Elu päikeseenergial (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Kuid milleks saab taastuvenergiat kasutada ?
 • Millised on taastuvad energiaallikad ?
 
Säutsu twitteris
| 11
Tartu Ülikool
ELU PÄIKESEENERGIAL
referaat
Tartu 2012
Sisukord
Taastumatud ja taastuvad energiaressursid 3
Päikeseenergia 4
Päikeseenergia otsene kasutus 4
Passiivne päikeseküte 4
Fotoelektrilised süsteemid. 5
Päikesepaneelid 6
Päikeseenergia kaudne kasutus 6
Bioenergia 6
Mikrotuulegeneraatorid 8
Soojuspumbad 9
Kokkuvõte 10
Sissejuhatus
Iga päev langeb maale päikeselt energiakogus, millest maa-asukale jätkuks 27 aastaks.
Kasutame sellest ära vaid ühe protsendi. Kui inimesed kasutaksid ümbritsevat energiat keskkonna säästlikumalt, jätkuks ressursse ka kauemaks. Alternatiivseks energia ressursiks on taastuva energia (nt päikeseenergia) kasutamine. Kuid milleks saab taastuvenergiat kasutada? Mida hõlmab otseselt või kaudselt päikesekiirgust vahendavate taastuvenergiaallikate kasutamine?

Taastumatud ja taastuvad energiaressursid


Taastumatu energiaressurss ehk taastumatu energiaallikas on energiaressurss, mille kogus kasutamisel väheneb. Nende hulka kuuluvad fossiilkütuse liigid: kivi- ja pruunsüsi, nafta , maagaas, põlevkivi ja turvas . See on geoloogilises minevikus tekkinud biomass , mis on muundunud vormi, mida saab kütusena kasutada. Taastumatute energiaressursside hulka loetakse ka tuumakütus, sest kasutamise läbi väheneb selle allikas - uraanimaak (Remmelg, 2011a; Taastumatu energiaressurss, s.a.). Varud, mis on kujunenud miljonite aastate jooksul, ammendatakse järjest kasvava tarbimise tingimustes valdavas osas hinnanguliselt lähema 200 aasta jooksul. Sellepärast pööratakse praegu erilist tähelepanu taastuvate energiaallikate kasutusele võtule, et tulevikus ei tekiks energiapuudust (Remmelg, 2011a).
Taastuv energiaressurss ehk taastuv energiaallikas on energiaressurss, mida saab kasutada lakkamatult (nt loodete energia, laineteenergia, päikeseenergia, tuuleenergia, geotermaalenergia ), või mis taastub ökosüsteemi aineringete käigus (biomassi energia ja biokütus – puit, pilliroog, energiavõsa, suhkruroog jne), ilma et nende kogus inimkultuuri eksisteerimise ajamastaapi silmas pidades oluliselt kahaneks. Taastumine eeldab, et neid ressursse ei kasutataks rohkemal määral kui neid juurde tekib, st kui taastuva ressursi kasutamine pole ülemäärane, siis saab see olla sama intensiivusega püsiv nt tuhandete aastate jooksul (Kivinukk & Staak , 2008; Remmelg, 2011b; Taastuv energiaressurss, s.a.).
Taastuvate energiaallikate kasutamisega kaasneb vähene või minimaalne keskkonnamõju. Peamised neist on maastike ja elupaikade kahjustamine, müra ja visuaalne reostus. Tuuleparkide puhul on mõjutatud linnustik, veejõujaamade puhul kalastik. Taastuva energiakandja põletamisel vabanev süsinikdioksiid seotakse uuesti aineringes, mistõttu seda ei arvestata kasvuhoonegaasiheite hulka. Selliselt saab rahuldada energiavajadusi ja jätta järgnevatele põlvedele maailma, kus on tervem elukeskkond ja säilunud loodusressursse. Siiski, teatud juhul võib ka taastuvate energiaallikate kasutamine ökosüsteemile ohtlik olla, kui see toimub liiga intensiivselt ning juurdekasvu põhimõtteid arvestamata (Kivinukk & Staak, 2008; Remmelg, 2011b).

Päikeseenergia


Päikeseenergia on energia, mis on saadud päikesekiirguse energiast. Põhiliselt kasutatakse seda soojuse ja elektri tootmiseks. Päikeseenergia vabaneb Päikesel toimuvate termotuumareaktsioonide tulemusel. Päikesekiirgus on puhtaim ja mõjusaim energiaallikas (Remmelg, 2011b). Üldiselt võib taastuvenergia tehnoloogiad jaotada päikeseenergiat otseselt kasutavateks (päikesepaneelid, päikesepatareid, passiivenergia) ja päikest kaudselt kasutavateks taastuvenergiatehnoloogiateks (tuuleturbiinid, biomass, soojuspumbad jm) (Kivinukk & Staak, 2008).

Päikeseenergia otsene kasutus


Passiivne päikeseküte


Mõiste “passiivne päikeseküte” on kasutatav juhul, kui lühilaineline päikesekiirgus soojendab läbi akende hoonesse paistes selle siseosi. Isegi Eesti ilmastikus on ehitise aruka projekteerimise korral võimalik katta 25% selle kütmisvajadusest passiivse päikesekütte abil. Üks tähtsaid tegureid soojuskadude vähendamisel madala välistemperatuuriga aastaaegadel on akende hea soojusisolatsioon . Soodsat kombinatsiooni korraliku soojusisolatsiooni saavutamiseks kujutavad endast vaakumaknad ja läbipaistvad isolatsioonimaterjalid (Lehtveer, 2007).
Kui päikesevalgus langeb ehitisele, siis vastavalt materjali omadustele päikesekiirgus
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Elu päikeseenergial #1 Elu päikeseenergial #2 Elu päikeseenergial #3 Elu päikeseenergial #4 Elu päikeseenergial #5 Elu päikeseenergial #6 Elu päikeseenergial #7 Elu päikeseenergial #8 Elu päikeseenergial #9 Elu päikeseenergial #10 Elu päikeseenergial #11 Elu päikeseenergial #12
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2013-11-10 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 7 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor tuulingt Õppematerjali autor

Mõisted

Sisukord

 • Tahked vääristamata biokütused
 • Tahked vääristatud biokütused
 • Vedelad biokütused
 • Biogaas
 • Jäätmetest saadav bioenergia
 • Taastumatu energiaressurss
 • Taastuv energiaressurss

Teemad

 • Teistmoodi energia
 • Päikeseenergeetikal on tulevikku ka Eestis
 • Taastuvenergia käsiraamat
 • Taastumatud energiaallikad
 • Millised on taastuvad energiaallikad?

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

18
docx
ELU PÄIKESEENERGIAL
28
doc
Päikeseenergia
10
doc
Referaat Päikeseenergia
22
docx
Päikeseenergeetika
528
doc
Keskkonnakaitse lõpueksami küsimused-vastused
113
doc
Energia ja keskkond konspekt
638
pdf
Eesti eluasemefondi puitkorterelamute ehitustehniline seisukord ning prognoositav eluiga
1072
pdf
Logistika õpik

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !