Plaanid puhkusele minna? Võta endale majutus AirBnb kaudu ja saad 37€ kontoraha Tee konto Sulge
Facebook Like


''Antiikmütoloogia'' sisukokkuvõte (0)

1 Hindamata
Punktid
 
Säutsu twitteris
ANTIIKMÜTOLOOGIA sisukokkuvõtted
Edith Hamilton
1. pilet
TITAANID JA KAKSTEIST SUURT OLÜMPLAST:
Titaanid olid maa ja taeva lapsed. Titaane kutsutakse sageli vanemateks jumalateks. Titaanidest tuntuimail Kronosel ( Saturnus ) oli palju lapsi, teatuim Zeus ( Jupiter ), kes haaras isalt võimu. Tähtsamad titaanid: Okeanosjõgi ümber maa, Tethys – O naine, Hyperion – päikese, kuu, koidu ja eha isa, Mnemosyne – mälu, Themis – õiglus, Iapetos + pojad Atlas (taevas õlgadel), Prometheus ( inimsoo päästja). Olümpose väravad pilvedest, seda valvasid aastaajad , Olümpos rahu ja õndsuse paik, jum. elasid seal, sõid ambroosiat, jõid nektarit.
 • Zeus (Jupiter) ja Poseidon (Neptunus) ja Hades ( Pluto ) – vennad
 • Hestia (Vesta) – kolme esimese õde
 • Hera ( Juno ) – Z naine ja õde
 • Ares ( Mars ) – Z+H poeg
 • Athena ( Minerva ) ja Apollon ( Apollo ) ja Aphrodite ( Venus ) ja Hermes ( Mercurius ) ja Artemis ( Diana ) – Z lapsed
 • Hephaistos (Vulcanos) – H poeg
  ZEUS - JUPITER
  Ülemvalitseja, taeva isand, vihmajumal , pilvede koguja, piksenoolte käsutaja. Kõige võimsam. Naistemees, palju lapsi. Sümbolid : kotkas, tamm, Dodona tammikus oraakel .
  HERA – JUNO
  Z naine ja õde. Okeanos ja Thetys kasvatasid üles. Abielu/abielunaiste kaitsja. Armukade Z paljudele naistele. Tema tütar, Eileithyia , abistas sünnitajaid. Sümbolid: lehm , paabulind, lemmiklinn Argos
  POSEIDON - NEPTUNUS
  Merede valitseja, Z järgmine. Naine Amphitrite. Kinkis inimestele esimese hobuse. Sümbolid: kolmhark , hobune, ( sõnn )
  HADES - PLUTO
  Allilma ja surnute valitseja, väärismetallide isand, surmajumal . (Pluton, Dis). Nägematuks tegev kiiver . Naine Persephone .
  PALLAS ATHENA - MINERVA
  Sündis Z peast täiskasvanuna. Üks neitsi-jumalannadest. Lahingu-sõjajumalanna, linna jumalanna, tsivilisatsioon , käsitöö, põlluharijate kaitsja, tarkusejumalanna . Taltsutas esimesena hobuse. Z lemmiklaps (egiid, piksenooled tema käes) Tempel Parthenon (neitsi=Parthenos) Tarkuse, arukuse, puhtuse kehastus. Sümbolid: Ateena , oliivipuu, öökull
  PHOIBOS APOLLON - APOLLO
  Sündis Delose saarel (Z + Leto). Valguse, muusika , poeetide, tõe, laskurite jumal. Delfis tema oraakel. Phoibos – särav, päike. Tervendaja – õpetas inimestele ravitsemist. Kastaleia – püha allikas, Kephissos – tema jõgi. Tappis Pythoni ( madu ) Sümbd: loorberipuu , delfiin, ronk
  ARTEMIS - DIANA
  Apolloni kaksikõde . Üks neitsi-jumalannadest. Kütt , metsloomade kaitsja. Kuu – Phoibe , Selene . Identifitseeritakse Hekatega. (Selene taevas, Artemis maal, Hekate allilmas ja pimedas ). Sümbolid: küpress , põder
  APHRODITE - VENUS
  Armastuse- ilujumalanna. A=vahust tärganu (merevahust sündis). Kytheria, Kypris – hüüdnimed sünnikoha pärast. Hephaistose abikaasa, poeg Eros e Cupido . Sümbolid: mirt, tuvi (varblane, luik)
  HERMES - MERCURIUS
  Z + Maia ( Atlase tütar). Tiivulised sandaalid, tiivad kübaral, heeroldisaual. Z käskjälg. Kõige nutikam, kavalaim jumalaist, varas . Kaubandus-, turujumal, kaupmeeste kaitsja. Surnute pidulik teejuht. Sümbolid: lüüra, ( kilpkonn )
  ARES - MARS
  Sõjajumal, Z ja H põlgasid teda. Tapahimuline. Kaaskond: Eris (A õde)(tüli), Taplus(poeg), Enyo (sõjajumalanna) + Hirm, Paanika , Õudus. Roomlastele A meeldis, kreeklastele eriti mitte. Sümbolid: raisakull , koer. Ei ole kindlapiiriline isiksus, nagu on Hera või Apollon. Eelistatud linn puudub.
  HEPHAISTOS - VULCANUS
  Tulejumal, inetu lonkur . Sepp , relvameister. Rahuarmastav jumal. Kaitses käsitööd ja kunsti. 1. müüt: H viskas lapse Olümposelt alla, kui nägi, et laps on lonkur ( Ilias ). 2. müüt: Zeus viskas Heph. alla kui viimane Herat kaitses. (Miltoni värsid). Arvati, et Heph. sepatööd põhjustavad vulkaanipurskeid. Iliases on Heph naine üks graatsia , Odüsseias Aphrodite. Oli tähtis jumal linnaelus, sepatöö patroon . Kui oli laste vastuvõtmise tseremoonia linnakodanike hulka, siis oli Heph jumal.
  HESTIA – VESTA Üks kolmest neitsi-jumalannadest. Kodukoldejumalanna, kodu sümbol. Eine algas ja lõppes ohvrianniga talle. Avalik kolle igas linnas. (6 Vesta neitsit Roomas) Vesta ei etenda müütides mingit osa.

  ALLMAAILM

  Hades ja tema naine Persephone valitsejad . Ilias: Allilm on maa salapaikades, Odüsseia: tee sinna üle maa serva teisel pool Okeanost. Allilma osad Tartaros ja Erebos . Tartaros: kõige sügavam osa, Maa poegade vangla; Erebos: paik, kuhu saabuvad surnud peale hingeheitmist. Homeros: hämar, varjuline paik, sarnaneb unenäole. Hilisemad poeedid : surnute riik, kus halbu karistatakse ja head saavad hüvitust. Vergilius ( Rooma poeet) kirjeldab allilma - Charon (paadimees) viib hinged üle jõe, kus asub allilma värav. Hingedel peab olema hammaste vahel teeraha ja keha peab olema korralikult maetud , siis saab üle vee. Väravas on Kerberos (kolm pea, draakonisabaga koer), laseb sisse aga välja mitte. Pärast Kerberost 3 kohtunikku, kellest kaks on Zeusi ja Europe pojad ( Minos ja Rhadamanthys). Head saadetakse Elysioni väljadele, halvad igavesse piina. Allilma maast lahutavad 5 jõge: Acheron (hädade jõgi), Kokytos (hädakisa jõgi), Phlegethon (tulejõgi), Styx (jumalate murdumatu tõotuse jõgi), Lethe (unustusejõgi). Ümber Hadese palee on külmad, lagedad, tühjad alad, aasad närbumatute lilledega.
  Fuuriad= erinnüsed (Tisiphone, Megaisa, Alekto) karistavad allilmas kurjategijaid (Vergilius) Kreeka poeetidele erinnüsed patuste nuhtlejaid maa peal. E’d olid halastamatud, õiglased.
  Uni (Hypnos) + Surm (tema vend; Thanatos ) ka allilmas. On 2 unenägude väravat: üks sarvest (tõsielulised unenäod ), teine elevandiluust (võltsid, moonutatud unenäod)
  KAKS SUURT MAAJUMALAT
  Inimsoo parimad sõbrad Demeter ja Dionysos . Dionysose pidu samuti lõikuse ajal ( viinamarjad ). Mõlemad kannatavad jumalad, sest muretsesid oma andide (vili, viinamari ) talveajal.
  DEMETER (CERES) - Kronose & Rhea tütar, viljajumalanna. Demeter vanem, naised mõistsid teda paremini (nemad külvasid, lõikasid vilja). Põld ja rehealune Dem templid. Tema tähtsaim pidustus viljalõikuse ajal (septembris, iga 5 aasta tagant, 9 päeva). Pühad päevad, peeti rongkäike, ohvriannid, üldine lõbusus, tööd ei tehtud. Eleusises suur tempel, kus Dem austamistseremoonia = Eleusise müsteerium .
  Homerose hümnist müüt: Dem tütar Persephone (kevade-ja suveneiu) röövis Hades, et too saaks allilma kuningannaks. H varastas P kui too lilli korjas. Demeter läks tütart otsima , kuini lõpuks jõudis Päikese juurde, kes rääkis emale kõik. Dem oli murtud , asus elama maa peale. Rändas Eleusisesse, kaevu äärde, kus 4 õde teda aitasid ja oma koju viisid. Õdede ema, Metaneira lubas Dem oma noorimat poega (Demophooni) hoidma. Dem võidis last ambroosiaga ja pani öösel ahju, et anda talle surematu noorus. Ükskord nägi ema seda pealt ja Dem sai pahaseks ning ilmutas end jumalannana. Ta käskis naistel ehitada suur tempel, et taas võita Dem soosing . Nii tehtigi. Sama aasta oli inimestele julm ja raske, sest Dem oli kurb, üksik. Ükski vili ei tärganud, inimsugu näljas. Lõpuks saatis Zeus Hermese allilma Persephone järele. Hades pidi sõna kuulama , andis P’le granaatõuna seemet süüa, et too tagasi tuleks. Ema/tütar kohtusid, aga iga aasta pidi P minema 4 kuuks allilma tagasi. Ja tuli kevad, vili hakkas kasvama jne. Kui P läheb tagasi allilma, tuleb sügis ja talv. Kui P oli maa peal, siis saadeti Dem järele Rhea, et D tuleks tagasi Olümposele.
  DIONYSOS (BAKCHOS) – D sündis Teebas , Zeus+ Semele ( Teeba printsess ) poeg. Ainuke jumal kelle mõlemad vanemad ei olnud surematud. Z oli Semelesse armunud, tõotas Styxi nimel täita kõik, mida Semele tahab. Semele tahtis Zeusi näha taeva kuningana ja piksenoole käsutajana (selle nõude pani Semele hinge Hera, kes oli Semele peale armukade). Z teadis, et see tapab iga sureliku. Nii juhtuski, et Semele suri aga enne seda võttis Z emaihust lapse ja pani oma puusa hoiule. Sündimise aegu viis Hermes lapse Nysa (ilusaim org) nümfide juurde. D on veinijumal , ta rändas suureks saades paljudes võõrastes maades. Igal pool õpetas ta veinikultuuri. D sattus laevale, kus taheti ta pantvangiks võtta, ainult tüürimees sai aru, et ta on jumal. Teised muudeti delfiinideks, talle anti armu . Kuningas Lykurgosega oli jama , kes ei austanud eriti jumalaid. Armus Ariadnesse, kes suri. D päästis oma ema Semele allmaailmast. Kuningas Pentheusele ei meeldinud D pidustused ning ta vangistas D, D pääses vangist, aga Pentheus ei uskunud siiski. P läks taga ajama jumala ümmardajaid sinna, kus olid ka bakhandid. Seal oli ka P ema ja õed . D tegi naised hulluks ja nad tapsid P. Pärast tapatööd mõistsid nad alles, mis olid teinud. P ema oli agoonias.
  D on kahepalgeline jumal: kohati rõõmujumal, teisalt südametu, metsik, brutaalne , sest nii on ka veiniga ( alkoholiga ).
  D pidustustel toimuvad riitused olid kõikidele teada, pidustused toimusid kevadel, kestis 5 päeva. Rahu ja rõõmu päevad – kedagi ei pandud vangi, vange vabastati, et nad saaksid ka rõõmu tunda. Pidustuste paigaks teater, tseremoonia etendus. Kr suurimad luuleteosed Dionysosele. Ta oli traagiline jumal, seega tehti tragöödiaid. D suri külmade tuleku aegu, kuna ta oli viinapuu , mida kärbiti ja kobarad ära võeti. Nagu Persephonegi ärkas ta igal kevadel ellu (tema ülestõusu pühitsemine =D pidustused). D kummardajad uskusid, et D suremine ja ülestõus näitab, et hinge elab igavesti pärast ihu surma edasi – see on osa Eleusise müsteeriumidest.

  MAAILMA JA INIMSOO LOOMINE

  Kõigepealt oli Kaos , vormitu segadus , mida kattis pimedus. Siis sündis 2 last: Öö (Nyx) & Erebos (=äraarvamatu sügavus, kus pesitses surm). Pimedusest ja surmast sündis Armastus. Temast aga Valgus aka Päev. Siis tuli Maa ( Gaia ) ja temast Taevas (Uranos). Nende lapsed olid monstrumid, tohutu jõuga. 3 esimest: 100 kätt & 50 pead. 3 järgmist – kükloobid. Viimased koletised – titaanid, mõned neist inimestele heatahtlikud. Taevas vihkas esimesi 3 poega ja pani need vangi maa alla salajasse kohta. Maa oli pahane ja palus teistelt lastelt abi. Titaan Kronos (Aeg) varitses isa ja vigastas teda. Neljandad koletised, gigandid, sündisid Uranose verest ja sealt tulid ka fuuriad aka erinnüsed (neil olid maod juuste asemel & verest tilkuvad silmad. Nii kaua kui eksisteerib patt, ei saa neid maa pealt ära ajada). Kronos (roomlastele Saturnus) oli oma õe ja abikaasa Rheaga (Ops) universumi isand. Kronos teadis, et üks tema poegadest saab tema hukuks ning sõi oma vastsündinud lapsed, kelle Rhea talle sünnitas, ära. Rheal õnnestus Zeus päästa, pannes lapse asemel kivi. Rhea toimetas Zeusi Kreeta saarele , kus too üles kasvas. Zeus sundis Kronose hiljem oma vennad välja oksendama (elusad lapsed olid), kivi pandi aga Delfisse. Järgnes Zeusi ja Kronose vaheline sõda. Kronose abilised oli titaanid ja Zeusi toetasid tema 5 venda ja õde (Hera vist ). Titaanid said lüüa, sest Z vabastas 100-käelised koletised ja Prometheus (ühe titaani tark poeg) asus Z poolele. Titaanid pandi Tartarosse kinni, Prometheuse vend Atlas pandi maailma oma turjal kandma. Kõige lõpuks sünnitas Maa oma hirmsaima lapse Typhoni (100 peaga tuldpurskav koletis ). Zeus lõi aga tolle oma välgunoolte ja kõuega maha ning mattis Etna alla. Ühel korral püüdsid gigandid Z troonilt tõugata, aga siis olid jumalad juba palju tugevamad ja neil oli ka Herakles abiks. Gigandid saadeti Tartarosse.
  Inimolendeid veel maal polnud, kuid koletised olid ära aetud ning maailm oli inimsoo jaoks valmis. Maa arvati olevat ümmargune ketas, mille jagas pooleks Meri ( Vahemeri ja Must Meri). Ümber maa voolab Okeanos. Selle kaugeimal kaldal elasid kimmerlased, õnnetud inimesed. Põhjas elasid hüperboorlased õndsal maal. Seal läheduses elasid muusad. Lõunas oli etiooplaste maa, kellega said jumalad ülihästi läbi. Okeanose kaldal asus ka õndsate surnute eluase .
  1. müüt ütleb, et jumalad läksid Prometheuse (ettemõtlemine) ja tema venna Epimetheuse (tagantjärele mõtlemine) juurde. Enne inimeste loomist oli Epim jaganud loomadele kõik paremad omadused ära, nii et inimestele midagi ei jäänud. Siis võttis Promet loomise ülesande enda peale ja tema andis inimestele uhkema kuju, pani nad püsti käima, tegi inimsoo jumalate sarnaseks; andis neile tule.
  2. müüt: jumalad lõid ise inimese. Esmalt kuldne tõug ( surelikud , kuid muretud ja vaevadest priid) Viljapõllud kasvasid harimata jne. Inimesed olid rikkad ja jumalad armastasid neid. Kui kuldne inimene suri, jäi temast järgi heategev hing, inimsoo ihukaitsja. Siis tuli hõbedane inimsugu, nad olid alguses halvad. Vähe arukust ja tegid üksteisel liiga. Ka nemad surid välja, aga hinged alles ei jäänud. Pronksinimesed olid tugevad, sõja ja vägivalla pooldajad , seega hävitasid oma tõu ise. Neile järgnes jumalasarnaste kangelaste tõug, kes pidasid kuulsusrikkaid sõdu jne. Asusid elama õndsate saarele, kuhu jäid igaveseks elama. Viies tõud ehk raudinimesed, elavad siiamaani. Nad elavad kurjal ajal, ja nende loomuses on palju kurjust , ei saa rahu murest ja vaevast. Põlvkondade viisi minnakse järjest kurjemaks. Lõpuks tuleb aeg, mil nad metsistuvad, ja kaob hea tahte austamine. Siis hävitab Z ka nemad.
  Pikka aega elasid maal ainult mehed. Z lõi naised siis, kui vihastas Promet peale. (tuli ja jumalate petmine, nii et jum ohverdatakse kondid & rasv , inimestele jääb liha) Seejärel valmistas Z Pandora – imeilusa neiu , kellest põlvnevad kõik naised 1. lugu ta on meestele nuhtluseks ja püüab kurja teha ja nii kogu naistesugu.
  2. lugu Pandorast: talle kingiti jumalate poolt laegas , kus peitus palju halba. P anti Epimetheusele naiseks ja too keelas laegast avada. Aga Pandora oli uudishimulik ja avas laeka , nii saidki õnnetused ja nuhtlused maailma, nende hulgas ainuke hea asi Lootus (Elpis).
 • 80% sisust ei kuvatud. Kogu dokumendi sisu näed kui laed faili alla
  Vasakule Paremale
  -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #1 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #2 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #3 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #4 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #5 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #6 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #7 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #8 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #9 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #10 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #11 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #12 -Antiikmütoloogia- sisukokkuvõte #13
  Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
  Leheküljed ~ 13 lehte Lehekülgede arv dokumendis
  Aeg2015-03-11 Kuupäev, millal dokument üles laeti
  Allalaadimisi 21 laadimist Kokku alla laetud
  Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
  Autor Marta Kotkas Õppematerjali autor

  Lisainfo

  Mõisted


  Kommentaarid (0)

  Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri


  Sarnased materjalid

  17
  doc
  Antiikmütoloogia sisukokkuvõtted
  41
  doc
  Antiikmütoloogia lugude kokkuvõte-piletid
  8
  docx
  ANTIIKMÜTOLOOGIA
  7
  rtf
  Antiikmütoloogia
  48
  docx
  Kreeka mütoloogia
  52
  doc
  Vana-Kreeka
  0
  docx
  V-Hugo Jumalaema kirik Pariisis terve raamat
  11
  odt
  Kirjanduse arvestus I - antiik

  Faili allalaadimiseks, pead sisse logima

  Kasutajanimi / Email
  Parool

  Unustasid parooli?

  UUTELE LIITUJATELE KONTO MOBIILIGA AKTIVEERIMISEL +50 PUNKTI !
  Pole kasutajat?

  Tee tasuta konto

  Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun