Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


Eesti ajaloo kokkuvõte (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
Inimesed ajas 5.klass
26.peatükk Hariduse levik
17.sajandi alguses sai kogu Eesti alast Rootsi kuningriigi provints. Rootsi vajas hulgaliselt haritud kirikuõpetajaid, ametnikke ja arste, kuid nende koolitamiseks leidus kogu maal vaid üks ülikool. 1632.aastal kirjutas kuningas Gustav ll Adolf alla dokumendile, millega asutati Tartu Ülikool. Õppetöö toimus ladina keeles ja õppuriteks olid linnakodanike, kaupmeeste ja kirikuõpetajate pojad.Esialgu kandis ülikool kuninga järgi Academia Gustaviana nimetus. Maarahva laste jaoks leidus vaid üksikuid koole ja õpetus neis oli väga algeline.
Rootsi valitsejad olid omaks võtnud ristiusu luterliku vormi ning püüdsid seda levitada kõigis oma riigi osades. Luteri usu kohaselt pidi iga inimene, ka talupoeg , suutma ise piiblit lugeda.
Eesti rahvakoolide esimeseks rajajaks peetakse Bengt Gottfried Forseliust. Ta sündis 1660. aasta paiku Harjumaal kirikuõpetaja perekonnas. Ta pani tähele, et talurahvakoolides õpetati vananenud põhimõtete järgi.Nende põhimõtete järgi võttis lugema õppimine aega paar-kolm aastat. Asja tegi veelgi raskemaks see, et tolleaegne eesti keele kirjaviis oli saksapärane ja oli erinev hääldusest. Ta hakkas talupoegi õpetama omal viisil. Ta lasi tähti valjult hääldada ja silpide kaupa sõnu kokku veerida. Nii edenes lugemaõppimine kiiremini. Forselius mõistis ,et tuleb kirjutada nii, nagu loetakse ja hääldatakse. Uues kirjaviisis aabits ilmus 1684 .aastal.
Talurahva hariduse edendamiseks otsustati ametisse seada köstrid, kes pidid hoolitsema laste õpetamise eest. Kirikuõpetajate abiliste ettevalmistamiseks rajas Forselius 1684.a seminari. Kooliõpetaja püüdis oma tegevusele laiemat tähelepanu tõmmata. Ta sõitis koos oma kahe õpilasega Rootsi, kes pidid kuningale oma teadmisi näitama. Gustav ll Adolf andis käsu asutada iga suurema kiriku juurde talurahvakool. Tagasiteel sattus nende laev tormi kätte, Forselius ja tema õpilased hukkusid.Üks neist oli Kambjast pärit 16-aastane Ignatsi Jaak.
33.peatükk Eesti rahvuslik ärkamisaeg
Eesti kuulus 19.sajandil Vene tsaaririigi koosseisu. Enamik eesti talurahvast tegeles põlluharimisega mõisnike juures. Maa kasutamise eest tuli maksta kõrgeid makse, täita raskeid töökohustusi ning elukohast lahkumine oli keelatud. Rahulolematute talupoegade püüdlused ebaõiglusele vastu hakata suruti relva jõul maha.Kuid ka valitsus sai aru muutuste vajalikkusest. Võeti vastu mõned talurahvaseadused, mis kergendasid eestlaste olukorda. Talupojad muutusid jõukamaks ja nad ostsid oma talud välja. Talupoegadest said peremehed . Majandusliku ja õigusliku olukorra paranemisega tõusis ka eestlaste eneseteadvus. Talupojad püüdsid oma lastele haridust anda. Haritlased andsid välja eestikeelseid kalendreid, ajalehti ja lugemikke. Hakati koguma ja uurima rahvaluulet, -kombeid ja –kultuuri. 1862 .aastal ilmus eesti rahvuseepos „Kalevipoeg“, mille autoriks oli Võrus tegutsenud arst F.R Kreutswald. 1869.aastal toimus Tartus esimene eestlaste üldlaulupidu . Seda kultuurihuvi, eneseteadvuse ja rahvustunde tekkimise perioodi nimetatakse eesti rahvuslikuks ärkamisajaks . Üks selle aja andekamaid kirjanikke oli Lydia Koidula, tegeliku nimega Lydia Jannsen . Ta sündis 1843.aastal Pärnumaal.Tema isa Johann Voldemar Jannsen hakkas 1857.a välja andma eestikeelset ajalehte Perno Postimees , kus ilmusid ka ta tütre esimesed jutukesed. Hiljem muutis ta ajalehe nime Eesti Postimeheks. Luuletustes ülistas Koidula kaunist eesti keelt ning väljendas armastust eesti rahva ja isamaa vastu.
Tema luuletused muutusid kiiresti populaarseks, neid trükiti kalendrites, koolilugemikes, noodiraamatutes ja mujal. Koidula pani aluse rahvuslikule näitekirjandusele ja teatrile.
35.peatükk Eesti Vabariigi loomine
20.sajandi alguseks oli Eesti pikka aega kuulunud Vene tsaaririigi koosseisu.Riigikeeleks oli vene keel, mida tuli kasutada koolides ja ametiasutustes. Eestlastest vabad talupojad hakkasid ilmutama üha suuremat huvi poliitika vastu, ent see ei meeldinud tsaarivõimule ega mõisnikele, kuid nad püüdsid eestlastega koostööd teha. Kui võimu haarasid kommunistid , nägid eestlastest poliitikud võinalust saavutada riiklik sõltumatus. Kommunistid taandusid Tallinnast Saksa vägede kartuses. Eesti poliitikud otsustasid avanenud võimaluse ära kasutada. 24.veebruaril 1918 kuulutati välja iseseisev Eesti Vabariik. Iseseisvust tuli kaitsta Vabadussõja, kus osalesid paljud koolipoisid .
Inimeste elujärg paranes märgatavalt. Eesti talude toodangut, näiteks peekonit ja võid, eksportiti teistesse maadesse.Ametiasitustes ja koolides (k.a Tartu ülikoolis) kasutati eesti keelt.Kodudes oli rohkem tehnikat ning mööblit.
Väga tähtis roll Eesti omariikluse saavutamisel oli tulevasel Eesti esimesel presidendil (1938.a) Konstantin Pätsil. Tallinnas andis ta välja ajalehte Teataja. Nõukogude sundis Eestile peal lepingu, millega paigutas siia oma sõjaväebaasid . Punaarmee okupeeris Eesti Vabariigi. President vahistati ja viidi koos perekonnaga Venemaale, kus ta 1956.a vangistuses suri. 1990.aastal maeti ta põrm Tallinna Metsakalmistule.
40.peatükk Elu Nõukogude Eestis
Iseseisvast Eesti Vabariigist moodustati Nõukogude Liidu koosseisu kuuluv Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik ehk Eesti NSV. Eestlased ei tahtnud okupatsiooniga leppida. Relvastatud vabadusvõitlejad ehk metsavennad avaldasid Nõukogude võimule visa vastupanu. Nõukogude Venemaa mõistis, et vastupanu mahasurumiseks tuleb inimesed ära hirmutada, selleks korraldati 1949.a massiline sundasumisele saatmine ehk küüditamine .
Pärast ll maailmasõja lõppu oli elu Eestis raske. Paljud inimesed hukkusid sõjas, paljud põgenesid Punaarmee eest läände, paljud küüditati. Ka majandus oli laostunud, põllud harimata. Inimesi sunniti ühismajanditesse ehk kolhoosidesse astuma. Rajati siinsetesse oludesse ebasobivaid tehaseid ja kaevandusi, vajalik tööjõud asustati Venemaalt, eestlasi ähvardas oht vähemusse jääda. Muu maailmaga inimestel kontakt puudus, keegi ei tohtinud rääkida midagi nõukogudevastast.
Heino Lipu karjäär langes Nõukogude võimu ohvriks, sest ta oli võimude terava tähelepanu all, teda peeti nõukogude korra suhtes ebausaldusväärseks. Lipu arvel oli kümneid rekordeid, kuid võistelda tohtis ta ainult Nõukogude Liidus. Rahvusvaheline spordipublik teadis tema saavutustest vähe.
43.peatükk Eesti taasiseseisvumine
Kõige innukamalt haarati uuendustest kinni Balti riikides, eriti Eestis.Algul sooviti vaid suuremat majanduslikku ja kultuurilist otsustamisõigust, peagi mõisteti, et tõeline eesmärk peaks olema Eesti iseseisvuse taastamine. Sündmused hakkasid kiiresti arenema pärast seda, kui saadi teada, et Nõukogude võim plaanib rajada Kirde-Eestisse uued kaevandused, mis oleks kolmandiku Eestist muutnud elamiskõlbmatuks ning toonud sisse vene keelt kõnelevaid töölisi. Võitlus keskkonna kaitse nimel kasvas peagi üle laulvaks revolutsiooniks.See oli ulatuslik rahumeelne liikumine, millega nõuti Eesti huvide esikohale seadmist. Eesti haritlaskond innustas rahvast ja teadvustasid probleeme, mis ohustasid eesti rahva püsimist.Moodustati kahest miljonist inimesest Balti kett, mis kulges Tallinnast Vilniuseni. Helilooja Alo Matiisen kirjutas kuus isamaalist laulu.
Eesti taasiseseisvus 20.augustil 1991.a. Esimestel aastatel töötas Lennart Meri Eesti välisministrina, ülesandeks taastada dimplomaatilised suhted välisriikidega, Eesti esindamine rahvusvahelistel konverentsidel. Meri oli Eesti president 1992-2001.1998.a valiti ta aasta eurooplaseks.Ta suri 2006.aastal.
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Eesti ajaloo kokkuvõte #1 Eesti ajaloo kokkuvõte #2 Eesti ajaloo kokkuvõte #3 Eesti ajaloo kokkuvõte #4 Eesti ajaloo kokkuvõte #5 Eesti ajaloo kokkuvõte #6 Eesti ajaloo kokkuvõte #7 Eesti ajaloo kokkuvõte #8 Eesti ajaloo kokkuvõte #9 Eesti ajaloo kokkuvõte #10 Eesti ajaloo kokkuvõte #11 Eesti ajaloo kokkuvõte #12
Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
Leheküljed ~ 12 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-01-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 9 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor popmen17 Õppematerjali autor

Lisainfo

Mõisted


Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

83
doc
Eesti ajalugu
24
doc
11 klassi ajaloo kokkuvõte
56
doc
Eesti ajalugu
18
odt
Eesti ajalugu
18
doc
Eesti ajalugu
10
docx
10-klassi ajaloo kokkuvõte
27
docx
EESTI AJALUGU
10
pdf
Eesti ajalugu

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun