Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Õigussüsteemiks on alati peetud Rooma õigust, mis oli juhtivaks süsteemiks aastast 449 eKr aastani 529. Rooma õigust iseloomustades on õigustatud kasutada kuulsa Rooma ja tsiviilõiguse alal tuntud vene õigusteadlase Jossif Pokrovski tsitaati, mille kohaselt see õigus on "üle elanud teda loonud rahva ja kaks korda vallutanud maailma". Tegemist on seega tsiviilõiguse absoluutse klassikaga, mis on õigussüsteemina andnud paljudele õigusprintsiipidele viimistletud formuleeringu.
Õigussüsteem – kehtis kolm keeldu: ära varasta, ära valeta, ära laiskle! Levinuim karistus ihunuhtlus, raksed karistused –surmanuhtlus (4 tüüpi 1) Kuristikku viskamine, üles poomine 2) Kividega surnuks viskamine (nt abielurikkumisel) 3) Põletati elusalt 4) Koopaõudus (pealikutele – maa-alune koobas päiksetõusust tõusuni, kubises madudest ja skorpionitest)
Õigussüsteem on õiguskordade kogum, millel on sarnane õigusfilosoofiline käsitlus riigist ja õigusest. Üldjuhul jagatakse maailma õiguskorrad kolmeks õigussüsteemiks: Mandri-Euroopa õigussüsteem (Rooma õigus – prantsuse õigussüsteem ja saksa õigussüsteem), Anglo- Ameerika õigussüsteem ja Idamaade õigussüsteemid (Hiina, India, islamiusulised).
Õigussüsteem on ühe konkreetse riigi õigusnormid+teised õigusega seonduvad nähtused (õiguskultuur, õigustraditsioonid, õiguskeel, õigusteadus,jt) 2.1. Sellise võrdlemise kriteeriumid (ajaloos ja nüüdisajal) Suurema osa inimkonna ajaloos olid kokkupuuted eri tsivilisatsioonide vahel katkendlikud või puudusid üldse.
Õigussüsteemi autopoiesis on normatiivselt suletud selles mõttes, et ainult õigussüsteem võib anda õiguslikult normatiivse kvaliteedi oma elementidele ja seega luua neid kui elemente  … Mitte mingi õiguslikult relevantne sündmus ei saa tuletada oma normatiivsust süsteemi keskkonnast  …
Õigussüsteem – šaria – peab olema ühiskonnakorralduse aluseks, et moslemid peavad pöörduma algse õpetuse juurde ja et lääne sõjaline-, poliitiline, kultuuriline ja sotsiaalne mõju islami maailmale on isalmi vastu. Kasutatakse ka mõisteid poliitiline islam ja islami aktivism.
Õigussüsteemide dualism - preetori õiguse ja kviriitliku õiguse eristamises Room aõiguse arengu iseloomulik joon Preetori ja kviriitliku õiguse –eraõigus/rooma kodanike õigus eristamine Preetor abistas ediktiga kviriitlikku õiguskorda,täiendades selle lünki.
Õigussüsteem on õiguse ajalooliselt kujunenud sisemine ühtsus ja selle moodustavad õigusharud, mis omakorda kujunevad õigusinstitutsioonidest ja õigusnormidest. Õigusperekond on õigussüsteemide rühm, mis rajaneb samal alusel vms. (Rom-ger, ang-am)
Õigussüsteem - ajalooliselt kujunenud õiguse sisemine ühtsus, mis tähendab positiivset õigust moodustavate õigusnormide jaotamist õigusliku reguleerimise objekti ja õigusliku reguleerimise meetodi järgi erinevatesse rühmadesse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Õigussüsteemide piiritlemine on teataval määral meelevaldne tegevus. Üks võimalusi on jagada maailma õiguskorrad järgmisteks õigussüsteemideks:  Mandrieuroopa ehk romaani-germaani õigussüsteem  Üldine õigus ehk angloameerika õigussüsteem  Islami õigussüsteem  Hinduistlik õigussüsteem  Judaistlik õigussüsteem  Kaug-Ida õigussüsteem  Aafrika ning Madagaskari õigussüsteem  Sotsialistlik õigussüsteem.
Õigussüsteem – ühe maa õigus tervikuna (ehk rahvuslik õiguskord, mis sisaldab kõiki kehtivaid õigusnorme, antud riigi kohtupraktikat ja õigustraditsiooni tervikuna). Nt Eesti õigussüsteem, USA õigussüsteem jne.
Õigussüsteem - Ühiskondlike suhteid reguleerivate õigusnormide teatud kvalitatiivselt määratletud ühtsus, õigusnormide struktuurne paigutus õigusharude ja institutsioonide kaupa. Õigusüsteem: avalik- ja eraõigus.
Õigussüsteem - õiguskordade kogum, millel on sarnane õigusfilosoofiline käsitlus riigist ja õigusest. Sealjuures on eriti olulised arusaamad õigusnormist, õiguse allikatest, õiguse loomisest ja kohaldamisest.
Õigussüsteem on õigusnormide kogum, mis moodustab ehitust, seda moodustavate koostisosade teatud omavahelist iseseisva osa õigussüsteemist ja millega reguleeritakse rühma seost ja tingitust.
Õigussüsteem on õiguse õigust rakendav akt on selline akt, mis annab subjektiivsed ajalooliselt kujunenud sisemine ühtsus, õigusnormide õigused ja paneb kohustused konkreetsele subjektile.
Õigussüsteem on õiguskordade kogum, millel on sarnane õigusfilosoofiline käsitlus riigist ja õigusest. Nii nagu on igal süsteemil, on ka Eesti õigussüsteemil oma head ja vead.
Õigussüsteem on mingis riigis kehtiva õiguse struktuur, mis jaguneb õigusharudeks ja õigusinstituutideks. Õigussüsteemis eristatakse kahte osa: eraõigust ja avalikku õigust.
Õigussüsteemides on peaprokuröril üldjuhul pädevus sekkuda ka igasse kriminaalmenetlusse, on ülimalt oluline, et oleks tagatud peaprokuröri sõltumatus ja erapooletus.
Õigussüsteemid on vägagi sarnased vahetevahel ja ülevõetavaid seadusi tuleb vaid natukene kohendada. Ka Eestis on võetud ulatuslikult üle saksa õigusest.
Õigussüsteem on väljakujunenud õiguse teaduslik struktuur, õigusharude kaupa, selle jagunemine mingisuguseks loogiliseks süsteemiks.
Õigussüsteem on õiguse ajalooliselt kujunenud sisemine ühtsus, õigusnormide struktuurne paigutus õigusharude ja instituutide kaupa.
Õigussüsteem on õigusnormid, mis reguleerides ühiskondlikke suhteid, toimivad teatava kvalitatiivselt määratletud ühtsusena.
Õigussüsteemil on raske olla üksinda see õigluse alli- kas, viimane instants, kust võib loota lõplikku ja õiglast lahendit.
Õigussüsteem - 1) üldnimetus mingis riigis või riikide kogumis ajalooliselt kujunenud õiguslikele arusaamadele
Õigussüsteemis on üldtunnustatud nende printsiipide arvestamine ka tavaliste õigustloovate aktide tõlgendamisel.
Õigussüsteemi loomist on oluline uurida, kui suurel hulgal kõigi Euroopa Liidu riikide õigusi on võimalik reguleerida.
Õigussüsteem – mingis riigis kehtiva õiguse struktuur, mis jaguneb õigusharudeks ja õigusinstituutideks.
Õigussüsteem on õiguskordade kogum, millel on sarnane õigusfilosoofiline käsitlus riigist ja õigusest.
Õigussüsteemid on küll erinevad, kuid sarnasuste järgi liigitatakse neid suuremateks õigussüsteemideks.
Õigussüsteemi ülesanne on luua võrdsed tingimused kõikidele fraktsioonidele, sest riik ei saa kedagi eelistada.
Õigussüsteem on veel “noor”. Ka teiste riikides on lüngad olemas aga neid on tunduvalt vähem.
Õigussüsteem – õigussüsteemil on kaks taset definitsiooni avamiseks: kitsam ja laiem mõiste.
Õigussüsteemi väljakujunemine on küll tõenäoline, kuid protsessi ei tohi sunniviisiliselt läbi viima hakata.
Õigussüsteem õigussüsteemina on siin kindlasti üsna hästi organiseeritud süsteem, hästi arenenud süsteem.
Õigussüsteemi alus on põhiseadus. Õiguslik ja poliitiline süsteem on praktiliselt üks ja sama.
Õigussüsteemiks nimetatakse ühiskonnas kehtivaid õigusnorme, mis moodustavad ühise terviku.
Õigussüsteem on õigusnormide kogum, mis moodustab Õigusnormi erinevus teistest sots.
Õigussüsteem tähendab ajalooliselt kujunenud ühtset õigusemõistmise traditsiooni.
Õigussüsteem on riigis kehtiv, moodustavad õigusharud ja õigusinsititutsioonid.
Õigussüsteem on ühe riigi ulatuses kehtivatest õigusnormidest moodustuv tervik.
Õigussüsteem – ühiskonnas kehtivate õigusnormide ja käitumisreeglite kogum.
Õigussüsteem on õigussuhete maailm, mille elementideks on näiteks normid,
Õigussüsteem on mitmeharuline. Õigusloome on käitumisnormi seadusatmine.
Õigussüsteem on õigustatud üksnes siis, kui nad toovad inimestele kasu.
Õigussüsteem jaguneb - avaliku õiguse ning tsiviil- ehk eraõiguse valdkonnaks.
Õigussüsteemile - tegeleti üksikjuhuga üksnes siis, kui see aset leidis.
Õigussüsteemi ehk õiguskorda. Õigussüsteem on õiguse õigusnorme.
Õigussüsteemis on seadustel õiguskorra hierarhias ülimuslik iseloom.
Õigussüsteemi kujundamine on palju keerulisem, kui õiguskorra loomine.
Õigussüsteemide piiritlemine on teataval määral meelevaldne tegevus.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun