeline elektolüüti läbinud laenguga. m=kq k- elektrokeemiline ekvivalent 2seadus: kõikide ainete elektrokeemiline ekvivalent on võrdeline ainete keemiliste ekvivalendidega. k=A/Fz A-aatomi mass, F- faraday arv, z-aine valents .
4)Ideaalse gaasi võrrand–on võrrand, mis seob ideaalse gaasi olekuparameetrid, kui see gaas on tasakaaluolekus. pV=m/μRTkusp on gaasi rõhk, V on ruumala, n on gaasi hulk, T on absoluutne temperatuur ning R on universaalne gaasikontakt (=8.3145 J/mol/K).
2. Variant1. Elektrivälja tugevus- Laengud mõjustavad üksteist elektrivälja vahendusel. Iga laeng muudab ümbritseva ruumi omadusi : tekitab seal elektrivälja. Elektrivälja iseloomustavat suurust E nim. elektrivälja tugevuseks antud punktis. 2. Elektrivool - Asetades elektrijuhi elektrivälja hakkab juhis olevatele vabadele laengutele mõjuma elektriline jõud f = q E.See tekitab laengute korrapärase liikumise välja sihis (positiivsed välja suunas, negatiivsed vastassuunas) seda nim. elektrivooluks . Elektrivoolu iseloomustatakse tugevusega . Voolutugevus on võrdne ajaühikus juhi ristlõiget läbiva laenguga. I = dq/dt Voolutugevuse ühikuks on amper (A). Voolutihedus on antud kohas vooluga risti asuvat pindalaühikut läbiv voolutugevus. j=dI/dS ; j = e n v, kus e - laengukandjate laeng, n - laengukandjate arv, v - laengukandjate suunatud liikumise kiirus. 3. Amperi seadus, magnetväli vaakumis - Paigalseisva laengu korral magnetvälja ei täheldata. Magnetväli tekib koos liikuvate laengute ehk e. elektrivooluga. Magnetväljapõhiomadus: ta mõjutab välja asetatud liikuvaid laenguid e. elektrivoolu jõuga. Elektrivool on nii magnetvälja tekitaja kui ka selle vastuvõtja. Amperi: juhile mõjuv jõud on võrdeline voolutugevusega ja juhi pikkusega ning oleneb juhi asendist magnetvälja suhtes ja magnetvälja tugevusest. F=k1Bilsinα.4. Molekulaarkineetiline teooriavõrrand - avaldis , mis seob gaasi molekulide kineetilise energia gaasi rõhu ja ruumalaga.
3. Variant 1. Senjettelektrikud - Senjettelektrik on eri liiki dielektrik , mille polarisatsioon võib tekkida iseeneslikult, välise elektrivälja mõjuta. Senjettelektriku omadused võivad tekkida ainult kristallilistel ainetel. 2. Biort savarti laplace seadus - Mis tahes voolu magnetväli on arvutatav selle voolu elementide poolt põhjustatud magnetvälja tugevuste summana. Vooluelementide väljatugevus: dB=k2IdL sinα*1/r2 α on nurk vooluelemendi vektori IDL ja sellelt välja punkti viiva raadiusvektori r vahel ning dB vektori suund on risti mõlema vektoriga. 3. Vahelduvvoolu ahelas eralduv võimsus-võimsuse hetkväärtus on pinge ja voolu hetkväärtuste korrutis. Praktilist huvi pakub ajas keskmistatudP(t) väärtus, mille tähistame lihtsalt P. P=0,5UmImcosφ. Voolu efektiivväärtus I=Im/2 Pinge efektiivväärtus U=Um/2 Eelpool toodust võime kirjutada, et P=UIcosφ. Võimsuse valemis cosφ nim. võimsusteguriks. 4. Ülekandenähtused - Difusioon (massi kandumine ) - pinnast läbikantav aine mass on võrdeline tiheduse gradiendiga, pindalaga ja ajaga , ning sõltub aine omadustest mida võtab arvesse difusioonitegur. Dif.tegur on võrdeline temperatuuri astmes 3/2 ja pöördvõrdeline rõhuga. Soojusjuhtivus (molekulide kineetilise energia kandumine) - mingist pinnast läbikantav soojushulk on võrdeline temperatuuri gradiendiga, pindalaga, ajaga, ning sõltub aine omadusest, mida arvestab soojusjuhtivustegur . Soojusjuhtivustegur on võrdeline ruutjuurega temperatuurist.Sisehõõrdumine (liikumishulga kandumine)-sisehõõdrejõud, mis mõjub kahe gaasi kihi eralduspinnal on võrdeline nende kiiruste gradiendiga, eralduspinnaga ning sõltub gaasi omadustest, mida arvestab sisehõõrdetegur e. dünaamiline viskoossus . Sisehõõrde nagu soojusjuhtivustegur kasvab temperatuuri tõstes võrdeliselt ruutjuurega temperatuurist ning on rõhust sõltumatu.
4. Variant 1. Piesoelektriline effekt - Polarisatsioon võib tekkida senjettelektrilistes ainetes ka mehaanilise mõjutamise teel. Seda nim. piesoelektriliseks efektiks. 2. Ohmi seadus- mööda homogeenset metallijuhti kulgeva voolu tugevus (I) on võrdeline pingelanguga (U) juhil. I=U/R (A) R-juhi elektritakistus (oom) R=ƿl/S l-juhi pikkus, S-ristlõikepindala, ƿ-elektriline eritakistus . 3. Magneetikud. Ferromagnetism - Aine magnetilisi omadusi iseloomustatakse magnetilise vastu võtlikusega. Magneetikud jaotatakse sõltuvalt x - st vastavalt: Diamagneetikud / Paramagneetikud / Ferromagneetikud . Erilise magneetikute klassi moodustavad ained, mis on võimelised magneetuma isegi välise magnetvälja puudumisel. Kõige levinuma esindaja raua järgi nim. neid ferromagneetikud. Ferromagneetikute magnetilised omadused on tingitud elektronide oma magnetmomentidest. 4. Termodünaamika I seadus - Süsteemile antud soojushulk läheb süsteemi siseenergia juurde kasvuks ning töö tegemiseks süsteemi välisjõudude vastu. Q=U2-U1+A, kus Q - soojushulk, U - siseenergia, A - töö välisjõudude vastu, Soojushulga (Q), ühikuks on dzaul (J).
5. Variant 1. Elektrimahtuvus - Laeng, mis kulub keha laadimiseks teatud potensiaalini. Keha potensiaal kasvab võrdeliselt talle antud laenguga. fii-q. Võrdeteguriks on 1/C fii=q/C e. C=q/fii. Elektrimahtuvus on laeng, mis tuleb anda juhile, et muuta potensiaali ühe ühiku võrra. 1C/v=1F( farad ). 2. Kirhoffi seadused- 1.seadus - Sõlmes koonduvate voolude algebraline summa on võrdne nulliga. 2.seadus - Kinnises kontuuris võrdub emj. Algebraline summa pinge langudega algebralise summaga . 3. Pooljuhtventiil e. diood - Pooljuhtventiiliks on pooljuhtkristall, kus on loodud auk- ja elektronjuhtivusega piirkonnad ning nende puutepinnal asuv tõkkekiht e.pn siire . n- pooljuhid (elektronjuhtivus) p-pooljuhid (aukjuhtivus). 4. Soojusmasina kasutegur. Carno't ringprotsess -Soojusmasina kasutegur = A/Q1=(Q1- Q2)/Q1. Carnot ' tsükkel (ringprotsess) koosneb kahest isotermist ja kahest adiabaadist. Carnot' tsüklil töötava soojusmasina korral paisub töötav aine algul isotermiliselt, võttes soojendilt soojushulga Q1. Carnot' soojusmasina kasutegur(müü)= (T1- T2) / T1, kus T1ja T2 on vastavalt soojendi ja jahuti temperatuurid.
6. Varinat 1. Elektromotoor jõud - Suurust, mis on võrdne positiivse ühiklaengu ümberpaigutamiseks tuleva kõrvaljõudude tööga nim. emj. E=A/q (V). 2. Vooluallika kasutegur - Elektriahel koosneb tarbijast, ühendusjuhtmetest ja vooluallikast.I=epsil/Ro+R Ro- vooluallika sisetakistus , R-koormuse takistus, epsil-emj. ŋ=Pk/P=U/E=R/Ro+R P-vooluallika koguvõimsus Pk-vooluallika kasulik võimsus Ro- vooluallika sisetakistus R-koormuse takistus. Kasuliku võimsuse suhe vooluallika koguvõimsusesse määrab vooluallika kasuteguri . Maksimaalse kasuliku võimsuse saame takistuste suhte juures R/r=1 kasutegur on siis 50% 3. Reaktiivtakistused - Kui eeldada, et kondensaatoris R ~ 0, siis vastavalt ohmi seadusele tekib takistus, mida nimetatakse mahtuvuslikuks reaktiivtakistuseks ja tähistatakse XC=1/wC. 4. Isoprotsessid - protsess mille käigus üks olekuparameetritest ei muutu. Isoprotsesse on: isobaariline , isohooriline, isotermiline. Isotermiline protsess on protsess, kus konstantsel temperatuuril (t°) on antud gaasihulga ruumala (V) pöördvõrdeline rõhuga (p). Isobaariline protsess on protsess, kus temperatuuri tõusmisel 1 °C võrra suureneb iga gaasi ruumala 1/273 võrra selle gaasi ruumalalt temperatuuril 0 °C. Isokooriline protsess on protsess, kus temperatuuri tõusmisel 1 °C võrra suureneb iga gaasihulga rõhk 1/273 võrra selle gaasihulga rõhust temperatuuril 0 °C.
Vasakule Paremale
Füüsika spikker #1 Füüsika spikker #2 Füüsika spikker #3 Füüsika spikker #4
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2018-03-06 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 7 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor sigurivant Õppematerjali autor
P.Otsnik

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
2
docx

Füüsika II eksamipiletid

1. Magnetväli vaakumis. amperi seadus 2. elektrimahtuvus 3. pooljuhtmaterjali el juhtivus 4. optika põhiseaduses 5. valguse polarisatsioon 1. Paigalseisva laengu korral magnetvälja ei täheldata. Magnetväli tekib koos liikuvate laengute ehk el. vooluga. Magnetväljapõhiomadus: ta mõjutab välja asetatud liikuvaid laenguid ehk el. voolu jõuga. El. vool on nii magnetvälja tekitaja kui ka selle vastuvõtja. Amperi: juhile mõjuv jõud on võrdeline voolutugevusega ja juhi pikkusega ning oleneb juhi asendist magnetvälja suhtes ja magnetvälja tugevusest. F=k1Bilsina B-induktsioon(tesla) 2. Elektrimahtuvus-laeng, mis kulub keha laadimiseks teatud potensiaalini. Keha potensiaal kasvab võrdeliselt talle antud laenguga. fii-q Võrdeteguriks on 1/C C=q/fii. Elektrimahtuvus on laeng, mis tuleb anda juhile, et muuta potensiaali ühe ühiku võrra. C/v=F(farad) 3. Pooljuhtideks nimetatakse materjale, mis jäävad juhtide ja dielektrikute vahele. Neil on tugev juhtimise sõltuvus tempera

Füüsika
thumbnail
11
doc

Füüsika spikerdus

- Kui võnkumised on sama sagedusega, kuid faasis nihutatud, siis toimub liikumine mööda ellipsit. 16. Lained elastses keskkonnas Laineks nimetakse võnkumise ruumislevimise protsessi. Lained jaotakse: Ristlained ja Pikilained. p-keskonna tihedus, E-elastsusmoodul 17.Akustika Akustika käsitleb elastsuslaineid, millised asuvad sageduste vahemiku infraheli < 20 Hz kuni 20 kHz > ultraheli. Akustika on füüsika osa, mis käsitleb häält . Helid jaotakse: lihthelid(e toonid), liithelid, mürad. Heli minimaalset intensiivsust e.tugevust nimetakse kuuldeläveks. Kuuldelävi (I0) sõltub subjektist ja sagedusest. I0(1000Hz)=10-12W/m2 18. Bernoulli võrrand Bernoulli võrand seob voolava vedelikku rõhu, voolu kiiruse ja asendienergia ning kirjeldab energia tasakaalu voolava vedeliku jaos. Statsionaarsel voolamisel ideaalses vedelikus tihedusega ( ) on staatiline

Füüsika
thumbnail
6
docx

Füüsika II eksami küsimused ja vastused

Elektrostaatika Laengute vastastikune toime ja laengu jäävuse seadus Jõud, millega üks laeng mõjub teisele on võrdeline nende laengute suurusega ja pöördvõrdeline nende langute vahekauguse ruuduga. Ühenimeliste laengute korral on jõud positiivne (tõukuvad) ja erinimeliste puhul negatiivne(tõmbuvad) Elektrilaengu jäävuse seadus on füüsika seadus, mille kohaselt elektriliselt isoleeritud süsteemis on igasuguse kehadevahelise vastasmõju korral kõigi elektrilaengute [algebraline summa] jääv: Elektrostaatilise välja tugevus ja selle graafiline kujutamine Elektrostaatiline väli - paigalseisvate laengute tekitatud elektriväli Elektrivälja tugevus- elektrivälja tugevus näitab, kui suur jõud mõjub selles väljas ühikulise positiivse laenguga kehale

Füüsika
thumbnail
6
doc

Füüsika 1

3.p.Laengute vastastikune toime-Punktlaenguks nim keha, mille mõõtmed võib jätta arvestamata võrreldes tema kaugusega teistest elektrilaenguid kandvat kehadest.Columbi seadus f=k(q 1-q2/r2 ) Jõud millega üks punktlaeng mõjub teisele, on võrdeline mõlema laengu suurusega ja pöördvõrdeline laengute vahekauguse ruuduga. E= 0,885*10-11F/m F=1/k*40 4p.Elektrivälja tugevus-Laengud mõjutavad üksteist elektrivälja vahendusel. Iga laeng muudab ümbritseva ruumi omadusi. tekitab seal elektrivälja. E=f/qp kus f-jõud q-proovilaeng E=k(q/r2) k- konstant Elektrivälja iseloomustavat suurust E nim elektrivälja tugevuseks antud punktis. Elektrivälja tugevus on arvuliselt võrdne jõuga, mis mõjub antud väljapunktis asuvale ühikulisele punktlaengule.Punktlaengu väljatugevus on võrdeline laengu (q) suurusega ning pöördvõrdeline laengu ja antud väljapunkt

Füüsika
thumbnail
16
doc

Füüsika 1 Eksam Kokkuvõte P.Otsnik

Kui võnkumine on sama sagedusega, kuid faasid nihutatud, siis toimub summaarne liikumine mööda ellipsit. Kui võnkumiste sagedused on erinevad, siis täisarvkordsete sageduste suhte puhul, kirjeldavad liitvõnkumisi nn Lissajous` kujundid. Lained elastses keskkonnas: v=ruutjuur E/roo E = elastsusmoodul, roo on keskkonnatihedus. Akustika: Akustika käsitleb elastsuslaineid, millised asuvad sageduste vahemikus infraheli - 20Hz – 20kHz – ultraheli. Füüsika osa, mis käsitleb häält ning tema seost teiste füüsikaliste nähtustega. Lihthelid, liithelid, mürad. Heli minimaalne intensiivsus e tugevust nimetatakse kuuldeläviks. Kuuldelävi (I0) sõltub subjektist ja sagedusest. I0(1000Hz)=10astmes-12W/m2 Valulävi I=10W/m2. Heli valjus (L). 1 detsibell on hääle selline intensiivsuse nivoo, mille intensiivsuse ja 0-nivoole vastava intensiivsuse jagatise kümnendlogaritm on 1/10. L = 10log l/l0 (dB) intensiivsuse ja valjuse seos

Füüsika
thumbnail
7
docx

Füüsika 2 eksami kõik variandid vastustega

III: 1. Laengute vastastikune toime-Punktlaenguks nim keha, mille mõõtmed võib jätta arvestamata võrreldes tema kaugusega teistest elektrilaenguid kandvat kehadest.Columbi seadus f=k(q 1-q2/r2 ) Jõud millega üks punktlaeng mõjub teisele, on võrdeline mõlema laengu suurusega ja pöördvõrdeline laengute vahekauguse ruuduga. E= 0,885*10-11F/m F=1/k*40 2. Elektrivool-Asetades elektrijuhi elektrivälja hakkab juhis olevatele vabadele laengutele mõjuma elektriline jõud f=qE. See tekitab laengute korrapärase liikumise välja sihis (positiivsed välja suunas, negatiivsed vastassuunas) Seda nim elektrivooluks.Metallides, pooljuhtides on laengukandjateks elektronid. Elektrolüütides, ioniseeritud gaasides lisanduvad veel ioonid. Vool juhis kestab hetkeni , millal juhi kõigi punktide potensiaalid on võrdsustunud ja väljatugevus juhi sees kahanenud nullini. Et vool ei lakkaks peab juhi osade potensiaalide vahet säilitama. Sellega peab äravoolanud laengud mingit teist teed mö

Füüsika
thumbnail
9
odt

Füüsika kokkuvõtlik materjal

FÜÜSIKA KOKKUVÕTLIK MATERJAL MEHAANILINE LIIKUMINE · Ühtlase sirgjoonelise liikumisega on tegemist siis, kui keha liigub sirgjooneliselt läbides võrdsetes ajavahemikes võrdsed teepikkused. · Ühtlase muutuva liikumisega on tegemist siis kui keha kiirus kasvab või kahaneb igas ajaühikus võrdse suuruse võrra. · Hetkkiirus on keha kiirus väga lühikese ajavahemiku jooksul. Iseloomustab piisavalt täpselt keha kiirust. · Teepikkuseks nimetatakse trajektoori pikkust, mille keha läbib mingi ajavahemiku jooksul. s = vt (ühtlasel liikumisel) s = vRt (muutuval liikumisel) s = vot + at2/2 · keha mitteühtlasel liikumisel muutub tema kiirus aja jooksul. Kiiruse muutumist iseloomustab kiirenduse mõiste. at = v-vo , milles vo -algkiirus (m/s) v -lõppkiirus (m/s) t -kiiruse muutumise aeg (s) a -kiirendus

Füüsika
thumbnail
37
docx

Füüsika II eksami kordamisküsimused

Füüsika II eksami kordamisküsimused 1. Elektrilaeng ja ­väli · Elektrilaeng (+ elementaarlaeng, omadused) ja laengu jäävuse seadus (+valem, näide, selgitamine) Elektrilaeng on mikroosakese fundamentaalne omadus (nii nagu masski), mis iseloomustab osakeste võimet avaldada erilist (elektrilist) mõju ja ka ise alluda sellele mõjule. Elektrilaeng põhjustab teda ümbritsevas ruumis elektrivälja tekke, mida on võimalik avastada teise elektrilaenguga. Elektrilaenguid on kaks tüüpi: § Positiivne (prooton) § Negatiivne (elektron) Eksisteerib vähim positiivne ja negatiivne laeng, mis on absoluutväärtuselt täpselt võrdsed Elementaarlaeng |q|=1,6 × 10-19 C Erimärgiliste laengute vahel mõjub tõmbejõud, samamärgiliste vahel aga tõukejõud Elektrilaeng ei eksisteeri ilma laengukandjata ja see ei sõltu taustsüsteemist Laengu jäävuse seadus: Elektriliselt isoleeritud süsteemis (s.o. süsteemis, kuhu ei tule elektrilaenguid juurde ja kust neid

Füüsika




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun