Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like

ASENDUSEMADUS, SURROGAATEMADUS (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

 • Keda keegi ei taha on maailmas paraku palju. Miks minna looduse vastu ?
 • Mis saab juhul, kui asendusemal tekivad tõsised terviseprobleemid ?
 • Kui ta oma ja loote tervise eest tulevaste lapsendajate arvates liiga vähe hoolitseb ?
 • Mis saab, kui sünnib puudega laps ja sotsiaalsed vanemad loobuvad ?
 • Millal on vaja surrogaatema ?
 
Säutsu twitteris


ETTEKANNE teemal:
ASENDUSEMADUS , SURROGAATEMADUS2012

SISUKORD:
1. Kunstlik viljastamine asendusema aspekist
 • Asendusemadusega seotud mõisted, nõuded ja näidustused
  Näiteid päriselust
 • Asendusemaduse plussid ja miinused
 • Asendusemadus - eetika ja hea tava
  Näiteid päriselust
  • Asendusemaduse poolt ja vastu argumente näidete põhjal

 • Asendusemadusega kaasneda võivad probleemid
 • Asendusemadusest Eestis
  Kokkuvõtte
  Kasutatud kirjandus  Pereplaneerimine , sündimata laste moraalne staatus, ema ja loote vahekord , sünnieelne diagnostika, abort ja kunstlik viljastamine on peamised probleemteemad, mis seostuvad elu algamisega.
  1. Kunstlik viljastamine asendusema aspektist
  Kunstlik viljastamine kujutab endast naise rasestamise eesmärgil kehasiseselt või kehaväliselt sooritatavaid toiminguid, mille käigus sisestatakse mehe seemnerakk kunstlikult naise munarakku või kantakse naisele kehaväliselt viljastatud munarakk . Erinevaid meetodeid ühendab see, et järglaste saamine on eraldatatud seksuaalvahekorrast.
  Käesolevas ettekandes on kunstliku viljastamist puudutatud asendusemaduse aspektist, mille puhul viljatu paari munaraku ja sperma ühendamisel saadud embrüo siirdatakse teise naise emakasse, kes lapse sünnitab. Hiljem bioloogilised vanemad adopteerivad selle lapse. Sel puhul pole asendusema, erinevalt loomulikust asendusemadusest, lapsega geneetiliselt seotud.
  Küsimus, kas uued tehnoloogiad ei kahjusta kuidagi vanemaid ja lapsi või ei muuda inimeste arusaamu sigimisest, perekonnast ja vanemaks olemisest, muutus aktuaalseks, kui 1978. aastal sündis maailma esimene katseklaasibeebi. Üldjuhul võeti kunstlik viljastamine hästi vastu, sest seda meetodit vaadati kui loomuliku soojätkamise edasiarendust, lisaks võimaldas see saada lapsi, kelle geneetiline materjal pärineb vanematelt. Samuti olid uudse meetodi kasutajad eelkõige traditsioonilised perekonnad.
  Alates 1990. aastatest on kunstliku viljastamise tehnoloogiad tugevalt edasi arenenud. Võimalikuks on saanud munarakude (ootsüütide) kirurgiline eemaldamine naistelt ning nende viljastamisjärgne ülekandmine doonoritele. See omakorda võimaldab munarakudoonorlust ning tingib ka vajaduse surrogaatemade järele. Viimast võib nimetada ka "emaka väljalaenamiseks" ehk sellist lapse kandmist, kus geneetiline ema pole sageli ise raseduse kandja. Esimesest surrogaatemadusest teatati USAs 1985. aastal, Lõuna-Aafrikas ja Inglismaal 1987. aastal ja Austraalias 1988. aastal. Tänaseks on maailmas ilmavalgust näinud kümneid tuhandeid asendusemadest sündinud lapsi.
  Kunstlik viljastamine on esile toonud aga ka terve hulga probleeme:
  • Uuemate meetodite ohutuses ei saa täiesti kindel olla, sest pikaajalised tulemused ei ole veel teada.
  • Tekib risk, et uusi kalleid tehnoloogiaid saavad kasutada eelkõige rikkamad inimesed, süvendades niimoodi sotsiaalset ebavõrdsust. Teisest küljest võib aga eeldada, et ebatraditsiooniliste perede võimaluste suurendamine kasvatab ühiskonnas sallivust ja võrdsust.
  • Kaheldakse, kas pingutuste tegemine lastesaamiseks on globaalselt mõttekas olukorras, kus maailma ähvardab ülerahvastumine ja niigi on palju hoolitsuseta lapsi, kes vajaksid adopteerimist. Vastukaaluks väidetakse näiteks, et on ebaõiglane asetada nende probleemide lahendamine üksnes viljatute inimeste õlgadele.
  • Sageli sunnib naisi kunstlikku viljastamist proovima sotsiaalne surve. See soodustab naiste rõhumist.
  • Mõnede meetodite puhul on oht, et naist käsitatakse pelgalt „lootekonteinerina”.
  • Tehnoloogiad võimaldavad lapsi saada ka kõrges eas naistel, millega kaasnevad terviseriskid ja kartus lapse edasise heaolu pärast.
  • Laste ettearvamatu arv kehavälisel viljastamisel tõstatab küsimuse, mida tohib teha ülejäänud embrüotega, ning sündinud laste puhul seab kahtluse alla nende heaolu.
  • Geneetilise materjali säilitamisega tekib mitmeid küsimusi, nt omandiõiguse küsimus.
  • Kunstlik viljastamine võib soosida eugeenikat ja soovi luua nn disainerbeebisid, kelle omadusi, näiteks sugu, rassi, intelligentsust jm, saab eelnevalt määrata. Valikute tegemise põhjus võib olla püüd vältida X-liitelisi haigusi, kuid samuti sotsiaalsed eripärad (nt poisslaste eelistamine Hiinas ja Indias), soov säilitada perekonnas sooline tasakaal või muud eelistused . Oluline on ka see, kuidas valik ellu viiakse: kas tapetakse vastsündinu, tehakse abort või valitakse kunstliku viljastamise puhul välja embrüod või sorteeritakse sugurakke .

 • Asendusemadusega seotud mõisted, näidustused ja nõuded
  Asendusemadus - viljastatakse mehe ning naise seemne-ja munarakk nende kehaväliselt ning loode kasvatatakse üles kellegi teise kehas, kes geneetiliselt enda lapse sünnitab, kuid annab lapse hiljem ära.
  Surrogatus tähendab ladina keeles «teise asemele pandud» ehk aseaine . See tähendab midagi, millel on millegagi mõningaid ühiseid omadusi, kuid puudub viimase kvaliteet.
  Asendusemadus on osas Euroopa riikides meditsiinilistel näidustustel lubatud Inglismaal, Belgias, Hollandis ja Kreekas, kui see on ainuvõimalik naise viljatuse ravimeetod .
  Mõnes Euroopa riigis näiteks Saksamaal, Itaalias, Soomes on see keelatud, nagu meilgi. Ent on ka riike, kus vastavaid seadusi pole. Raha eest ostetav nn kommertsiaalne asendusemadus on lubatud mõnes USA osariigis, Indias, Venemaal, Gruusias ja Ukrainas.
  Näidustused asendusema kasutamiseks saavad olla vaid meditsiinilised . Sotsiaalsetel näidustustel asendusema kasutamine, näiteks et naine peab rasedust liiga koormavaks, oma karjääri takistavaks, on täiesti lubamatu. Ükski riik Euroopas ei aktsepteeri seda.
  Meditsiinilised näidustustused, mille puhul asendusema kasutamine on ainuvõimalik viljatuse ravi moodus:
  • emaka puudumine, näiteks emakas on eemaldatud trauma, verejooksu või kasvajate tõttu.
  • funktsioneerivad munasarjad, kuid emakas on alaarenenud või raskelt kahjustatud, olgu selle põhjuseks näiteks müoom või geneetilised vead.
  • terviseprobleemide puhul, mis teevad raseduse eluohtlikuks (dia­beet, mõned neeruhaigused , südamepuudulikkus). Sellisel juhul tuleb muidugi silmas pidada, et bioloogiline ema peab olema hiljem ikkagi suuteline last kasvatama.
  • ravimatud korduvad raseduse katkemised

  Erinevates riikides kehtivad nõuded asendusemale:
  • Inglismaal peab surrogaatema olema abielus või püsisuhtes
  • Iisraelis on eelistatud vallaline , lahutatud või lesk .
  • asendusema peab olema suhteliselt noor naine ning tal peaks olema olnud vähemalt üks normaalne sünnitus.
  • asendusemal ei tohi olla harjumusi, mis võiksid loodet kahjustada: suitsetamine , alkoholism või narkomaania
  • asendusemaks olemise välistavad kroonilised haigused, mis sunniva pidevalt ravimeid võtma, või lihtsalt haiglaslik ravimilembus.
  • asendusemal ei tohi olla diabeeti või reesusantikehi.
  • vajalik on eelnev põhjalik tervise kontroll, eriti emaka seisundi kontrollimine.
  • vajalik ka psühholoogilise tagapõhja kontroll

  Euroopas põhineb asendusema leidmine vaid altruistlikel vabatahtlikest koosnevatest
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #1 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #2 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #3 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #4 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #5 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #6 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #7 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #8 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #9 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #10 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #11 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #12 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #13 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #14 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #15 ASENDUSEMADUS-SURROGAATEMADUS #16
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 16 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2012-03-12 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 30 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor laili lutsar Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Kahtlemata sisaldab asendusemaduse teema hulga eetilisi dilemmasid. Keeruline teema on ka kolmandate osapoolte – munaraku- ja spermadoonorite ning surrogaatemade – osalemine soojätkamises: Mõned religioossed traditsioonid näevad võõra suguraku kasutamises abielurikkumist.

  Kuigi asendusemaduse teema puudutab otseselt väga väheseid, on sellega seotud eetilised ja ühiskondlikud küsimused siiski väga põhimõttelist laadi.
  Uued avanenud võimalused lapse saamiseks seavad küsimärgi alla meie arusaamu perekonnast, sugulusest, soorollidest ja inimõigustest.
  Tänapäeva meditsiin võimaldab lapse eostamist ja emaks olemist lahutada mitmeteks eraldiseisvateks osadeks. Kombinatsioonide hulk on päris aukartust äratav – doonorrakkude kasutami­sel

  asendusemadus , surrogaatema , kasulaps , sünnitamine , loode , isa , ema , vanaema , vanaisa , lapsendamine , orb , seadus , poolt , vastu , argumendid , bioeetika , kliinik , arst , lapsevanem , ühiskond , tõekspidamised , karistus , vastsündinu , embrüo , kunstlik viljastamine , välismaa , kodumaa , surm , elu , tasustamine , ostmine , hülgamine , keelatud , lubatud , nõuded , seemnerakk , munarakk , emakas

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  937
  pdf
  Erakorralise meditsiini tehniku käsiraamat
  67
  doc
  Terve naine
  524
  doc
  Arengupsühholoogia
  83
  doc
  Õiguse sotsioloogia
  343
  pdf
  Maailmataju uusversioon
  990
  pdf
  Maailmataju ehk maailmapilt 2015
  477
  pdf
  Maailmataju
  54
  doc
  Meditsiiniajaloo konspekt  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun