Facebook Like
Hotjar Feedback

Esimene Üldlaulupidu (5)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris

Tallinna Laagna GümnaasiumHelen Kuusmaa
12 b
I Üldlaulupidu
Uurimustöö muusikaajaloos


Tallinn 2008
Sisukord
Eeskujud Eesti üldlaulupeole 3
Eesti üldlaulupeo mõtte areng 4
Ettevalmistused ja probleemid 5
Loasaamise keerdkäigud 5
Majanduslikud raskused 6
Muusikalised ettevalmistused 7
Kohalikud ettevalmistused 8
Peorahva kogunemine 9
Kooride peaproov 9
Esimene pidupäev 12
Teine pidupäev 13
Kasutatud kirjandus 15

Enne esimest üldlaulupidu

Eeskujud Eesti üldlaulupeole


Eestis kajastusid Kesk-Euroopa laulupeod esialgu ajakirjanduses huvipakkuva lugemismaterjalina. Hiljem hakati rohkem kajastama ka baltikumis toimuvat. 1850-ndatel aastatel alustasid meie suurtemates linnades (Tallinn, Tartu, Pärnu, Narva) tegevust balti saksa lauluseltsid , ning varsti organiseeriti juba linnadevahelisi saksa kooride laulupühasid.
Ilmselt külastas juba toona J.V. Jannsen neid üritusi ja tegi neist omad järeldused. Jannsen käis 1861 aastal Riias Balti-Saksa laulupeol , millest võtsid osa ka meie linnade koorid . Ühtekokku esines peol 700 lauljat ja see kujunes Baltimaade suurimaks ühendkooriks. Pidu kestis tervelt 6 päeva ja sealt sai Jannsen palju õppida rongkäikude, kõnede ja pidusöökide osas. Laialdast tähelepanu äratas rahvarikas Saksa laulupidu Tallinnas 1866 aasta suvel. Pidu kestis ligi nädala ja sellest võtsid osa saksa koorid kogu Baltikumist ning Peterburist.
Eeskujuks olid ka lätlased, kes suuremaid kohalikke laulupidusid korraldasid juba 1864 aastast. 1864 aastal toimus Valga linnas Läti laulupidu, millest võttis osa 150 lauljat mitmest kihelkonnast. Sellega kerkis üles küsimus, et miks ei peaks eestlased sama võimekad olema.
Nõnda oli üldlaulupeo korraldajatel ja osvõtvatel kooridel kasutada rohkesti kogemusi nii Balti-Saksa kui ka Läti ja Eesti kohalikest laulupidudest. Seetõttu ei olnud vaja üldlaulupeo välist vormi ega üksikasju esmakordselt välja mõelda, vaid saadi hästi rakendada aastate jooksul välja kujunenud ja edukaks osutunud traditsioone, mis oli suureks kergenduseks.

Eesti üldlaulupeo mõtte areng


Algatuse võttis enda peale Jannsen, kellele oli selge, et ülemaaline rahvapeo „priiusepäeva” tähistamiseks võib olla ainult laulupidu, sest rahval polnud muid organisatsioone kui laulukoorid . Laulupeo korraldamiseks oli aga vaja vähemalt üht registreeritud seltsi, kes oleks võinud taotleda ametlikku luba ja võtta endale kogu vastutus ürituse läbiviimisel. Nõnda tekibki lauluselts „ Vanemuine ”.
Kui „Vanemuise” selts oli tugevnenud ja maalgi laulukoorid pidevalt arenesid, asus Jannsen julgemalt asja juurde, pealegi lähenes pühitsetav tähtpäev. Laulupeo kavatsus tehti 1878 aasta sügisel lõpikult teatavaks. „Vanemuine” asus 1867 aasta märtsis endlikult peokorraldamise eesotsa ja seega otsustati pidu pidada Tartus.
Kaalutlemist nõudis laulupeo pidamise aeg. Kuna laulupidu pidi tähistama Liivamaa talurahva pärisorjusest vabastamise 50. aastapäeva, siis oli vaieldamatu laulupeo aastanumber 1869. Aga et seadus hakkas kehtima 26. märtsil, ei sobinud laulupidu palju kaugemale viia. Kevadtalvist suurt pidu oleksid aga takistanud ilm. Nii otsustati, et ainuke sobiv aeg on varane suvi, juuni keskpaik , kui talutöödes tekib lühike vaheaeg, mis võimaldab põllumehel mõneks päevaks kodust lahkuda.
Nõnda kujunes Eesti üldlaulupeo traditsiooniliseks ajaks juunikuu teine pool, mis jäi kehtmine paljudeks aastakümneteks

Ettevalmistused ja probleemid

Loasaamise keerdkäigud


Laulupeo korraldamisega hakati tegelema küllalt aegsasti, 1867 aasta alguses, et suure ülesandega õigeaegselt toime tulla. Laulupeo korraldamise mõte võttis Tartu eesti tegelaste ringis konkreetse kuju 1867 aasta alguses ja sellest hakati kõnelema kirjavahetuses.
Loataotlemise alguseks võib lugeda „Vanemuise” seltsi juhatuse vastavat otsust 16. märtsil 1867 aastal: „Eestseisus võttis vastu J.V.Jannsenist ette pandud nõu juunikuus 1869 aastal üht priiuse mälestuspüha ühe laulupidu viisil.” Jannseni avaldusele loodeti peatset positiivset vastust, nagu see oleks toimunud normaalse ajaarvamise juures. Samas tekkis aga kartus , et Liivimaa rüütelkond võiks loasaamisele vastu töötada, sest baltisakslased hakkasid aru saama säärase peo suurusest rahvuspoliitika areenil.
Liivimaa kuberner A.G.Fr von. Oettingen oli aga baltisakslaste toetaja ning oli ägedalt laulupeo plaani vastu. Kuid 1868 aasta jaanuaris lahkus kuberner ametist ja ta asemel sai uueks kuberneriks üks venestunud välismaalane. 1868 aasta märtsis arvas Jannsen, et nüüd oleks aeg anda sisse uus avaldus, sest vanale polnud ikka veel vastust tulnud ning ähvardas juba tõsine ajapuudus .
Kuid 1868 aasta lõpuks seisis laulupeo loasaamise
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Esimene Üldlaulupidu #1 Esimene Üldlaulupidu #2 Esimene Üldlaulupidu #3 Esimene Üldlaulupidu #4 Esimene Üldlaulupidu #5 Esimene Üldlaulupidu #6 Esimene Üldlaulupidu #7 Esimene Üldlaulupidu #8 Esimene Üldlaulupidu #9 Esimene Üldlaulupidu #10 Esimene Üldlaulupidu #11 Esimene Üldlaulupidu #12 Esimene Üldlaulupidu #13 Esimene Üldlaulupidu #14 Esimene Üldlaulupidu #15
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 15 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-01-19 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 88 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 5 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor helein Õppematerjali autor

Lisainfo

Põhjalik info (referaat) 13 lehel, kus täpne info, kuidas kõik aerenes, millal toimus, kes olid korraldajad jms.
kes korraldas millal toimus kes osalesid

Mõisted


Kommentaarid (5)

Hilary1 profiilipilt
Hilary1: Väga head materjalid! Mul oli just vaja sellist infot nign mitmest erinevast koahst oleks olnud väga tüütu otsida!

Aitäh:)
11:52 30-03-2009
titit8p profiilipilt
titit8p: väga põhjalik, sain vajaliku info
18:31 11-12-2011
p2kk profiilipilt
Tann Põrr: Hea materjal
15:51 26-01-2012


Sarnased materjalid

17
doc
Esimene ja Kolmas Üldlaulupidu
4
doc
Eesti esimene üldlaulupidu
14
docx
Eesti I üldlaulupidu
4
docx
Esimene üldlaulupidu
1
doc
Esimene üldlaulupidu
6
docx
Esimene Eesti Üldlaulupidu
11
doc
Eesti esimene üldlaulupidu - referaat
16
pptx
Eesti Esimene üldlaulupiduFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun