Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

10. klassi üleminekueksam (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

  • Kulgliikumine . Punktmass. Taustsüsteem. Nihe . Liikumise suhtelisus .
    Mehaaniliseks liikumiseks nimetatakse keha asukoha muutumist ruumis teiste kehade suhtes aja jooksul.
    Mehaaniline liikumine on suhteline. Ühe ja sama keha liikumine erinevate kehade suhtes on erinev. Keha liikumise kirjeldamiseks tuleb näidata, millise keha suhtes liikumist vaadeldakse. Seda keha nimetatakse taustkehaks.
    Taustkehaga seotud koordinaatide süsteem (x,y ja z telg , kulgliikumisel ka vaid x-telg) ja kell aja arvestamiseks moodustavad taustsüsteemi, mis võimaldab määrata liikuva keha asendit mis tahes ajahetkel.
    Igal kehal on kindlad mõõtmed. Keha eri osad asuvad ruumi eri kohtades. Siiski puudub paljudes ülesannetes vajadus näidata keha üksikute osade asendit. Kui keha mõõtmed, võrreldes kaugustega teiste kehadeni, on väikesed, siis võib seda keha lugeda  ainepunktiks (punktmassiks). Nii võib näiteks toimida, uurides planeetide liikumist ümber Päikese.
    Liikumist, mille korral keha kõik punktid liiguvad ühesuguselt, nimetatakse kulgevaks (kulgliikumiseks). Kulgevalt liiguvad näiteks vaateratta kabiinid, auto sirgjoonelisel teelõigul jne. Kulgevalt liikuvat keha võib samuti vaadelda kui materiaalset punkti.
    Joont, mida mööda keha (ainepunkt) liigub, nimetatakse keha liikumise trajektooriks.
    Keha   nihkeks nimetatakse suunatud sirglõiku, mis ühendab keha algasendit tema järgmise asendiga.  Nihe on vektorsuurus . Nihke tähis on s
    Teepikkus l on keha poolt aja t vältel läbitud trajektoori pikkus.  Teepikkus on skalaarne suurus.

  • Ühtlane sirgjooneline liikumine. Kiirus. Liikumisvõrrand ja kiirusvõrrand.
    Kiirusvõrrand Kuna kiirus ei muutu, on kiirusvõrrand v = const .
  • Ühtlaselt muutuv sirgjooneline liikumine. Kiirendus. Võrrandid keha koordinaadi, nihke ja hetkkiiruse leidmiseks.
    Ühtlaselt muutuv sirgjooneline liikumine tähendab kiirendusega liikumist. Üldjuhul nimetatakse ühtlaselt muutuvaks liikumiseks sellist liikumist, mille puhul kiirendusvektor  jääb oma arvväärtuselt ja suunalt muutumatuks. Sellise liikumise näiteks on kivi liikumine, mis visati üles horisondi suhtes teatud nurga all (arvestamata õhutakistust). Igas trajektoori punktis on kivi kiirendus võrdne  vaba langemise kiirendusega
    Liikumise iseloomustamiseks võetakse kasutusele keskmise kiiruse  mõiste:
    Füüsikas ei paku suurt huvi mitte keskmine, vaid  hetkkiirus, mida määratletakse kui kiiruse väärtust lõpmatult väikese ajavahemiku  jooksul:
    Keha   kiirenduseks nimetatakse kiiruse väikese muudu ja väikese ajavahemiku , mille jooksul kiirus muutus suhet
  • Ühtlane ringliikumine. Kesktõmbekiirendus. Periood ja sagedus.
    Keha liikumine mööda ringjoont on kõverjoonelise liikumise erijuhtum. Keha ühtlane liikumine mööda ringjoont on kiirendusega liikumine .
    Kiirendus ; ()
    on suunatud mööda raadiust ringjoone keskpunkti . Seda nimetatakse kesktõmbekiirenduseks.
    Kesktõmbekiirendus sõltub kiiruse arvväärtusest v ja ringjoone raadiusest R, mille kaart mööda keha antud ajahetkel liigub:
    Vektor  on alati suunatud ringi keskpunkti ja risti kiirusvektoriga. 
    Keha ühtlasel ringliikumisel jääb kiirenduse arvväärtus muutumatuks, kuid kiirendusvektori suund ajas muutub. Kiirendusvektor on mis tahes ringjoone punktis suunatud selle keskpunkti. Seepärast nimetatakse kiirendust keha ühtlasel ringliikumisel kesktõmbekiirenduseks.
    Lihtsa ringliikumise näiteks võib olla niidi külge riputatud kuulike (matemaatiline pendel ).
    Minimaalset ajavahemikku, mille järel kordub keha liikumine, nimetatakse võnkeperioodiks T. Võnkeperioodi pöördväärtust nimetatakse võnkesageduseks
    Võnkesagedus f näitab võngete arvu 1 s jooksul. Sageduse ühikuks on herts (Hz).

  • Inertsus ja mass. Jõud. Newtoni seadused.
    Liikuva keha kiiruse (erijuhul paigalseisu ) jäävuse nähtust, kui sellele ei mõju teised kehad, nimetatakse inertsiks . Seepärast nimetataksegi Newtoni esimest seadust inertsiseaduseks.
    Taustsüsteeme, kus kehtib Newtoni esimene seadus (ehk inertsiseadus), nimetatakse inertsiaalseteks taustsüsteemideks. Sellisteks taustsüsteemideks võib ligikaudu pidada Maaga seotud taustsüsteeme või Maa suhtes ühtlaselt ja sirgjooneliselt liikuvate kehadega seotud taustsüsteeme.
    Inertsiaalseid taustsüsteeme on lõpmatu hulk. Taustsüsteem, mis on seotud mööda sirgjoonelist teelõiku muutumatu kiirusega liikuva rongiga, on samuti inertsiaalsüsteem nagu ka Maaga seotud süsteem.
    Mass  on keha omadus, mis iseloomustab selle inertsust. Teiste kehade poolt samaväärse mõjutamise puhul võib ühe keha kiirus muutuda kiiresti, teise keha kiirus samades tingimustes aga märgatavalt aeglasemalt. Võib öelda, et teine keha on inertsem ehk teisel kehal on suurem mass.
    Rahvusvahelises mõõtühikute süsteemis (SI) mõõdetakse keha massi  kilogrammides
  • Vasakule Paremale
    10-klassi üleminekueksam #1 10-klassi üleminekueksam #2 10-klassi üleminekueksam #3 10-klassi üleminekueksam #4 10-klassi üleminekueksam #5 10-klassi üleminekueksam #6 10-klassi üleminekueksam #7 10-klassi üleminekueksam #8 10-klassi üleminekueksam #9 10-klassi üleminekueksam #10 10-klassi üleminekueksam #11 10-klassi üleminekueksam #12 10-klassi üleminekueksam #13 10-klassi üleminekueksam #14 10-klassi üleminekueksam #15 10-klassi üleminekueksam #16 10-klassi üleminekueksam #17 10-klassi üleminekueksam #18 10-klassi üleminekueksam #19 10-klassi üleminekueksam #20 10-klassi üleminekueksam #21
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 21 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-10-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 142 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor Kafka MegaJesus Õppematerjali autor
    10. klassi füüsika üleminekueksami teooriapunktide vastused.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    5
    rtf

    Füüsika konspekt 11kl

    Nr 1. Kulgliikumine. Punktmass. Taustsüsteem. Nihe. Liikumise suhtelisus. Kulgliikumiseks nimetatakse liikumist, mille korral kõik keha punktid liiguvad ühesüguselt. Punktmassiks nimetatakse keha, mille mõõtmeid võib lihtsuse mõttes jätta arvestamata. Tausüsteem on kella ja kordinaatsüsteemiga varustatud keha, mille suhtes liikumist vaadeldakse. Sageli on taustkehaks Maa ja kordinaadistikuks ristkordinaadistik. Nihkeks nimetatakse keha algasukota ja lõppasukohta ühendavat vektorit. Mehaaniline liikumine on suhteline sellepärast, et keha liikumise trajektoor, läbitud tee ja nihe sõltuvad taustsüsteemi valikust. Nr 2. Ühtlane sirgjooneline liikumine. Kiirus. Liikumisvõrrand ja kiirusvõrrand. Ühtlane sirgjooneline liikumine on selline liikumine, mille puhul keha sooritab mistahes võrdsetes ajavahemikes võrdsed nihked. Kiirus näitab, millise nihke sooritab keha ajaühikus. Kiirusvõrrand: v=s/t. Liikumisvõrrand: x=x0+vt, milles nihe s=vt. Nr 3. Ühtlaselt muutuv s

    Füüsika
    thumbnail
    4
    docx

    Gümnaasiumi mehaanika kursuse kokkuvõte + valemid

    liikumisvõrrand sätestab koordinaadi (x, y, z) sõltuvuse ajast (t). Näiteks algkiirusega v0 vertikaalselt üles visatud keha liikumisvõrrand on järgmine: y(t) = y0 + v0t ­ ½ gt2 liikumisgraafik: http://anmet.planet.ee/Graafikud%20ja%20diagrammid/target8.html kiiruse, teepikkuse ja aja vaheline seos: s=v*t Keha nihkeks liikumisel ühest punktist teise nim. neid kahte punkti ühendavat suunatud sirglõiku Keskmine kiirus ­ on ajavahemikus keha poolt läbitud teepikkuse ja kulunud aja suhe. Kiirendus on kiiruse muut ajaühikus a= v/ t v=v-v0 Ühtlaselt muutuv kiirus ­ kiirus mis muutub mistahes võrdsetes ajavahemikus ühepalju Liikumist kirjeldavad füüsikalised suurused on: *keha koordinaat x *keha poolt sooritatud nihe s *kiirus v *kiirendus a Ühtlane liikumine: X= x0+vt s=vt v=const. v=v0+at a=0 Ühtlaselt muutuv liikumine: x=x0+v0t+at2/2 s= v0t+at2/2 v=v0+at a=const Näidis: Võrdlen x=x0+v0t+at2/2 ning näen, et vaatluse alghetkel asus jalgrattur koordinaatide alguspunkt

    Füüsika
    thumbnail
    17
    pdf

    10. klassi füüsika konspekt

    1. Kulgliikumine. Punktmass. Taustsüsteem. Nihe. Kulgliikumine ­ keha kõik punktid liiguvad ühesuguselt, mõtteline sirge kehas jääb iseendaga paralleelseks Punktmass ­ keha, mille mõõtmed võib antud tingimustes arvestamata jätta Taustsüsteem: taustkeha koordinaadistik kell Nihe s ­ suunatud sirglõik, mis ühendab keha algasukohta lõppasukohaga asukoht + nihe = keha asukoht Nihe on vektoriaalne suurus. Vektoriaalne suurus ­ määratud suuna ja arvväärtusega Mood ­ vektori pikkus Vektori projektsioonid x-teljel on x-koordinaadi muut (s x) y-teljel on y-koordinaadi muut (sy) sx = x - x 0 sy = y - y 0 2. Ühtlane sirgjooneline liikumine. Kiirus. Liikumisvõrrand ja kiirusevõrrand. Mehaanika põhiülesanne on liikuva keha asukoha määramine suvalisel ajahetkel. x = x0 + sx y = y0 + sy Vaja nihkeprojektsioon avaldada aja kaudu. Ühtlane sirgjoonel

    Füüsika
    thumbnail
    9
    doc

    10klassi füüsika

    1. · Kinemaatika on mehaanika osa, mis uurib kehade liikumist ruumis, kusjuures ei ole oluline, mis seda liikumist esile kutsub. · Seda joont, mida mööda keha liigub, nimetatakse trajektooriks. · Kulgeval liikumisel on kõikide kehade punktide trajektoorid ühesuguse kujuga. · Pöörleva liikumise korral on keha punktide trajektoorid erinevad. · Ühtlane sirgjooneline liikumine ehk ühtlane liikumine on keha või masspunkti sirgjooneline liikumine, mille puhul keha massikese või masspunkt läbib liikumise kestel mis tahes võrdsete ajavahemike jooksul võrdsed teepikkused. · Ühtlase sirgjoonelise liikumise kiiruseks nimetatakse jäävat vektorsuurust, mis võrdub suvalises ajavahemikus sooritatud nihke ja selle ajavahemiku suhtega. · nihe on vektoriaalne füüsikaline suurus, vektor liikuva keha algasukohast keha lõppasukohta. Tähis . · Teepikkuseks nimetatakse füüsi

    Füüsika
    thumbnail
    3
    odt

    JÕUD JA IMPULSS

    Kordamisküsimused JÕUD JA IMPULSS 1. Milline on keha liikumine vastastikmõju puudumisel? Vastastikmõju täielikul puudumisel liikumine ei muutu 2. Newtoni I seadus. (sõnasta oma sõnadega) e inertsiseadus (osa ka sellest lähtuvalt lahti seletada). Newtoni esimene seadus e. inertsiseadus ­ vastastikmõju puudumisel või vastastikmõjude kompenseerumisel on keha kas paigal või liigub ühtlaselt ja sirgjooneliselt. 3. Mis on inerts? Nähtust, kus kõik kehad püüavad oma liikumise kiirust säilitada nimetatakse inertsiks. 4. Mehaanika seaduste kehtivus erinevates taustsüsteemides. Taustsüsteeme, kus kehtivad inertsiseadus ja teised mehaanika seadused nimetatakse inertsiaalseteks taustsüsteemideks 5. Millised on taustsüsteemid, kus kehtib Newtoni I seadus ehk inertsiseadus? mõõtmisvigade piires Maaga seotud süsteemid, va. maa suhtes kiirendusega liikuvad taustsüsteemid. 6. Mis on inertsus? Inertsus on keha omadus, mis seisneb selles, et keha ki

    Füüsika
    thumbnail
    41
    doc

    10. klassi arvestused

    ARVESTUSED Õppeaines: FÜÜSIKA Õpilane: Klass: 10 Õpetaja: 2005 2 SISUKORD I ARVESTUS MEHAANIKA .................................................................................................5 1. SI süsteemi põhimõõtühikud ....................................................................................................5 2. Ühikute teisendamine ja eesliite väljendamine kümne astmetena .......................................................................................................................................................6 3. Kulgliikumine............................................................................................................................6 4. Taustsüsteem..............................................................................................................................7 5. Nihe..........................................................................................................................

    Füüsika
    thumbnail
    69
    docx

    FÜÜSIKA 1 eksami vastused

    Üldmõisted 1 Vektor ­ suurus, mis omavad arvväärtust ja suunda. Mudeliks on geomeetriline vektor, mis on esitatav suunatud lõiguna. Vektoril on algus- ehk rakenduspunkt ja lõpp-punkt. Näiteks jõud, kiirus ja nihe. Skalaarid ­ suurus, mis omab arvväärust aga mitte suunda. Mudeliks on reaalarv! Näiteks temperatuur, rõhk ja mass. 2 Tehted vektoritega ­vektoreid a ja b saab liita geomeetriliselt, kui esimese vektori lõpp-punkt ja teise vektori alguspunkt asuvad samas kohas. Liidetavate järjekord ei ole oluline. Kahe vektori lahutamise tehte saab asendada lahutatava vektori vastandvektori liitmisega, ehk b asemel tuleb -b. Vektori a komponendid ax ja ay same leida valemitega Vektori pikkuse ehk mooduli saab Pikkuse-nurga saab avaldada tead

    Füüsika
    thumbnail
    8
    doc

    Mehaanika 1. osa - Mehaanika põhivalemid

    Mehaanika F10EKKÜ.T I osa 1. Mida nimetatakse mehaanikaks? Mehaanikaks nimetatakse füüsika osa, mis uurib kehade liikumisega seotud probleeme. 2. Mida nimetatakse kinemaatikaks? Kinemaatikaks nimetatakse mehaanika osa, mis uurib kehade mehaanilist käitumist, arvestamata teiste kehade mõju temale. 3. Milline liikumine on mehaaniline liikumine? Mehaaniliseks liikumiseks nimetatakse keha asukoha muutumist ruumis teiste kehade suhtes teatud aja jooksul. 4. Milles seisneb mehaanika põhiülesanne? Mehaanika põhiülesandeks on määrata liikuva keha asukoht mistahes ajahetkel mistahes trajektoori punktis. 5. Mida nimetatakse kulgliikumiseks? Kulgliikumiseks nimetatakse liikumist, mille korral keha kõik punktid liiguvad ühesuguselt. Nt. lifti liikumine. 6. Mida nimetatakse punktmassiks? Punktmassiks nimetatakse keha, mil

    Füüsika




    Meedia

    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun