Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Suhkur (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

SUHKUR
Suhkur on inimese jaoks oluline toiduaine, mida kasutatakse:
  • roogade magustamiseks
  • maitsestamiseks, mis tähendab teiste maitse- või toiduainete maitse rõhutamist või nihutamist soovitud suunas.

Suhkru eriliigid:

Suhkru jaotus tootmisviisist lähtuvalt:
  • Peensuhkur
    Valge kristallsuhkur– on kõige tavalisem kasutatav suhkur. Tavalist suhkrut toodetakse kas suhkruroost või suhkrupeedist.
    Kasutamine:
    • Koduhoidiste valmistamiseks
    • Küpsetamiseks
    • Maitsestamiseks
    Tume kristallsuhkur – valmistatakse toor -roosuhkrust. Kristalliseerumine toimub nii, et suhkrusse jääb aroomi- ja värvaineid ning vähesel määral mikroelemente. Tume suhkur sobib eriti hästi maitseaineid sisaldavate taignate valmistamiseks, mikrolaineahju küpsetistele värvi andmiseks ja iiriseglasuuri sisse ning marjapirukate pinnale tavalise suhkru asemel.
    Kristallide suurus võib suuresti varieeruda - eriti peen kristallsuhkur – koosneb väikestest kristallidest ja lahustub kiiresti.
    Kristallsuhkru alaliigid :
    • Pärlsuhkur – valmistamiseks purustatakse tükksuhkur väikesteks kildudeks. Sellest saab isuäratava pinnakatte saiadele, pirukaümbristele või küpsistele. Küpsetised tuleb eelnevalt alati munaga määrida, siis kinnitub pärlsuhkur küpsetades tugevasti taignapinnale. Värviline pärlsuhkur – on mitmevärviline pärlsuhkur. Värvilise pärlsuhkruga võib kaunistada ka glasuuritud kooke, torte või küpsiseid sõelutuna.
    • Fariinsuhkur – valmistatakse siirupist ja kristallsuhkrust. Siirupikiht suhkrukristallide pinnal muudab need pehmeks ja niiskeks. Fariinsuhkur on aromaatne, värvi ja maitset andev suhkur, mis sobib küpsetamiseks, glasuuri tegemiseks, praadimiseks , pudru maitsestamiseks, magustoitudesse ja jookidesse .Fariinsuhkur on valgest suhkrust kohevam ja samas veidi vähem magusam , mistõttu asendamisel tuleks kokkusurumata fariinsuhkurt võtta umbes 1,5 korda rohkem kui valget. Parim koht fariinsuhkru säilitamiseks on külmkapp või isegi külmuti.
    • Tarretisesuhkur on želatiinitu tarretisevalmistaja. Valmistatakse suhkrust, tärklisesiirupist, puuvilja pektiinist ja sidrunihappest. Tarretisesuhkurut on lihtne kasutada ja selle abil saab puuvilja- või marjakattega kihilistele kookidele, tortidele, küpsistele ja pirukatele luua isuäratava pinna. Ei sobi piima sisaldavate segude tarretamiseks. Tarretisesuhkur lisatakse keeva vette. Kui segu uuesti keema hakkab, tuleb nõu pliidilt tõsta ja lasta segul enne marjadele või puuviljadele laotamist mõni minut jahtuda. Segu on kõige parem määrida lusika või spetsiaalse määrijaga. Kui segu laotamise ajal liialt tarduma kipub, võib selle uuesti vedelaks kuumutada.
    • Vaniliinsuhkur ja vanillsuhkur vanilliinsuhkru saamiseks immutatakse suhkurkristallid sünteetilise vanilliasendajaga, vanillsuhkur aga saadakse ehtsa vanillikupra suhkrus hoidmisel.
    • Moosisuhkur – tavalisele peensuhkrule on lisatud sidrunhapet, kaaliumsorbaati ja puuviljadest valmistatud pektiini
    • Kaneelisuhkur – suhkrusegu (suhkur, kaneel, tahke taimerasv), mis sobib küpsetiste valmistamiseks, kaunistamiseks ja täiteks. Eelisteks on:
      • puisteomadus,
      • niiskusekindlus
      • kaneelisuhkur on ühtlane, ei tolma
      • säilivusaeg 6 kuud temperatuuril 18-25*C
    • karamellsuhkur – roosuhkrul lastakse aeglaselt kristalliseeruda suurteks helepruunideks kristallideks. Sobib nt kohvi sisse.
  • tükisuhkur
    Valmistamise tehnoloogiad :
    • suhkrusiirup valatakse koonusekujulistesse suhkruga vormidesse , läbib kogu suhkrumassi täites kristallide vahed ja muudab suhkru kõvaks.
    • Pressimise puhul surutakse kokku rafineeritud peensuhkur
    • Kiirelt lahustuv tükisuhkur
    Tume tükisuhkur – rootoorsuhkrust valmistatud tume ja aromaatne kõva tükksuhkur. Sobib kohvi ja tee magustamiseks
  • tuhk- ehk puudersuhkur – valmistamiseks kristallsuhkur jahvatatakse. Eriti peene struktuuriga kübemetest koosnev tuhksuhkur lahustub kiiresti, moodustades kerge, rikkaliku ja püsiva vahu. Tuhksuhkur sobib vahustatavatesse koogi - ja küpsisetaignasse. Tuhksuhkrust saab hõlpsasti valmistada glasuure kookide, tortide, küpsiste või näkside pinnale. Kasutatakse ka küpsetiste pinnale . Müügil on värvilist tuhksuhkur ja ka maitsestatud (heleroosa maasikamaitseline, kollase värviline sidrunimaitseline[suhkur sidrunhappega], kaneelimaitseline) puudersuhkrut.
  • suhkrusiirup-
    Tume siirup – tume suhkrukahus, mis sisaldab suhkrupeedi ja suhkruroo lõhna-, värvi- ja mineraalained . Sobib tugeva aroomi tõttu pajaroogadesse, küpsetistesse, jookidesse.
    Kuldne suhkrusiirup – hele suhkrulahus , mida kasutatakse küpsetistes, magustoitudes ja ka kaunistamiseks.
    Kvaliteedinõuded:
    • suhkur peab olema sinaka või kollaka varjundiga
    • maitselt magus
    • lõhn puhas ja suhkrule omane
    • niiskusesisaldus peensuhkrul kuni 14%, tükisuhkrul 0,3%

    3
  • Suhkur #1 Suhkur #2 Suhkur #3
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-02-02 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 71 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor nannuk Õppematerjali autor




    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    24
    rtf

    Toidukaubaõpetus 2014

    Suir - õietolmust valmistatud valgurohke sööda varu. Kunstmesi - saadakse sahharoosi hüdrulüüsil orgaaniliste hapete ja värviainete lisamisega, võidakse lisada ka naturaalset mett. Ta on paks, veniv siirupitaoline lahus, toiteväärtus ei ole võrreldav meega. Suhkur; suhkruasendajad Suhkur *Tähtis toiduaine *Kujutab endast peaaegu puhast sahharoosi *Olenevalt toorainest nim. tavalist suhkrut roo- ja peedisuhkurust Põhiomadused: magusus, kõrge energeetiline väärtus, konserveeriv toime Tavasuhkrust on magusam ainult frutoos Frutoos - puuviljasuhkur, maltoos - linnasesuhkur, glükoos - viinamarjasuhkur,

    Kaubandus
    thumbnail
    80
    docx

    Toidukauba õpimapp

    Juhendaja: Liina Maasik Mõdriku 2012 SISUKORD SISSEJUHATUS Oma õpimapis käsitlesin ma toidukaubatundmises õpitud teemasi. Tuues välja erinevate kaubagrupide tähtsamad omadused, liigid või sordid. Tööd teha oli huvitav aga üsna palju vaeva nõudev. Ma otsustasin seekord minna kergema vastupanuteed ning enamus, töös kasutatava materjali, otsisin interneti avarustest. 1. MESI, SUHKUR, SUHKRUASENDAJAD, SOOL. 1.1 Mesi Kõige varasematel aegadel oli mesi inimesel põhitoiduks. Enne suhkru kasutuseletulekut oli mesi ainus magus toiduaine ja maiustus. Ka hilisematel aegadel on mett hinnatud kui väärtuslikku toiduainet. Teda on tarvitatud värskelt, kuid kasutatud ka viina, likööri, siirupi, äädika jt valmistamiseks. Mesi on mesilaste poolt taimedelt kogutud nektarist või eritistest spetsiifiliste ainete

    toiduainete sensoorse hindamise alused
    thumbnail
    45
    docx

    KÕIK OLULINE TERVISLIKUST TOITUMISEST

    punetust või valu, kuumatunnet, peavalu, mis kaovad poole tunni möödudes. Seda nähtust on hakatud nimetama "hiina restorani sündroomiks". Avalikkuse survel on hiina restoranid vähendanud selle maitseintensiivistaja koguseid roogades. Sünteetilised suhkruasendajad (E 950 - E 954) - neid leidub karastusjookides, närimiskummides, mahlades, moosides, vähesel määral ka jogurtites. Magusained ei anna süsivesikuid nagu seda teeb suhkur - nende mõju on aga pigem vastupidine loodetule, need ei langeta kehakaalu vaid kujundavad terviseriski. Suhkruasendajad on kunstlikud ning tervisele kahjulikud E-ained, mis võivad põhjustada kõrvaltoimeid nagu närvilisus, depressioon või isegi kantserogeensus. Magusainete grupp on keelatud muuhulgas USAs ja Inglismaal, neid ei ole soovitav tarbida rasedatel ega lastel. Light-tooted - light-märgistusega tooted ei kuulu küll E-ainete

    Toitumine
    thumbnail
    26
    docx

    Toidukauba eksami kordamisküsimused ja vastused

    Kõlblik kuni - näitab aega toidu müümise ja tarvitamise lõppkuupäevani, ,,Kõlblik kuni" ületanud toitu müüa ega edasiseks käitlemiseks kasutada ei tohi. Parim enne - tähtaeg, mille jooksul toidu valmistaja või pakendaja tagab säilitamistingimuste järgimise korral toidu nõuetekohasuse, ,,parim enne" tähtaja ületanud kaupa võib müüa, kuid peab olema nõuetekohasest kaubast eraldatud. Toiduained, mille pakendil ei nõuta säilimisaja näitamist, on värske aedvili, äädikas, suhkur, keedusool. NB! Teisi tähtsamaid märgistusi (ökomärgistus, kvaliteedimärgistus jne) vaata ,,Kaubandusalasest toidukaupade õpikust" või internetist. 6. Toidukaupade soolamine, kuivatamine ­ erinevad meetodid, sublimatsioonkuivatus ja sellest tulenev kaupade säilimine. Soolamine ­ vt. punkt 20 Kuivatamine - põhineb veesisalduse vähendamisel. Vee kõrvaldamine toiduainest pidurdab mikroobide

    Toit ja toitumine



    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun