Facebook Like
Hotjar Feedback

Diabeet (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Esitatud küsimused

 • Mis on I tüübi diabeet ?
 
Säutsu twitteris


Diabeet
Referaat2006

SISUKORD


1. SISSEJUHATUS


Diabeedihaigeks ei saa jääda inimene, kes sööb palju suhkrut. Samas ülearusest maiustuste tarbimisest tuleneb ülekaal, mis on suhkruhaiguse eelduseks . Eelduseks on lisaks eelnevale näiteks ka pärilik eelsoodumus ja vere kõrge kolestoroolitase.

Suhkruhaiguse näol on tegemist ainevahetushaigusega, selle põhjuseks on insuliinierituse häired. Insuliini näol on tegemist hädavajaliku hormooniga. Diabeedihaiged eksisteerivad meie ühiskonnas sama edukalt nagu täiesti terved inimesed. Seega jäävad nad üsna märkamatuks. Ka meie tutvusringkonnas on diabeedihaigeid inimesi. See on põhjuseks, miks valisime antud teema referaadiks. Referaadi eesmärgiks on hankida lisateadmisi, et neid paremini mõista. Neid teadmisi vajame selleks, et neid vajaduse korral abistada. Näiteks kui diabeedihaige vajub koomasse, siis peaks ju oskama õigesti käituda. Teadmatuse korral võib minestushoog lõppeda surmaga.

Antud referaadis leiame vastused küsimustele; mis on diabeet, selle riskifaktorid , diabeedi ravi, insuliin , diabeedi erinevad tüübid.

Referaadi lõpus on koosdatud nädala näidismenüü diabeedihaigele inimesele.


2. MIS ON DIABEET?


Diabeet ehk suhkurtõbi on erinevatel põhjustel tekkiv energiaainevahetushäire, millele on iseloomulik pikka aega kõrgel tasemel püsiv vere suhkrusisaldus ja häired süsivesikute -, rasva ja valguainevahetuses. Diabeet on tingitud kas insuliini vähesusest või insuliini toime nõrgenemisest või neist mõlemast.
 • I tüübiehk insuliinsõltuv diabeet (u. 10% diabeetikutest)*
 • II tüübiehk insuliinsõltumatu diabeet (u. 90 diabeetikutest)*
 • teised tüübid(nt. kõhunäärme kahjustusest põletiku tagajärjel)
 • rasedusaegne diabeet
Diabeeti on krooniline haigus, mida peab ravima kogu elu. Insuliinihäired on suhkruhaiguste põhjuseks. Insuliini näol on tegemist hädavajaliku hormooniga. See tekib kõhunäärmes ning teda on tarvis toitainete omastamiseks. Süsivesikud lagunevad organismis glükoosiks. Glükoos ehk veresuhkur on rakkude energiaallikaks. Et rakud saaksid energiat, on vaja kõhunäärmel eritada piisavas koguses insuliini. Insuliinivähesuse tõttu ei pääse veresuhkur rakkudesse, organismis on toitu piisavalt, kuid organism ei omasta seda.
Organismis on kogu ööpäeva vältel. Süsivesikute rikka toidu tarvitamisel veresuhkru tase tõuseb ning see annab kõhunäärmele teada, et insuliini on vaja eritada. Suhkruhaigetel on veresuhkur kõrgem kui normaalsel inimesel.1
Kõrge veresuhkru tase on diabeedi peamisi tunnuseid, kuid diabeedile viitavad ka:
 • tugev janu, inimene joob palju
 • sagenenud urineerimine ja uriini hulga tõus
 • väsimus
 • nõrkus
 • unisus
 • naha sügelemine
 • söögiisu langus või tõus
 • kehakaalu langus
 • oksendamine ja kõhuvalu
 • võimalik teadvusekaotus rasketel juhtudel2


2.1 I-TÜÜPI DIABEET


I tüüpi diabeet on veresuhkru tõusuga kulgev krooniline haigus, mille üheks iseloomulikumaks tunnuseks on insuliinsõltuvus. Kõik patsiendid vajavad haiguse diagnoosimise hetkest alates püsivat ravi insuliiniga. Kuna seedekulglas insuliin laguneb, siis peavad patsiendid ravimit naha-alla süstima. Tavaliselt haigestuvad lapsed ja noore. Kõrgem on haigestumus eelkooli- ja puberteedieas. Diabeeti tunti juba antiikajal . Selle kiirelt surmale viiva vormi, s.t. I tüüpi diabeedi esimene teadaolev kirjeldus pärineb Kreeka aladelt II sajandist. Mingit efektiivset ravi kuni insuliini avastamiseni 1921. a. ei tuntud.
Insuliini avastamiseni jõuti 1921. a. Kanada Toronto Ülikooli teadlased Frederick Banting ja Charles Best . Nad eraldasid koera kõhunäärme ekstrakti ning süstisid seda teisele koerale, kelle kõhunääre oli eemaldatud ja kelle organism seetõttu insuliini ei tootnud. Tulemuseks oli veresuhkru langus. Esimene patsient oli 14-a. Leonard Thompson. Banting ja Best pälvisid insuliini avastamise eest Nobeli preemia. Pikka aega kasutati raviks loomade kõhunäärmetest puhastatud insuliini. 1980-ndate alguses õpiti geentehnoloogiliselt valmistama iniminsuliini.
I tüüpi diabeedi esmasteks sümptomiteks on uriini hulga suurenemine, janu, söögiisu tõus ja samal ajal kehakaalu langus. Diagnoosimise hilinemise korral võivad tekkida isutus, iiveldus , oksendamine, üldine nõrkus ja isegi teadvusehäired. Selline sümptomaatika on põhjustatud insuliinipuuduse ja kõrgenenud veresuhkru ning kaugelearenenud staadiumis ketokehade poolt.
Insuliin koosneb 51 aminohappest koosnev valk, seda toodavad kõhunäärme beetavalgud. Need paiknevad seedenõret tootva kõhunäärmekoe sees. Kõige enam soodustab insuliini vabanemist glükoos. Insuliini toimeks on glükoosi viimine rakkudesse, kus glükoosi kasutatakse energia tootmiseks. Normaalselt hoitakse veresuhkur tasemel 3,5-5,5 mmol/l.
I tüüpi diabeedi puhul on veresuhkru tõusu (hüperglükeemia) põhjuseks ß-rakkude kahjustusest tingitud insuliini tootmise vähenemine ja lakkamine. Normaalse veresuhkrutaseme juures suhkur uriini ei pääse, küll aga hüperglükeemia tingimustes (alates veresuhkrust üle 9 mmol/l). Seejuures tõmbab suhkur endaga kaasa ka vett - sellest ongi tingitud sellised diabeedi sümptomid nagu uriini hulga suurenemine ja janu.
Suhkru tase veres on kõrge, kuid keharakkudesse see ilma insuliinita ei jõua. Rakkudesb tekib energiapuudus , organism hakkab lammutama kehavalke ning -rasvu ja patsiendi kaal langeb. Kaugelearenenud staadiumi haigussümptomid nagu isutus, iiveldus, oksendamine, nõrkus, sügav hingamine ja atsetooni lõhn hingeõhus on põhjustatud rasvade lagunemise tulemusel tekkivate ketokehade poolt.
Kõhunäärrmekoe uuringud on näidanud, et tegemist valikuliselt B-rakke põletikuliselt hävitava protsessiga – insuliid. Insuliidi korral on aga tegemist immuunsussüsteemi rünnakuga omaenda tervete kudede vastu. Selles osalevad immuunsussüsteemi rakud. Haiguse avastamise ajaks on enamus B-rakke hävinud ja asendunud sidekoega. Haiguse kujunemisel on roll keskkonna ja pärilikel faktoritel . Insuliiniravi alustamisel B-rakkude töö peaaegu taastub , kuid ravi ei saa siiski lõpetada.

2.1.1 RAVI

I-tüüpi diabeetik peab insuliini süstima naha alla 5-6 korda päevas. Nad peavad jälgima oma toitumist, kuid mõistlikus koguses magusad asjad pole keelatud. Hea ravi korral on tema igapäevane elu nagu tervetelgi inimestel.

2.1.2 RISKIFAKTORID

On oht, et liiga suure insuliiniannuse, väikese söögikoguse, söömise hilinemise, alkoholi tarvitamise või ülemäärase kehalise koormuse tulemusel võib diabeetiku veresuhkur langeda liiga madalale. Seisundit nimetatakse hüpoglükeemiaks. Esmalt tarvitab veres leiduvat glükoosi närvisüsteem. Seetõttu saab seda diabeetiku ebaloomulikust käitumisest aru saada, et kõik ei pruugi korras olla. Teadvusel oleku puhul sobib esmaabiks midagi magusat . Teadvusetuse puhul tuleb kohe kutsuda arst. Esmase abina ei tohiks süstida insuliini, sest see oleks diabeetikule eluohtlik.3

2.2 II-TÜÜPI DIABEET


Selline diabeedi vorm on rohkem levinum. Kõhunääre on võimeline insuliini eritama, kuid ta ei funktsioneeri korralikult ning insuliini eritub liiga vähe. II tüüpi diabeedi tekke põhjuseks võib olla pärilik eelsoodumus, seetõttu võib II tüüpi diabeeti esineda lähematel sugulastel. Mida rohkem esineb suguvõsas diabeeti, seda suurem on võimalus haigestuda, eriti kui suhkruhaigust on olnud nii ema- kui ka isapoolses suguvõsas. Pärilikkus loob eelsoodumuse II tüüpi diabeedi tekkeks, kuid haigestumine ei ole vältimatu - see ei arene sugugi kõigil, kellel on eelsoodumus. Teist tüüpi diabeet ilmneb enamasti inimestel, kel eluaastaid üle 40. Haiguse sümptomid kujunevad järk-järgult ning on nõrgalt väljendunud, mistõttu haiguse avastamine võib võtta aega. Suurem osa neist, kes põevad II tüüpi diabeeti, on ülekaalulised, Iga liigne kilogramm nõuab täiendavat insuliini ja kõhunäärme poolt eritatavast enam ei piisa. Rasedus on lisakoormus kõhunäärmele, mis põhjustab mõnedel naistel diabeedi tekke raseduse ajal. Seda nimetatakse gestatsioonidiabeediks ning see vajab hoolikat jälgimist ja ravi. Sageli diabeet kaob pärast sünnitust, kuid võib hiljem uuesti tekkida.
Peamine haigustunnus on tavalisest suurem veevajadus ilma erilise põhjuseta. Rohke joomise tagajärjel suureneb uriinieritus, ka öösiti. Sagedased on suu kuivamine , väsimus- ja nõrkustunne, kuid need sümptomid arvatakse sageli kas stressi, elumuutuste või vananemise süüks. II tüüpi diabeedile võivad viidata ka isumuutused, kehakaalu kõikumine ja naha sügelemine.
Diabeetikud saavad veresuhkru taset ise mõõta. Selle abil on parem haigust kontrollida. Ideaalis peaks veresuhkru tase olema selline nagu tervel inimesel (3,3 - 5,5 mmol/l). Üldreeglina ei tohiks veresuhkru tase tühja kõhuga olla kõrgem kui 7 mmol/l ning 1,5 tundi pärast sööki mitte üle 9 mmol/l. Glükohemoglobiini (HbA1c) väärtus peaks olema alla 7,0%. Diabeedi kompensatsiooni kriteeriumid võivad olla individuaalsed ning sõltuda mitmest asjaolust. Diabeeti täielikult välja ravida ei ole võimalik, kuid on võimalik saavutada haiguse hea kompensatsioon , mis tagab hea enesetunde ja aitab vältida tüsistuste teket.4

2.2.1 TEIST TÜÜPI DIABEEDI RAVI

Tihti peetakse teist tüüpi diabeeti esimese tüübi diabeedist kõrgemaks. See on osaliselt tõsi, sest harilikult piisab enesetunde parandamiseks kehakaalu vähendamisest, igapäevasest mõõdukast füüsilisest koormusest ja õige toidureziimi järgimisest.
Teist tüüpi diabeet algab sageli märkamatult ja selle areng on aeglane, võttes vahel aega mitu aastat. Diabeedile iseloomulikud kaebused -janu, väsimus, kehakaalu langus ja sage urineerimine võivad ka puududa. Enesetunne võib halveneda pikkamööda ja paljudel juhtudel avastatakse kõrgenenud veresuhkur juhuslikul kontrollimisel. Ravimata või halvasti ravitud teist tüüpi diabeet võib mõju avaldada kogu organismile ja põhjustada hilistüsistusi. Kui kehakaalu vähendamine, mõõdukas kehaline koormus ja vastavad dieetravi soovitused ei anna loodetud tulemusi ning veresuhkur püsib endiselt kõrge, siis on vajalik rakendada tablettravi. Need ravimid ei sisalda insuliini ja toimivad ainult siis, kui diabeetiku kõhunääre toodab veel küllaldaselt oma insuliini.
RAVI EESMÄRK:
1. Saavutada võimalikult normilähedane veresuhkur.
2. Vähendada südame-ja veresoonkonnahaiguste riskitegureid:
o alandada vererõhku
o vähendada vererasvade (kolesterooli) hulka
o loobuda suitsetamisest
RAVI PÕHIPRINTSIIBID:
1. Õige dieet - rasvavaene toit.
2. Kehakaalu vähendamine.
3. Liikumine
4. Suitsetamisest loobumine.
5. Jalgade hooldus ja ravi.
6. Ravimid.
7. Veresuhkru ja vererõhu kontroll kodus.
8. Regulaarne arstlik kontroll.

2.2.2 SUUKAUDSED VERESUHKRUT ALANDAVAD RAVIMID

I. Sulfanüüluurea preparaadid:
o glibenklamiid (Daonil, Gilemid, Euglucon)
o gliptsiid (Minidiab, Glebenese, Melizid)
o gliklasiid (Predian, Diabrezide)
Toime:
alandavad veresuhkrut, suurendades insuliini eritumist kõhunäärmest. Selle tõttu võivad need tabletid põhjustada hüpoglükeemiat, s.t. liigset veresuhkru langust.
Manustamine :
20 - 30 minutit enne sööki (enne hommiku -, lõuna-ja õhtusööki) I - 3 korda päevas.
II. Biguaniidid:
o metformiin (Orabet, Metforem, Glucophage)
o bufomiin (Adebit, Glibutid)
Toime:
suurendavad kudede tundlikkust insuliinile, parandades kõhunäärme insuliini mõju. Ei suurenda insuliini eritumist kõhunäärmest. Pärsivad söögiisu. Kasutatakse rohkem ülekaalulistel.
Kõrvaltoime:
võib esineda piimhappemürgistuseks ja selletõttu ei soovitata kasutada diabeetikutel, kellel esinevad maksa-, neeru-ja südamehaigused ja kes tarvitavad alkoholi.
Manustamine:
20 - 30 minutit enne sööki (enne hommiku-, lõuna- või õhtusööki) 1-3 korda päevas.
III. Alfaglükosidaasi inhibiitorid :
o akarboos (Glycobay)
Toime:
süsivesikute lagundamise aeglustamine seedetraktis, millega väheneb söögijärgne veresuhkru taseme tõus.
Kõrvaltoime:
puhitus , kõhulahtisus
Manustamine:
20 - 30 minutit enne sööki 1 - 3 korda päevas
o guarkum (Guarem)
Toime:
on ühest india oasordist saadud kiudaine preparaat, mis seedetraktist ei imendu. Selle toime tõttu takistab süsivesikute ja rasvade imendumist, langetades suhkru ja kolesterooli taset veres.
Kõrvaltoime:
puhitus, kõhulahtisus
Manustamine:
sobib nendele inimestele, kellel lisaks diabeedile esinevad rasvaainevahetuse häired.
Kõiki suu kaudu manustavaid veresuhkrutaset alandavaid ravimeid tuleb kasutada regulaarselt vastavalt arsti ettekirjutusele.
Insuliinravi
Märgataval osal diabeetikutest kaotavad tabletid järk-järgult oma toime ning areneb niinimetatud teisene insuliinipuudulikkus, mille raviks kasutatakse insuliinravi. Süste tehakse enamasti 2 korda päevas. Kui on välja kujunenud täielik insuliinipuudulikkus, siis minnakse üle üksnes insuliinravile ja rakendatakse mitme korra süstiskeemi. Ajutist insuliinravi on mõnikord vaja rakendada raskete haiguste, operatsioonide ja raseduse ajal.
Kombineeritud ravi - tablettravi koos insuliinraviga
Kombineeritud ravi kasutatakse juhul, kui diabeetiku oma kõhunääre toodab veel vähesel määral insuliini.
Ravi kombineerimine:
 • päevasel ajal tablettravi (enne sööki 1 - 3 korda)
 • õhtul süstitakse mõõdukas koguses pikatoimelist insuliini
 • Õhtuse insuliinisüstiga pidurdatakse glükoosi tootmist maksas ja saavutatakse hommikune normilähedane veresuhkur, s.o. 4 - 5 mmol/1

See raviviis on sobiv eelkõige ülekaalulistele diabeetikutele.
Kui kombineeritud raviga ei saavutata head diabeedi kompensatsiooni, siis tuleks üle minna mitmele insuliini süstekorrale või üksnes insuliinravile.
NB! Insuliinraviga saavutatakse küll paremini normi lähedased veresuhkrud, kuid kaasneb kehakaalu suurenemise oht, sest insuliin tõstab söögiisu. Suurenenud kehakaal vähendab omakorda kudede tundlikkust insuliinile. Insuliinravi on väga individuaalne ja selle otsustab raviarst .
 • HEA ENESETUNDE SÄILITAMINE


  Diabeedi ravi eesmärgiks on haiguse hea kompensatsioon, s.o. hea enesetunde ja töövõime säilitamine ning liiga kõrgete või liiga madalate veresuhkru tasemete vältimine.
  Vältida:
  o hüpoglükeemiat (liiga madalat veresuhkrutaset)
  o hüperglükeemiat (liiga kõrget veresuhkrutaset)
  o tugevat stressi, mis põhjustab veresuhkru tõusu
  o haigusi (viirusnakkusi, grippi, palavikuga kulgevaid haigusi), mis tõstavad veresuhkru taset.
  Diabeedi hea kompensatsiooni kriteeriumid:
  1. Tühja kõhuga mõõdetud veresuhkru väärtus 4,4 - 6,1 mmol/1 (rahuldav 6,2 - 7,8 mmol/1).
  2. Veresuhkur 1,5-2 tundi pärast sööki 5,5 - 8,0 mmol/1 (rahuldav 8,1 - 10.0 mmol/1).
  3. Uriiniga praktiliselt suhkrut ei eritu.
  4. Kehakaal püsib stabiilne.
  5. Ei esine raskeid hüpoglükeemiaid.
  6. Õhtul enne magamaminekut on veresuhkrutase 6,0 - 7,5 mmol/1 (see välistab öise hüpoglükeemia).
  Diabeedi hea kompensatsioon aitab vältida hilistüsistuste teket ja arengut.
  Hüpoglükeemia
  Hüpoglükeemia on seisund, mille puhul veresuhkrutase on alla 3,3 mmol/1.
  Põhjused:
  1. Tavalisest suurem insuliinidoos.
  2. Toit sisaldab vähem süsivesikuid kui tavaliselt või toiduga saab vähe süsivesikuid insuliini kõige tugevama toime ajal.
  3. Tavalisest suurem füüsiline koormus või sportimine.
  4. Rohke alkoholi tarvitamine.
  Kerge hüpoglükeemia tunnused:
  o nõrkus
  o väsimus
  o näljatunne
  o südamepekslemine
  o higistamine (külm higi)
  o kuumustunne
  o peavalu
  o uimasus
  o erutus
  o käte ja jalgade värisemine
  Raske hüpoglükeemia tunnused:
  o meeltesegasus
  o teadvusekaotus
  o krambid
  Kerge hüpoglükeemia esmaabi:
  Diabeetik peab kiiresti sööma või jooma kiiresti imenduvaid süsivesikuterikkaid toite või jooke nagu näiteks:
  o 1 klaasitäis õuna- või marjamahla
  o täiskasvanud diabeetikutele kuni 6 glükoositabletti (sisaldavad 20 grammi süsivesikuid ja tõstavad veresuhkrut 4 mmol/1 võrra). Lastele anda 3 - 4 glükoositabletti.
  o paar tükki suhkrut
  o 3-4 teelusikatäit mett või keedist (mett on hea määrida suu limaskestale keele alla)
  o paar kommi või 3-4 küpsist
  o 4-5 keedetud kartulit
  o 2 kääru leiba
  o 4 kääru saia
  Raske hüpoglükeemia esmaabi:
  Diabeetik ise ennast aidata ei saa. Kui inimene on teadvuseta ja tal puudub ka neelamisrefleks, siis ei tohi talle anda midagi süüa ega juua - lämbumisoht! Kutsuda viivitamatult kiirabi . (Süstitakse tilkinfusiooniga 20% glükoosilahust nii kaua, kui inimene tuleb teadvusele või kui veresuhkur tõuseb 8-10 mmol/1.) Pärast teadvusele tulemist anda I klaasitäis piima või 1 võileib.
  Hüperglükeemia
  Hüperglükeemia on seisund, mille puhul veresuhkrutase tõuseb normist kõrgemale.
  Põhjused:
  1. Insuliiniannuse muutumine (vähendamine või süstimise ajal muutumine).
  2. Liigsöömine (palju süsivesikuid ja rasvu).
  3. Vähene füüsiline koorinus.
  4. Eriolukorrad - haigused, stress , mure, hirm, menstruatsioonitsüklihäired, emotsionaalne labiilsus.
  Tagajärjed:
  1. Veresuhkru märgatav tõus.
  2. Organismi näiline nälgimine - insuliinipuudusel ei pääse glükoos rakkudesse ning organism hakkab kasutama elutegevuseks rasvu.
  3. Organismis tekivad kahjulikud happelised jääkained - ketoained rasvade mittetäielikust kasutamisest.
  4. Happemürgistus ehk ketoatsidoos
  Tunnused (nagu diabeeti haigestumise alguses):
  o tugev janu
  o sage urineerimine (eriti öösiti) ja uriinihulga tõus
  o väsimus ja nõrkus
  o kehakaalu langus
  o nägemishäired
  o nahakuivus ja -
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  Diabeet #1 Diabeet #2 Diabeet #3 Diabeet #4 Diabeet #5 Diabeet #6 Diabeet #7 Diabeet #8 Diabeet #9 Diabeet #10 Diabeet #11 Diabeet #12 Diabeet #13 Diabeet #14 Diabeet #15 Diabeet #16 Diabeet #17 Diabeet #18 Diabeet #19 Diabeet #20 Diabeet #21 Diabeet #22 Diabeet #23 Diabeet #24 Diabeet #25 Diabeet #26 Diabeet #27 Diabeet #28 Diabeet #29 Diabeet #30 Diabeet #31 Diabeet #32 Diabeet #33 Diabeet #34 Diabeet #35 Diabeet #36 Diabeet #37 Diabeet #38 Diabeet #39 Diabeet #40 Diabeet #41 Diabeet #42 Diabeet #43
  Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
  Leheküljed ~ 43 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2009-01-07 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 117 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor triinur Õppematerjali autor

  Lisainfo

  sisaldab diabeetikutele näidismenüüd
  suhkuhaigus , diabeet , toitumine

  Mõisted


  Meedia

  Kommentaarid (2)

  kadri54 profiilipilt
  kadri54: Kahjuks ei saanud seda mida ootasin, ja töö on üpris ammu koostatud.
  18:26 16-03-2019
  kysma profiilipilt
  kysma: ülisuperhea materjal ;)
  15:45 10-01-2013


  Sarnased materjalid

  7
  rtf
  Diabeet
  14
  doc
  Diabeet
  12
  doc
  Diabeet
  7
  doc
  Diabeet
  11
  docx
  Diabeet
  11
  rtf
  DIABEET
  2
  doc
  Diabeet
  5
  docx
  Diabeet  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun