Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Elektrimõõtmised (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Tallinna Polütehnikum
Energeetika ja automaatika osakond
Elektrimõõtmised
2012 Tallinn

Sisukord


Mõõtmismeetodid 3
Mõõtevead 4
Mõõtetulemuse absoluutne viga   4
Mõõtetulemuse suhteline viga   5
Mõõteriista taandatud viga   7
Mõõteriista täpsusklass   8
Mõõteriistade klassifikatsioon 8
Elektromehaanilised mõõteriistad   10
Elektronmõõteriistad 11
Digitaalsed mõõteriistad   12
Pinge mõõtmine 12
Voltmeetri mõõtepiirkonna laiendamine alalisvoolul   13
Voltmeetri mõõtepiirkonna laiendamine vahelduvvoolul 16
Voolutugevuse mõõtmine   17
Ampermeetri mõõtepiirkonna laiendamine alalisvoolul 17
Ampermeetri mõõtepiirkonna laiendamine vahelduvvoolul 20
Takistuse mõõtmine 22
Takistuste mõõtmine oommeetriga 22
Isolatsioonitakistuse mõõtmine 24
Märkusi isolatsioonitakistuse mõõtmise kohta 24
Pingestamata elektriseadme isolatsioonitakistuse mõõtmine 24
Pingestatud seadme isolatsioonitakistuse mõõtmine 25
Võimsuse mõõtmine   25
Aktiivvõimsuse mõõtmine kolmefaasilistes ahelates 26
Reaktiiv - ja näivvõimsuse mõõtmine 27
Võimsuse mõõtmise võimalused 27

Mõõtmismeetodid


Mõõtmiseks kasutatakse mõõteriistu ja mõõte ning rakendatakse erinevaid
mõõtmismeetodeid.
Mõõtmismeetodid jagunevad:
  • otsene mõõtmismeetod, mis omakorda jaguneb:
  • vahetu hindamise meetod - hälbemeetodiks ehk otsese lugemi meetodiks nimetatakse sellist meetodit, mille puhul mõõdetav suurus määratakse otseselt mõõteriista skaalalt lugemise teel, kus juures mõõteriist on gradueeritud samades ühikutes, mis mõõdetav suurus (võimsuse mõõtmine vattmeetriga, pinge mõõtmine voltmeetriga jne.)
  • võrdlusmeetod - meetod, mille puhul mõõdetav suurus määratakse võrdlemise teel antud suuruse mõõteühikuga (takistuse mõõtmine mõõtesillaga).
    Võrdlusmeetodid jagunevad:
    • kompensatsioonimeetod
    • diferentsiaalmeetod
    • asendusmeetod

    Kompensatsioonimeetodi puhul muudetakse mõõdetava või temaga funktsionaalselt seotud suuruse mõju mõõteriistale sama liiki tuntud suuruse vastutoimega nulliks. Näiteks elektromotoorjõu mõõtmine tuntud pingega kompenseerimise teel.
    Diferentsiaalmeetodi puhul määratakse mõõteriista abil mõõdetava ja tuntud suuruse vahe.
    Asendusmeetod. Selle meetodi puhul mõõdetava suuruse asendamine tuntud suurusega ei muuda mõõteriista näitu.
    Kompensatsiooni ja diferentsiaalmeetodid on väga täpsed, mõõteviga on alla 0,001%, kuid nõuab mõõtmiseks tunduvalt kauem aega ning ka tunduvalt kallimat ja keerukamat aparatuuri.
  • kaudne mõõtmismeetod - meetod, mille puhul otsitavat suurust ei loeta mõõteriista skaalalt, vaid arvutatakse teiste suuruste ja otsitava suuruse vahelise tuntud seose põhjal (leitakse võrrandi abil). Võrrandi koostamiseks on vaja teha mitu mõõtmist. Näiteks takistuse mõõtmine amper- ja voltmeetri meetodil või võimsuse mõõtmine (alalisvoolul) samal meetodil.
    Mõõtmise praktikas on kõige kergem - vahetu hindamise meetod, kuigi ta ei taga suurt mõõtmise täpsust.
    Mõõtmismeetodite täpsus
    Mõõtmismeetod
    Mõõteviga
    Vahetu hindamise meetod
    0.2-10%
    Võrdlusmeetod
    0.001%
    Kaudne mõõtmismeetod
    >10%

    Mõõtevead

     
    Ei ole võimalik teostada ühtegi mõõtmist täiusliku täpsusega. Mõõtmistulemuse hälve on tingitud mõõteriista ebatäpsusest, mõõtmismeetodite ebatäiuslikkusest, inimese meeleorganite puudulikkusest ning igasugustest juhuslikest mõjudest. Seepärast mõõtmiste teostamisel ei piisa ainult mõõdetud suuruse arvulise väärtuse määramisest, tuleb määrata ka selle täpsus.
    Mõõtetulemuse vead jagunevad kolme klassi:
  • süstemaatilised vead
  • juhuslikud vead
  • eksimused
     Süstemaatilised vead korduvad igal mõõtmisel ning jäävad muutumatuks või muutuvad reeglipäraselt. Need vead tuleb kindlaks määrata ning vastavate paranduste sisseviimisega kõrvaldada.
    Süstemaatilisteks vigadeks on:
    • instrumendivead - põhjustavad mõõteriistade ebatäiuslikus või rikked
    • metoodilised või teoreetilised vead
    • seadevead - põhjustavad mõõtemehhanismi vale ühendusviis
    • individuaalsed vead - põhjustavad mõõtja isiklikud omadused

     Juhuslikud vead võivad esineda muutudes nii suuruselt kui märgilt. Samas ei allu nad ühelegi tuntud seaduspärasusele.
     Eksimuse all mõistetakse vigu, mis moonutavad tugevalt mõõtmise tulemust. Selline olukord võib tekkida, mõõtmistulemuse vale lugemise korral skaalalt või väära mõõtepiirkonnaga mõõtmise puhul jne.

    Mõõtetulemuse absoluutne viga  


    Arvu, mis näitab, kui palju mõõtmistulemus erineb mõõdetava suuruse tegelikust väärtusest, nimetakse absoluutseks veaks .
     
    kus
    • ΔA - absoluutne viga;
    • A1 - mõõteriista näit;
    • A - mõõtetulemuse tegelik väärtus.

    Paranduseks nimetatakse vastupidise märgiga absoluutset viga. Et saada tegelikku väärtust, tuleb mõõtetulemusele liita parandus.
    kus
    Δβ- absoluutse vea parandus (ühik oleneb mõõteriistast, millega mõõdetakse).
    Näide:
    Takistuse mõõtmisel leiti ta väärtus R1=202Ω.
  • Vasakule Paremale
    Elektrimõõtmised #1 Elektrimõõtmised #2 Elektrimõõtmised #3 Elektrimõõtmised #4 Elektrimõõtmised #5 Elektrimõõtmised #6 Elektrimõõtmised #7 Elektrimõõtmised #8 Elektrimõõtmised #9 Elektrimõõtmised #10 Elektrimõõtmised #11 Elektrimõõtmised #12 Elektrimõõtmised #13 Elektrimõõtmised #14 Elektrimõõtmised #15 Elektrimõõtmised #16 Elektrimõõtmised #17 Elektrimõõtmised #18 Elektrimõõtmised #19 Elektrimõõtmised #20 Elektrimõõtmised #21 Elektrimõõtmised #22 Elektrimõõtmised #23 Elektrimõõtmised #24 Elektrimõõtmised #25 Elektrimõõtmised #26 Elektrimõõtmised #27
    Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
    Leheküljed ~ 27 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2018-04-09 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 20 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Lex2042 Õppematerjali autor
    Tervikkonspekt.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    16
    pdf

    Mõõteseadmetega tutvumine

    LABORATOORNE TÖÖ NR. 1 Mõõteseadmetega tutvumine 1.1. Üldalused Töö eesmärgiks on tutvumine elektrimõõteriistadega ning voolutugevuse, pinge ja võimsuse ning takistuse mõõtmisega. Mõõteriista konstandi määramine Mõõdetava suuruse väärtuse määramiseks tuleb eelnevalt leida mõõteriista konstant ehk ühele skaala jaotisele vastav mõõtühikute arv. Laboratoorsetel mõõteriistadel näitavad skaalajaotiste juures olevad numbrid jaotiste arvu, mistõttu konstant määratakse valemiga lmp C= , (1.1) n kus lmp on mõõteriista mõõtepiirkond; n – osuti tähishälbele vastav skaalajaotiste arv. Tehnilistel mõõteriistadel on skaala tavaliselt gradueeritud konkreetsetes mõõtühikutes. Voolutugev

    Füüsika
    thumbnail
    34
    doc

    Elektrotehnika vastused

    1. Elektrilaeng ja elektriväli. Potentsiaal ja pinge. Elektrilaeng e. laeng on füüsikaline suurus, mis näitab kui tugevasti laetud kehad osalevad elektrilises vastastikmõjus. Tähis q, ühik 1C (kulon) Laengud jaotatakse kokkuleppeliselt positiivseteks (+) ja negatiivseteks (). Samaliigilise laenguga kehad tõukuvad ja eriliigilise laenguga kehad tõmbuvad. Elektrilaengu väärtus on positiivse laengu puhul positiivne arv ja negatiivse laengu puhul negatiivne arv. Neutraalsele osakesele või kehale võidakse omistada elektrilaengu väärtus 0. Elektriväli on elektrilaengu poolt tekitatud ruumis leviv pidev väli, mis mõjutab teisi ruumis paiknevaid elektrilaenguid. Elektrivälja potentsiaal on füüsikaline suurus, mis võrdub mingisse elektrostaatilise välja punkti asetatud elektrilaengu potentsiaalse energia ja laengu suuruse suhtega. Kui me tähistame potentsiaali tähega , siis kus Wp on laengu potentsiaalne energia ja q on laengu suurus. Potentsiaal on sk

    Elektrotehnika ja elektroonika
    thumbnail
    8
    doc

    Elektrimõõtmiste aine konspekt

    Ümardamine 0.123678 ~ 0.124 1.23678 ~ 1.24 12.3678 ~ 12.4 12.3679 ~ 124 1236.78 ~ 1240 NB! 1.23578 ~ 1.24 1.24578 ~ 1.24 1. Mõõtmismeetodid ja mõõtevead 1.1 Mõõtmismeetodid Mõõtmismeetodeid võib liigitada kahte rühma: a. otsene mõõtmismeetod b. kaudne mõõtmismeetod Otsese mõõtmismeetodi puhul on mõõdetav suurus otseloetav mõõteriista skaalalt või võrreldav tuntud suurusega. Otsene mõõtmine võib toimuda hälbe- või võrdlusmeetodil. Hälbemeetodiks (nimetatakse otsese lugemi meetod) nimetatakse sellist meetodit, mille puhul mõõdetav suurus määratakse otseselt mõõteriista skaalalt lugemise teel, kus juures mõõteriist on gradueeritud samades ühikutes, mis mõõdetav suurus (võimsuse mõõtmine vattmeetriga jne.) Võrdlusmeetodiks nimetatakse meetodit, mille puhul mõõdetav suurus määratakse võrdlemise teel antud suuruse m?

    Elektrimõõtmised
    thumbnail
    42
    docx

    Elektrotehnika eksami kordamisküsimused

    Elektrotehnika eksami kordamisküsimused 1. Seadused alalisvooluringis a)Takistite jadaühendus Takistite jadaühenduse korral on ühenduse otstele rakendatud pinge võrdne üksikute takistuste pingete summaga. U=U1+U2+...+Un Voolutugevus on kõigil takistitel sama. I=const. Kogutakistus jadaühenduse korral võrdne üksiktakistuste summaga. R=R 1+R2+...+Rn b)Takistite rööpühendus Takistite rööpühenduse korral on pinge igal takistusel sama. U=const. Voolutugevus ühenduse otstel on võrdne takistusi läbivate voolude summaga. I=I1+I2+...+In Rööpühenduse korral on kogutakistuse pöördväärtus võrdne üksikute takistuste pöördväärtuste summaga. 1/R=1/R1+1/R2+...1/Rn. Kui kõik takistused on samad, siis kogutakistus R=R1/n (n – takistuste arv). c)Ohmi seadus Vooluahelat läbiva voolu tugevus on võrdeline selle lõigu otstele rakendatud pingega ja pöördvõrdeline lõigu takistusega. I=U/R Suletud mittehargnevas vooluringis on voolu tugevus võrdeline

    Elektrotehnika1
    thumbnail
    10
    doc

    Elektriahelad ja elektroonika alused. Eksami materjal

    Kordamisküsimused 1. Siinuskõveraid iseloomustavad suurused 2. Siinusvoolu hetkväärtus, efektiivväärtus ja amplituudväärtus. 3. Võimsustegur ja selle parendamine. Seda, kui suure osa moodustab aktiivvõimsus näivvõimsusest, näitab võimsustegur P cos = . S 4. Resonantsinähtus elektriahelates. Kui induktiiv- ja mahtuvustakistused on võrdsed. 5. Vahelduvvoolu võimsus. Vahelduvvoolu tugevuse efektiivväärtuseks nimetatakse sellise alalisvoolu tugevust, mille korral aktiivtakistusel eraldub vaadeldava vahelduvvooluga võrreldes ühesugune võimsus. Aktiivvõimsuseks nimetatakse vahelduvvooluahelas aktiivtakistusel eralduvat võimsust. 6. Magnetväli. Magnetvaljaga on tegemist pusimagneteid ja vooluga juhet umbritsevas keskkonnas. Magnetvalja kujutatakse magnetvalja joujoontega, mis on alati kinnised. Pusimagnetite ja ka elektromagnetite puhul on magnetvalja joujooned suunatud valjaspool magnetit pohjast lounasse ja sees vastupidi. Magnetvälja suund m

    Elektriahelad ja elektroonika alused
    thumbnail
    9
    docx

    Elektriahelad ja elektroonika alused eksami kordamisküsimuse

    1. Siinuskõveraid iseloomustavad suurused ­ on, voolu hetkväärtus i = Imsin(t+0) kus Im on voolu ampliduut vääryus ja on ringsagedus antud hetkel, 0 algfaas ehk algfaasinurk on elektriline nurk (psi), mis on möödunud perioodi algusest vaatluse alghetkeni, mida tähistab teljestiku nullpunkt. 2. Siinusvoolu hetkväärtus, efektiivsus ja ampliduutväärtus. Siinusvoolu hetkväärtus - i = Imsin(t+0), kus Im on voolu ampliduut vääryus ja on ringsagedus antud hetkel, 0 algfaas ja t on aeg. Muuruva suuruse väärtus mingil hetkel nim. hetkväärtuseks ja seda tähistatakse tähistatakse väiketähega. Siinusvoolu efektiivsus ­ on võrdne niisuguse alalisvooluga, mis samas takistis sama aja jooksul eraldab vahelduvvooluga võrdse soojushulge. Efektiivväärtus kujutab siinussuuruse korral ruutkeskmist väärtust amplituudväärtusest : Siinusvoolu amplituudväärtus ­ Perioodiliselt muutuva suuruse suurimat hetkväärtust nimetatakse maksimaal

    Elektriahelad ja elektroonika alused
    thumbnail
    11
    doc

    Füüsika II labori aruanne

    FÜÜSIKA LABORATOORSETE TÖÖDE ARUANNE Õppeaine: Füüsika II Ehitus teaduskond Õpperühm: KEI 11/21 Üliõpilased: Tallinn 2013 SISUKORD Lähteülesanne 1.Voltmeetri kalibreerimine ............................................................................3 2. Eritakistus.........................................................................................................5 3.Vooluallika kasutegur.........................................................................8 2 1.Voltmeetri kalibreerimine 1.Töö eesmärk- Kaliibrida galvanomeeter etteantud mõõtepiirkonnaga voltmeetriks. Määrata voltmeetri täpsusklass. 2.Töövahendid-Galvanomeeter, etalonvoltmeeter, takistusmagasin, alalispingeallikas. 3.Töö teoreetilised alused-Mõõteriista kaliibrimine on protseduur, kus mõõteriista skaala jaoti

    Füüsika ii
    thumbnail
    6
    doc

    Kallibreerida galvanomeeter etteantud mõõtepiirkonnaga voltmeetriks. Määrata voltmeetri täpsusklass.

    1. Töö eesmärk. Kallibreerida galvanomeeter etteantud mõõtepiirkonnaga voltmeetriks. Määrata voltmeetri täpsusklass. 2. Töövahendid. Galvanomeeter GVM 22c, etalonvoltmeeter B7-23, kaks takistusmagasini, alalispingeallikas. 3. Töö teoreetilised alused. Mõõteriista kalibreerimine on protseduur, kus mõõteriista skaala jaotistega seatakse vastavusse mõõdetava suuruse väärtused etteantud mastaabis. Mõõteriist kalibreeritakse tema valmistamisel mõõtepiirkonna ning otstarbe muutmisel. Galvanomeeter on analoog mõõteriist nõrkade voolude (ca 1A) mõõtmiseks. Selleks, et kasutada galvanomeetrit voltmeetrina, tuleb galvanomeetriga G järjestikku ühendada nn. Eeltakisti RE. Eeltakisti piirab voolu läbi galvanomeetri. Olgu galvanomeetri maksimaalsele näidule vastav pinge U=Ig, kus Ig on siis voolutugevus galvanomeetris ja Rg galvanomeetri sisetakistus. Galvanomeetrist on vaja teha voltmeeter mõõtpiirkonnaga U. Galvanomeetrit ja

    Füüsika




    Meedia

    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun