Sõnu seletav sõnaraamat

Ärevad päevad – kas tõesti nullitakse nüüd kõik vabadusepüüded ära, kas tõesti läheb elu vana rada pidi edasi? Mihkel kirjeldab oma tundeid tol hetkel nõnda: „Siin polnud tegemist enam poliitilise kliima ajutise jahenemisega, Moskvast ähvardas juba päris rahet kaela tulema hakata. Lootused IMEle, liidulepingule, õigusriigile, konstitutsioonilistele garantiidele lõhkesid üksteise järel nagu seebimullid.
Äraolekul väike - Aasia rannikul lüüa, Alkibiadest süüdistati ja ta läks pagendusse (407. a.). Aasta hiljem võitsid ateenlased raske merelahingu Arginusai saarte juures Lesbose lähedal. Kuid tormise ilma tõttu jäid uppujaid päästmata ja surnukehad matmiseks veest korjamata, mille eest lahingut juhtinud strateegid mõisteti Ateenas surma.
Ärkamisaja juures on tähtis mainida ka seda, et 1857. aastast hakati avaldama Perno Postimeest, mida tunneme tänapäeval kui Pärnu Postimeest. On märkimisväärne, et leht ilmub siiani ning ei näita mitte mingisuguseid väsimusemärke. 19. sajandi roll Eesti elus oli minu arvates ääretult tähtis.

Ärkamisaeg – ajajärk eesti ajaloos, mil eesti keelses kirjasõnas algas rahvuse teadvustamine ning eestlaste hulgas rahvusliku eneseteadvuse ärkamine ja rahvuslik liikumine Rahvuslik liikumine – rahvusliku rõhumise vastane ja rahvusriigi loomist või taastamist taotlev liikumine
Ärkamisaeg – 19.saj keskel alanud eestlaste rahvusliku eneseteadvuse ning tärkava haritlaskonna arengu aeg. Rahvuslik liikumine – rahvuslikult mõtestatud tegevus, mis taotleb rahvuslikku enesemääramist, millest kõrgeim vorm on omariiklus.
Äärmuspuritaanid ehk independendid ei toetanud riiklikke religioone, nõudes isiklikku usuvabadust. See viis nad vastuollu parlamendi enamusega, kes sätestas mõõdukamatele puritaanidele ehk presbüterlastele vastuvõetavad kirikukorralduse.

Ärkamisaeg on ajajärk Eesti ajaloos, mil eestikeelses kirjasõnas algas rahvuse teadvustamine ning eestlaste hulgas rahvusliku eneseteadvuse ärkamine ja rahvuslik liikumine. Ärkamisaeg oli 19. sajandi keskpaigas.
Äke – okslikust puutüvest valmistatud tööriist küntud põllumaa paremaks kobestamiseks (Kõiv, Piir, 2010) Yin ja Yang- taoistlikus õpetus kaks teineteist täiendavat jõudu.
Ärkamisaeg – protest oli veel *Loodi Molotov Rippendropi Pakti Avalikustamise küllaltki ettevaatlik ja piirdus *Eesti Grupp (MRP-AEG) – 23. augustil korraldas teatud teemadega.

Ärkamisaeg – ajajärk Eesti ajaloos, mils eestikeelse kirjasõnas algas rahvuse teadvustamine ning eestlaste hulgas rahvuslike eneseteadvuse ärkamine ja rahvuslik liikumine.
Äärseid maa - alasid. Pärast Venemaale naasmist ja Türgiga rahulepingu sõlmimist kuulutas Peeter sõja Rootsile, millele järgnes Narva kindluse piiramine 1700. aastal.
Ääres põhja - Soomest ja Karjalast kuni Läti aladeni, hõlmates ka Eestit ja Loode-Venemaad. Savinõude välispinnal lohukesed ja väiksemad täkete read.

Ärkamisaeg – Eesti ajaloo ajajärk, mil eesti keeles hakati rääkima, kirjutama ning rahvuslike eneseteadmise ärkamine ning rahvuslik liikumine
Äärmuste maa – kõrvuti on äärmuslik rikkus ja vaesus ning teaduse ja tehnika tippsaavutused ning aegunud arusaamad (kastisüsteem) ja harimatus.
Äärmusi - nii padukommuniste kui leppimatuid dissidente väga vähe, inimesed enamasti ikka vahepealsed alates karjeristidest kuni eirajateni.

Äärmuspuritaanid ehk independendid nõudsid isiklikku usuvabadust mitte riiklikku religiooni. Enamus parlamendis eelistas aga kirikukorraldust.
Äsja konstrueeritud - polnud saanud väljaõpet ja puudusid igasugused lahingukogemusi, seevastu vastasel Landeswehril oli kogemusi aga küllaga.
Ärkamisaeg on aeg Eesti ajaloos, mil algas rahvuse teadvustamine, rahvuslik liikumine ja eestlase rahvusliku eneseteadvuse ärkamine.

Äriühingutesse – kolleegiumitesse, mis tegutsesid vastavalt riigi ettekirjutistele (lk.109). Konstantnoopoli patriah allus keisrile.
Ägeda suurtüki - ja jalaväetule tõttu alustas Läti 2. Võnnu polk korratuses taanduma, mistõttu rindele jäi ohtlik avatud lõik.
Ärkamisajal on selline nimi just selletõttu, kuna sel ajal hakati inimesi üleskutsuma oma isamaad armastama ja truu olema talle.

Ässitavate intriigidega on sõja valla päästnud, ja inimestele, kes ahnuses, rumaluses või põikpäisuses seda omakorda õhutanud.
Ärkamisaeg - ajajärk Eesti ajaloos, rahvuse teadvustamine, rahvusliku eneseteadvuse ärkamine ja rahvuslik liikumine.
Äraseletatult – kõiges, mis uurimise käigus Edgar Savisaare suhtes kindlaks tehti, polnud midagi ebaseaduslikku.

Ärkamisaeg – Ajalugu http://www.estonica.org/est/lugu.html? menyy_id=49&kateg=8&alam=12&leht=4
Äga algeline - tegi küll suuri samme, kuid patsiendi jaoks kasutuid, 19.saj lõpuni jäid trad.
Ärilõunad on levinud, kuid formaalsete kohtumiste puhul on äriõhtusöögid populaarsemad.

Äädikapudelis - dekoratiivne). Rohkesti kasutatakse kala-, liha- ja likööritööstuses.
Ärkamine 1855 - 1914 Ärkamine tähendas eestlastele teadasaamist, et nad on eestlased.
Ähmaseks — millega meil ikkagi tegemist on tsivilisatsiooni puhul? Väljakutse.

Äärmiselt huvitav on teada kuidas juba nii varakult mõeldi kõiksugu kaitsed välja.
Äratusliikumised — uus reaalsus näitab domineeriva kultuuri ihalust uue järele.
Äärmuslik barokk e. tavaline barokk, mis levis absolutistlikes ja katoliiklikes

Äratuntav - raha peab olema lihtne ära tunda ja raskesti järgi teha.
Ärkamisaja märgina on põhjapaneva tähendusega laulu- ja mängusetside teke.
Ärikorporatsiooniga – nad hakkasid nõudma raha iga võimaliku asja eest.

Ära lõigatud - nii tekkis armastus, mida inimeste seas enne polnud.
Ärkamisaja kõrghetk – I Eesti üldlaulupidi, korraldajaks Lydia Koidula
Ärkamisaeg – kokkuvõtlik materjal ajalooteema õppimiseks

Ärikeeld - ettevõtlusvabaduse oluline piiramine.
Ääremaadel on metsastunud ka viljakad põllumaad.
Ärajuhtiva 2 - 3 cm paksuse kergkruusakihi.


Äratajad on hernhuutliku taustaga.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto


30 päevane VIP +50% ROHKEM

Telli VIP ja ole 30+14 päeva mureta

5.85€

3.9€

Oled juba kasutaja? Logi sisse

Faili allalaadimiseks, pead sisse logima
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli?

Pole kasutajat?

Tee tasuta konto