Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

Bioenergia võimalused Eestis (0)

5 VÄGA HEA
Punktid
 
Säutsu twitteris

Ehitustootluse instituut
Referaat
Bioenergia võimalused Eestis
Üliõpilane:
Lyana Peedo
Juhendaja :
Prof . Enn Loigu
Tallinn, 2012.a.

Sisukord


Sissejuhatus 3
Bioenergia võimalused Eestis 5
1.1 Bioenergia võimalused biomassi erinevatest muundamistehnoloogiatest lähtuvalt 5
1.2 Bioenergia võimalused biomassi toorainest lähtuvalt 6
Kokkuvõte 16
Viited 17
Kasutatud kirjandus 18
Lisad 19
Lisa 1 19
Lisa 2 20
Lisa 3 21
Lisa 4 22

Sissejuhatus


Bioenergia on osa taastuvenergiast, mis omakorda on osa koguenergiast. Bioenergia all mõistetakse biomassist toodetud energiat ehk soojust, elektrit ja biokütuseid. (1)
Biomass omakorda on bioloogilist päritolu mass ehk kõik, mis on kunagi maa peal päikeseenergia toel kasvanud. Biomass on põllumajanduslikust tootmisest , kaasa arvatud taimsed ja loomsed ained, metsatööstusest ja sellega seotud tootmisest pärit toodete, jäätmete ja jääkide bioloogiliselt lagunev fraktsioon ning tööstus- ja olmejäätmete bioloogiliselt lagunev fraktsioon. (1)
Kui bioenergiat arukalt kasutada, aitab see meil energiavarustust keskkonnasäästlikumaks muuta. Bioenergia on EL-s vaieldamatult kõige olulisem taastuvenergia liik ja moodustab praegu EL-s kaks kolmandikku kogu taastuvenergiast.
 Bioenergial on palju eeliseid , sest see on:
• konkurentsivõimeline, kuna soojuse tootmiseks kasutatava biomassi peamised allikad on suhteliselt odavad võrreldes fossiilenergia allikatega
• alati saadav, sest vastupidiselt päikese- ja tuuleenergiale saab bioenergiat toota pidevalt, kuna enamikku lähteaineid on võimalik varus hoida
• otstarbekas, kuna bioenergia abil saab täita hooajati muutuvaid vajadusi (näiteks varutakse paljudes majapidamistes talveks küttepuid)
• keskkonnasäästlik, sest vastavad uuringud on näidanud, et EL-s oleks võimalik kasutada kaks kuni kolm korda rohkem bioenergiat ilma keskkonda kahjustamata ning toidu, loomasööda ja toorainete toodangut vähendamata.
Biomassil võib olla mitmeid kasutusviise, biosoojuse, bioelektri või biokütuse tootmiseks. Biokütused ongi biomassist saadavad kütused, mida võib jaotada tahketeks , näiteks küttepuud, pelletid, vedelateks, näiteks bioetanool, biodiisel, bioõli ehk pürolüüsiõli, ja gaasilisteks, näiteks biogaas , biovesinik.
Biomassi ja bioenergia kasutamise edendamine Eestis aitab vähendada riigi sõltuvust imporditavatest ressurssidest ja fossiilsetest kütustest ning vähendada survet looduskeskkonnale. Eestis on mitmeid erinevaid bioenergia võimalusi, mis lähtuvad biomassi toorainest ja selle erinevatest muundamistehnoloogiatest.

Bioenergia võimalused Eestis

1.1 Bioenergia võimalused biomassi erinevatest muundamistehnoloogiatest lähtuvalt


Bioenergiat saab toota biomassi muundamisel energiaks. Võimalikud biomassi muundamistehnoloogiad on:
 • soojuse tootmine

Praegu saadakse biomassipõhist energiat peamiselt puidu põletamisest tekkiva soojusena. Kuigi biomassi otsene põletamine soojuse tootmiseks ja sellel põhineva aurutsükli käitamine on tänapäeval tööstuslikult arenenud, on sellele vaatamata kohustus pidevalt tõhustada süsteeme ja tehnoloogiat ning vähendada sellega kaasnevaid heitmeid. Soojuse tootmiseks kasutatakse kahte erinevat süsteemi: lokaalküttesüsteeme, kus põletatakse tavaliselt halupuid, pelleteid ehk puidugraanuleid, hakkpuitu, ning kaugküttesüsteeme, kus restkoldega või keevkihtkateldega katlamajades põletatakse hakkpuitu, puidujäätmeid, saepuru, turvast , põhku.

Soojuse ja elektri koostootmisel kasutatakse samaaegselt elektri genereerimisega heitsoojust kaug- või lokaalküttes või tööstuse soojusvarustuses. Soojuse ja elektri koostootmist võib rakendada nii ühepereelamute kui ka elamugruppide energiavarustuses, kus soojus läheb kütteks ja majapidamisvee soojendamiseks ning elektri ülejäägi saab müüa jaotusvõrku. See suhteliselt uus tehnoloogia on jõudnud ka väiketootmise jaoks (50-500 kW) turuletoomise staadiumi.
 • bioetanooli tootmine

Bioetanool on alkohol , mida toodetakse peamiselt suhkrut ja tärklist sisaldavate orgaaniliste ainete kääritamise teel. Mootorikütustena kasutatavaid biokütuseid saab turustada kas puhtal kujul või segatuna fossiilkütustest toodetud bensiiniga.
 • biodiisli tootmine

Biodiisli peamine toore on rapsiõli . Teiste toorainete hulka kuuluvad päevalill, sojaoad või kasutatud taimne küpsetusõli. Biodiisli toormebaasi on pidevalt laiendatud ja täiustatud ning paindlikumaks muudetud töötlemistehnoloogiat, et samaaegselt oleks võimalik kasutada erinevat toorainet. Sõiduautotootjad ja ka raskeveokitööstus (näit Saksamaal) aktsepteerivad biodiislikütust üha enam kui puhast kütust. Eestis on biokütusel aktsiisivabastus.
 • puusöe tootmine

Praegu on turule jõudmas uus, odav ja vähe energiat nõudev biomassi otsetöötlemisprotsess, mille puhul ei kasutata sideaineid ja mis võimaldab muundada biomassi pelleteid mistahes tüüpi liiki söeks. Puusöe pelleteid saab kasutada kütmiseks ja toiduvalmistamisel, sünteetilise gaasi tootmiseks, biometanooli sünteesimiseks vajaliku vesiniku tootmiseks, gaasi ja vedeliku puhastamiseks vajaliku aktiivsöe ning eriteraste tootmiseks.
Bioenergia kasutamisega kaasnevad siiski kulutused. Kui välja arvata soojuse tootmine, siis kõigi teiste bioenergia tehnoloogiliste protsesside leviku põhitakistuseks on suured kulutused. Euroopa Liidus keskmised bioenergia hinnad jaanuaris 2003 olid (2):
 • soojuse tootmine: 25 EUR/MWh (umbes 390 kr/MWh)
 • tahke biokütuse tootmiskulud (pelletid): 80 EUR/t (1 250 kr/t)
 • elektri tootmine (tahkest, vedelast ja gaasilisest biokütusest): 40-50 EUR/MWh
 • bioetanool: 250 EUR/t
 • biovesinik: 1 500 EUR/t
 • biometanool: 200-250 EUR/t.

1.2 Bioenergia võimalused biomassi toorainest lähtuvalt


Biomassi varude peamised allikad on:
 • Energiakultuurid
 • Puidujäätmed (raie-, puidutöötlemisning ehitusjäätmed)
 • Põllumajandustootmise jäägid ja jäätmed (õled, loomasõnnik )
 • Tahkete olmejäätmete orgaaniline osa
 • Reovete muda
 • Tööstusjäätmed (näit toiduainete- ja paberitööstusest)

Energiakultuurid on need kultuurid, mille peamine kasutuseesmärk on transportkütuste, soojuse- ja/või elektrienergia tootmine.
Eestis tuleks valida bioenergia tootmiseks välja eelkõige need energiakultuuride liigid ning sordid
80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
Vasakule Paremale
Bioenergia võimalused Eestis #1 Bioenergia võimalused Eestis #2 Bioenergia võimalused Eestis #3 Bioenergia võimalused Eestis #4 Bioenergia võimalused Eestis #5 Bioenergia võimalused Eestis #6 Bioenergia võimalused Eestis #7 Bioenergia võimalused Eestis #8 Bioenergia võimalused Eestis #9 Bioenergia võimalused Eestis #10 Bioenergia võimalused Eestis #11 Bioenergia võimalused Eestis #12 Bioenergia võimalused Eestis #13 Bioenergia võimalused Eestis #14 Bioenergia võimalused Eestis #15 Bioenergia võimalused Eestis #16 Bioenergia võimalused Eestis #17 Bioenergia võimalused Eestis #18 Bioenergia võimalused Eestis #19
Punktid 100 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 100 punkti.
Leheküljed ~ 19 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2012-11-10 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 25 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor naxitrallike Õppematerjali autor

Lisainfo

E.Loigu keskkonnakorralduse aine referaat
Bioenergia , keskkonnakorraldus

Mõisted


Meedia

Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


Sarnased materjalid

12
odt
Alternatiivse energia kasutamise võimalused Eestis
24
pdf
Biokütuste kasutamise potentsiaal Eestis
50
pdf
Alternatiivenergia kasutamise tulevik Eestis
528
doc
Keskkonnakaitse lõpueksami küsimused-vastused
13
doc
Enegiamajandus
113
doc
Energia ja keskkond konspekt
46
docx
Keskkonnakorraldus vastatud
20
doc
EnergiamajandusFaili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
Pole kasutajat?

Tee tasuta konto

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun