Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Eesti ajalugu. Keskaeg (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
MUISTNE VABADUSVÕITLUS 1208-1227
Läänemerel hakkasid liikuma Saksa kaupmehed . Kaupmeeste vahendusel tuli 1184 augustiinlaste ordu koorihärra Meinhard Liivlaste juurde ning hakkas seal ristiusku levitama. 1186 pühitseti ta Liivimaa piiskopiks. Ükskülla rajati kirik ja kivilinnus.kivilinnust pakuti kaitsevarjuks kõigile liivlased , kes nõustusid ristiusku vastu võtma ning lasid end ristida .
Pärast Meinhardi surma sai uueks piiskopiks Berthold . Tal tekkisid liivlastega tülid, seega ta pöördus tagasi Saksamaale. Rooma paavsti toetusel kogus Berthold kokku tugeva ristisõdalaste väe ning 1198 suvel tuli Liivimaale tagasi.võidu saavutasid Sakslased . Järgmine piiskop - Breemeni toomhärra Albert . Albert kogus kokku korraliku ristisõdijate väe ning 1202 rajas Riia linna, millest sai piiskopi eluase ja kogu järgneva vallutussõja tugipunkt.Kogu alistatud maa pühitseti Neitsi Maarjale - Eesti ja Läti ala- Maarjamaa .
1202 asutati Mõõgavendade ordu(1202- 1236 ).Ordu juht oli ordumeister . Jagunes : rüütelvennad - ülesanne sõdida., Preeservennad - pidasid vaimulikke talitlusi, Teenijad vennad- kannupoisid, kokad jt.
Mõne aastaga suudeti liivlased ja latgalid alistada ja ristiusku pöörata.
Sissetung Eestisse 1208 - Sakslased tungisid koos abivägedega Ugandisse. Algas maa rüüstamine, külade põletamine, inimeste tapmine .Otepää linnus süüdati põlema. Eestlased tegid vasturetke. Võnnu piiramine 1210 - eestlaste vasturetk, asuti piirama Võnnu linnust, mis oli üks tähtsamaid Mõõgavendadeordu tugipunkte. Eestlased taganesid, kuuldes et Võnnulastele on tulemas appi Riia suur vägi. Võnnulased koos liivlaste ja latgalitega hakkasid eestlasi jälitama.ÜMERA LAHING. Eestlased jäid Ümera jõu äärde varitsema. Ümera- äärses metsas tungisid eestlsaed ootamatult vaenlastele kallale. Eestlaste võit.
1211 aastal oli Viljandi linnuse piiramine.Eestlased sõlmisid Sakslastega rahu.
1212 sõlmiti rahu Liivlaste, latgalite, sakslaste ja eestlaste vahel - Toreida vaherahu . Kehtimisaeg oli 3 aastat. (möllas katk, oli vaja nö. hingetõmbeaega)
Eesti suhted Venemaaga olid teravad .( 1210- Otepää linnuse piiramine, 1212- Varbola linnus.)
1215- Sakslased ja latgalid tegid mitmeid rüüsteretki Ugandisse. Sõdida lubati seni, kuni Eestlased nõustuvad ristimisega ja alistuvad.
Ugalased ja Sakalased sõlmisid rahu. Ristimine . Pihkvas tekitad Ugandi ristimine pahameelt. 1216 Tehti rüüsteretk Ugandisse. 1217 , kolmekuningapäeval tehti Sakslastega- uute liitlastega - sõjakäik Venemaale.
Venelased otsustasid nüüd eestlastega ühiselt Sakslaste vastu välja astuda. 1217 veebruaris saabuis venelaste vägi Otepää alla- nendega koos Saarlased , Harjulased, ristitud sakslased. Piiramine kestis 17 päeva.Toimus Sakslaste suurim lüüasaamine- Olid sunnitud paluma rahu ning sellega seoses pidid Sakslased lahkuma kogu Eestist.
MADISEPÄEVA LAHING- Eestlased püüdsid peale Otepääl saavutatud võitu kohe edasi areneda ning säilitasid liidu Venelastega. Eestlasi tuli kokku kõikjalt, kuna Sakslased olid viimastel aastatel teinud sõjarteki nii Lääne-, Harju, - Järva ja saaremaale. Sakslased kuulsid Eestlaste plaanidest ning ennetasid venelaste saabumist, minnes 3000 sõjamehega vastu. Väed kohtusid Viljandist 10-11 km eemal. Eestlased pidid taanduma . Sakala vanemad sõlmisid rahu ning andsid pantvange. Sakslased aga ei tundnud enam kindlalt ning 1218 palusid Sakslased Taani kuningalt, Valdemar II-lt abi.
1219- Taanlased vallutavad Tallinna. Asusid eestlastele kuulunud linnusesse ja neid ei takistatud, eestlased kogusid salaja vägesid kokku ja hiljem tungisid viiest küljest taanlaste laagrile kallale. Lääneslaavlaste vürsti üksus tuli aga Taanlastele appi ning Eestlased pidid taanduma.
1220 tungisid läänemaale rootslased . Asusid Lihula linnusesse. Nad ristisid rahvast ja ehitasid kirikuid. Kui kuningas tagasi Rootsi pöördus saabus lihula alla suur saarlaste malev ning linnus piirati ja põletati. Linnus langes eestlaste kätte
1222 Saabus Taani vägi saaremaale, kus hakati ehitama linnust. esialgu Saarlased ei suutnud takistada neid kuid, kui esialgse linnusemüüri ehitamine oli lõpuni jõudnud hakkasid saarlased organiseerima vastulööki. Taanlaste kingitud kiviheitemasinaid tehti juurde ning hävitati linnus. Võidu teavet levitati üle kogu Eesti. Eesmärgiks võeti vaenlaste väljasaatmine Eestist.Kõigepealt vabastati Varbola linnus, 1223 tungiti Viljandi linnuses sakslastele kallale.
Peagi olid vabad ka Otepää ja Tartu. Õnnestus kogu maa oma valdustesse tagasi saada.
1223 Tuli sakslaste vägi Viljandi linnuse alla. Eestlased pidid alistuma rohkete langenute ja veepuuduse tõttu ning uuesti ristiusu vastu võtma.
1222 astuti ühendusse Pihkva ja Novgorodiga
1224. Mõõgavendadeordu(sakslased) vallutab Tartu.
1227 Sakslased muhu linnuse all. Vägi oli suur ning muhulased pakkusid rahu ja lubasid ennast ristida, sellega Sakslased aga ei nõustunud ning peale kuut päeva võitlust pääsesid Sakslased linnusesse. Korraldati metsikud tapatalgud, rööviti vara ja linnus põletati. Edasi liiguti Valjala linnuse alla, mis oli Saaremaa tugevaim ja suurim. Saarlased otsustasid sõlmida rahu ning Sakslased nõustusid läbirääkimistega. eestlased pidid andma neile vanemate poegi pantvangideks(kes ka kohe ristiti). Preestrid ristisid kogu saare.
VABADUSVÕITLUSE ALLAJÄÄMISPÕHJUSED: 1.Sõjaline ülekaal vastaste poolel( elukutselised sõjamehed, hea väljaõppe ja kogemusega) 2. parem relvastus 3. vaenlased said täiendada väge pidevalt uute meestega. 3. head diplomaadid: vallutati latgalid, liivlased ja eestlased eraldi niiet teised said tulla appi eestlastega sõdimisel 4. sidemed üksikute maakondade vahel olid nõrgad, kuna eesti riik polnud veel välja kujunenud. 5.koostöö puudumine naaberrahvastega - liivlased, latgalid, leedukad ja algperioodil ka venemaa. 6. Rooma katoliku kirik - paavsti poolt lubatud patukustutus ja liitus kiirelt rikastuda meelitas siia uusi ristisõdijaid
KESKAEG
Mõõgavendade ordu lõpp 1236 - Saule lahingus leedulastelt hävitava kaotuse saanud ja lakanud seejärel olemast.
Liivimaa - Eestis ja Lätis vallutatud alad.
Taanlaste poolt vallutatud Põhja- Eesti - Eestimaa
Eestlaste kohustused ja koormised : 1. Kaotasid oma maa, see jagati maahärrade vahel.Kõrgeim maavaldaja oli Rooma kirik 2. Talupojad olid kohustatud maksma maahärradele makse: kümnis(1/10 saagist- viljad , karjad jne.), vakus (maksualune piirkond,vakusepidu- päev, kui talupojad tõid lossi oma kümnise ja lossihärra kostitas neid), hinnus (maksti, kui kümnist polnud- see oli ette kindlaks määratud naturaalmaks) 3. Eestlastel oli kohus käia orduga koos sõjakäikudel- relvakandmisluba jäi alles. 4. Ristiusu vastuvõtmine , vanematel tuli anda soovi korral oma poegi, need saadeti kloostrisse. 5. linnuste asemele ehitati kivilinnused(l-eestis paekivist , tellistest, p-eestis paekivist)nt: Haapsalu piiskoplinnus, Rakvere linnus, Viljandi Linnus. 6. Kirikute ehitamis kohustus. Seal, kus enne olid linnused , nüüd kirikud: Muhu, Kihelkonna kirik
Stensby leping on 1238 Lepingu kohaselt tagastas Liivi ordu Taani kuningale mõõgavendade ordu poolt 1227 aastal vallutatud Põhja-Eesti alad koos Tallinnaga
Võitjad jagasid maa omavahel- Põhja- Eesti Taani alad, Ugandi- Tartu Piiskopkond , Sakala, osa lääne-, hiiu-, ja saaremaast - Liivi ordule; Läänemaa, Saaremaa - Saare-Lääne piiskopkond.
Liivi ordu- ordumeister, kõik möödavendade poolt vallutatud alad Liivi ordu kasutusse
1242 - Jäälahing. Peipsi järvel toimunud relvakonflikt Tartu piiskopkonna, Liivi ordu ja venelaste vahel. Liivi ordu sai lüüa. Aleksander Nevski lõi sakslasi ning millega pandi paika ida- ja läänekristluse piir (peipsi järv). Ordi sai lüüa venelaste poolt.
1297 - esimene Vana-Liivimaa kodusõda. Ordu vastu Riia linn ja temaga liitunud peapiiskop , samuti Tartu ja Saare-Lääna piiskopid. Liivi ordu suutis vaimulike ühisrinde lõhkuda. 1302 sõlmiti ordu juhtimisel Paides teiste siinsete poliitiliste jõudude liit(konföderatsioon) Riia linna ja peapiiskopi vastu.
Linnade arenemine- maa
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Eesti ajalugu-Keskaeg #1 Eesti ajalugu-Keskaeg #2 Eesti ajalugu-Keskaeg #3 Eesti ajalugu-Keskaeg #4 Eesti ajalugu-Keskaeg #5 Eesti ajalugu-Keskaeg #6 Eesti ajalugu-Keskaeg #7 Eesti ajalugu-Keskaeg #8 Eesti ajalugu-Keskaeg #9 Eesti ajalugu-Keskaeg #10 Eesti ajalugu-Keskaeg #11 Eesti ajalugu-Keskaeg #12 Eesti ajalugu-Keskaeg #13
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 13 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2011-12-14 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 48 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Janne Vatsup Õppematerjali autor

Lisainfo

Eesti ajalugu 10. klass
Muistne vabadusvõitlus, Keskaeg, Liivi sõda, Kolme kuninga aeg.

ajalugu , eesti ajalugu , eesti keskaeg , liivi sõda , muistne vabadusvõitlus

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

51
doc
Eesti ajalugu - konspekt
24
doc
Eesti ajalugu
83
doc
Eesti ajalugu
18
doc
Eesti ajalugu
14
doc
Eesti ajalugu
8
docx
Eesti ajalugu
56
doc
Eesti ajalugu
30
doc
Eesti ajaluguFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun