Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Raku ehitus ja talitlus (2)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

Raku ehitus ja talitlus


3.1 Tsütoloogia kujunemine


  • Robert Hook – vaatles valgusmikroskoobiga korgilõike ja nägi kambrikesi (taimeraku kesta). Tema võttis kasutusele raku mõiste. (1665. a.)
  • K. E. von Baer – avastas imetaja munaraku ja järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust ( 1826 . a.) samuti koostas evolutsioonipuu.
  • 1831 . a. jõuti rakutuuma kirjeldamiseni ning arusaamiseni, et see on iga raku oluline koostisosa .
  • A. Von Leeuwenhoek – uuris ainurakseid ja baktereid (17. saj II pool).
  • M. Schleiden avastas et taimed on rakulise ehitusega ja T. Schwann avastas, et loomad on rakulise ehitusega. Koos lõid nad rakuteooria I põhiteesi: Kõik taimed ja loomad on rakulise ehitusega. (1839. a.)
  • Rudolf Virchow – rakuteooria II põhitees: Iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust selle jagunemise teel. (1858. a.).
  • Rakuteooria III põhiteess: Rakkude ehitus ja talitlus on vastastikuses kooskõlas.

Raku uurimine: valgus- ja elektronmikroskoop.

3.2 Rakkude mitmekesisus


Üldise ehitusplaani alusel võime kogu eluslooduse jagada kaheks suureks rühmaks: üherakulisteks ja hulkrakseteks organismideks.
Üherakulised organismid:
  • Mikroskoopiliste mõõtmetega
  • Iseloomuliku väliskujuga organismid
  • Kogu aine- ja energiavahetus toimub ühe rakumembraani kaudu
  • Bakterid , algloomad , pärmseened jt.

Hulkraksed organimsid:
  • Hulkraksetes organismides sõltub rakkude kuju ja ehitus sellest, millisest koest nad pärit on
  • Iga koe rakkude ehitus on kooskõlas nende talitlusega
  • Selgrootud , selgraagsed loomad, taimed, kandseened jt.

Eeltuumsed ja päristuumsed rakud
Kõiki rakke jagatakse:
  • Eeltuumsed ehk prokarüootsed – puudub piiritletud tuum, esineb vähem keerukaid organelle ja membraanseid struktuure. Nendes rakkudes on kindlasti DNA ja ribosoomid . Prokarüootsed on bakterid, sinikud ehk tsüanobakterid, aktinomütseedid.
  • Päristuumsed ehk eukarüootsed – tuum on olemas, samuti ka keeruka ehituse ja talitlusega organellid . Rakkude kuju on väga erinev. Eukarüootsed on looma-, taime-, seene- ja protistirakud.
    • Suurim rakk – jaanalinnu muna
    • Väikesim rakk – mükoplasma (kuulub bakterite hulka ja võib inimesel esile kutsuda hingamisteede haigusi)
    • Pikimad rakud – vöötlihasrakud

    3.3 Päristuumne rakk


    Loomarakk koosneb:
    * Rakumembraanist
    * Tsütoplasmast
    * Lüsosoomidest
    * Golgi kompleksist
    * Mitokondreitest
    * Raku tuumast ja selles asetsevast tuumakesest
    * Kareda- ja siledapinnalisest trütoplasmavõrgustikust ehk endoplastilisest retiikulumist
    * Tsentrioolisest
    * Ribosoomidest
    ( * Vakuoolidest)

    Taimerakk koosneb:
    * Rakukestast
    * Rakumembraanist
    * Tsütoplasmast
    * Lüsosoomidest
    * Golgi kompleksist
    * Mitokondritest
    * Raku tuumast ja selles asetsevast tuumakesest
    * Kareda- ja siledapinnalisest tsütoplasmavõrgustikust
    * Tsentrioolisest
    * Ribosoomidest
    * Tsenraalvakuoolist
    * Plastiididest

    Raku osad


  • Vasakule Paremale
    Raku ehitus ja talitlus #1 Raku ehitus ja talitlus #2 Raku ehitus ja talitlus #3 Raku ehitus ja talitlus #4 Raku ehitus ja talitlus #5 Raku ehitus ja talitlus #6 Raku ehitus ja talitlus #7
    Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
    Leheküljed ~ 7 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2009-04-05 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 108 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor kasspuuris Õppematerjali autor

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    5
    odt

    Rakk

    protsesse rakutasandil. Kõige pisem üherakuline organism on mükoplasma (kuulub bakterite hulka ja võib inimesel esile kutsuda hingamisteede haigusi) Looduses esinevad suurimad rakud on lindude munarakud, näiteks jaanalinnu munarakk (munarebu), mis võib kaaluda umbes pool kilo. Miks on üherakulised organismid enamasti väiksed? Üherakulistel toimub kogu energia-, info- ja ainevahetus väliskeskkonnaga rakumembraani vahendusel. Sealjuures on oluline raku välismembraani pindala ja sisekeskkonna ruumala vaheline suhe­mida suurem on rakk, seda väiksemaks see suhe jääb ja kui see pindala on väga väike, häiruvad kõik eespool nimetatud protsessid ­ seetõttu ei saagi üherakulised organismid olla kuigi suured. Missuguse kujuga on rakud? Bakterid on kujult erinevad: ümarad pulkjad ja kruvikujulised, osad on kaetud ripsmetega, osadel viburid, osa on siledad, osa limakapsliga. Enamusel üherakulistest on oma kindel ja iseloomulik väliskuju

    Bioloogia
    thumbnail
    27
    pdf

    Raku ehitus ja talitlus

    RAKU EHITUS JA TALITLUS RAKUTEOORIA OLULISED NIMED: R. Hook K. E. von Baer M. Schleiden T. Schwann R. Virchow RAKUTEOORIA PÕHISEISUKOHAD · Kõik organismid koosnevad rakkudest · Iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust selle jagunemise teel · Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas RAKKUDE MITMEKESISUS · Rakutuuma ehituse alusel jagatakse: PROKARÜOODID EUKARÜOODID · Lisaks jagatakse: ÜHERAKULISED HULKRAKSED EUKARÜOOTSE RAKU EHITUS RAKUMEMBRAAN TUUM · Ümbritsetud kahe poorilise membraaniga · Tuuma sees on karüoplasma · Interfaasis on olemas tuumakesed, milles toimub rRNA süntees ja ribosoomide moodustumine · Tuumas asuvad kromosoomid FUNKTSIOONID

    Bioloogia
    thumbnail
    3
    doc

    Nimetu

    Rakk: Looma-, taime- ja seenerakk. 1) Kuidas nimetatakse teadust, mis uurib rakkude ehitust ja talitlust? Teadusharu, mis uurib rakkude ehitust ja talitlust nimetatakse tsütoloogiaks ehk rakubioloogiaks. 2) Seoses millise leiutisega sai võimalikuks raku avastamine? Mikroskoopide leiutamine 17. saj. alguses võimaldas näha mikroskoopilist elu. 3) Sõnasta rakuteooria kolm põhiteesi. a) Iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust. b) Kõik organismid koosnevad rakkudest. c) Rakkude ehitus ja talitlus on vastastikuses kooskõlas. 4) Rakuõpetuse kujundajad ajalises järjestuses; nende avastused/leiutised. Jannsenid; Hook; Leeuwenhoek; Baer; Scleiden; Schwann; Virchow. Hans ja Zacharias Janssen - Hollandi prillimeistrid, kes valmistasid 1595.a. esimese mikroskoobi. Robert Hook - Robert Hook leiutas valgusmikroskoobi 1665.a. millega uuris korgilõike. Võttis kasutusele raku (cellula) mõiste.

    Kategoriseerimata
    thumbnail
    12
    doc

    Raku ehitus ja talitlus

    ­ 1826 Matthias Schleiden ­ kõik taimed on rakulise ehitusega ­ 1838 Theodor Schwann ­ taimed kui ka loomad on rakulise ehitusega ­ 1839 Rudolf Virchow ­ iga uus rakk saab alguse üksnes olemasolevast rakust selle jagunemise teel Rakuteooria põhiseisukohad Kõik organismid koosnevad rakkudest Rakk on elussüsteemi põhiüksus(elementaarüksus) Kõikide organismide rakud on ehituse, talitluse ja keemilise koostise poolest sarnased Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas Tütarrakkude moodustumine toimub emaraku jagunemise teel Rakkude mitmekesisus väikseim rakk(bakter) ­ mükoplasma ­ põhjustab köha suurim rakk ­ jaanalinnu munarakk(kollane osa) keskmine suurus 10-30 mikromeetrit Üherakuslistel organismidel toimub aine, energia-ja infovahetus kõik rakumembraani vahendusel ja on oluline et välismembraani pindala ja sisekeskkonna ruumala vaheline suhe

    Rakubioloogia
    thumbnail
    6
    doc

    Rakuteooria

    RAKUTEOORIA Robert Hook ­ leiutas valgusmikroskoobi. Esimesena hakkas rääkima taime rakust. K.E von Bear ­ munaraku avastaja. A.von Leeuwenhoek ­ ainuraksete kirjeldaja. Rakuteooria põhiseisukohad: · Kõik elusorganismid koosnevad rakkudest. · Rakkude ehitus ja talitlus on kooskõlas.( nt:närvirakud) · Kõik uued rakud saavad alguse olemasolevast rakust jagunemise teel. · Hulkraksetes organismides on rakud diferentseerunud ( eristunud) ja integreerunud ( on omavahel seotud.) Loomarakk e. eukarüoodne rakk. Loomarakk koosneb: rakumembraanist, tsütoplasmast, lüsosoomidest, golgi kompleksist, raku tuumast, selle sees asetsevast tuumakesest, ribosoomidest, tsütoplasma võrgustikust, vakuoolist ja mitokondrist. Membraan Ülesanded:

    Bioloogia
    thumbnail
    4
    pdf

    Rakuõpetus

    Rakkude kuju võib varieeruda - lamedad, kuubikujulised, käävjad jne. Vaatamata rakkude kuju ja suuruse varieeruvusele on nende põhistruktuur ühesugune. Vastavalt rakutuuma esinemisele jaotatakse kõik organismid prokarüootideks ja eukarüootideks. Eukarüootsed ehk päristuumsed, nendel esineb piiritletud rakutuum. Eukarüoodid saame jaotada protistideks, taime-, seene- ja loomariigiks. Enamikel eukarüootsetel rakkudel esineb üks raku keskosas paiknev tuum. Tuuma kõrvaldamisega kaotab rakk oma jagunemisvõime, ainevahetus aeglustub ning ta hukkub mõne aja pärast. Prokarüootsed ehk eeltuumsed on sellised, millel puudub piiritletud rakutuum (puuduvad ka mebraansed organellid). Prokarüootideks on bakterid. Organism koosneb rakkudest ning rakuvaheainest, mis on rakuprodukt. Ainuraksete kuju on väga varieeruv - püsiv (kui ta on ümbritsetud jäiga kestaga) või muutuv

    Bioloogia
    thumbnail
    6
    docx

    RAKUÕPETUSE KORDAMINE

    RAKUÕPETUSE KORDAMINE 1. Eel- ja päristuumsete rakkude mõisted. Missuguste elusorganismide rakud on eel-ja missuguste päristuumsed? – Eeltuumsed ehk prokarüöödid: Rakutuum puudub, bakterirakud. Päristuumsed ehk eukarüoodid: On rakutuum, seenrakk, taimerakk, loomarakk. 2. Rakuteooria põhiseisukohad? – Kõik organismid on rakulise ehitusega. Iga uus rakk saab alguse üksnes olemasolevast rakust selle jagunemise teel. Rakkude ehitus ja talitlus on omavahel kooskõlas. 3. Tea järgmiste rakuosade ehitust ja ülesandeid: tuum, plastiidid, rakukest, vakuool, ribosoom, mitokonder, tsütoplasma, tsütoplasmavõrgustik, Golgi kompleks, lüsosoom, tsütoskelett. Tuum: Kontrollib ja juhib raku tegevus, säilitab DNA’d. Ümbritsetud kahekihilise membraaniga (membraani ehitus: 2fosfolipiidide kihti ja valgud; ülesanded: kaitse, ainete transport), et eraldada ja kaitsta kromosoome. Plastiidid: Ainult taimerakkudes

    Rakubioloogia
    thumbnail
    11
    doc

    Eukarüootne ja prokarüootne rakk

    Eukarüootne rakk. Rakumembraan ja rakutuum. Ehitus ja funktsioonid; Rakuorganellid; Taime-, looma- ja seeneraku võrdlus. Rakumembraan Kõik rakud on kaetud rakumembraaniga. Kuigi rakke on väga palju erinevaid, on rakumembraani ehitus kõigil väga sarnane. Lisaks raku välismembraanile on eukarüootsetes rakkudes ka membraanidega kaetud organellid. Rakumembraanil on kaks funktsiooni: 1. Eraldada raku sisekeskkond väliskeskkonnast; 2. Võimaldada ainete liikumist raku sisekeskkonnast väliskeskkonda ja vastupidi. Rakumembraani ehitus Rakumembraanid on ehitatud lipiididest, sealjuures peamiselt fosfolipiididest, valkudest ja süsivesikutest. Kõigil neil molekulidel on omad ülesanded. 1. Vesikeskkonnas, mida raku sise- ja väliskeskkond on, moodustavad fosfolipiididide molekulid spontaanselt kahekihilise struktuuri. Hüdrofoobsed otsad hoiavad seejuures sissepoole ja

    Bioloogia




    Meedia

    Kommentaarid (2)

    lehar943 profiilipilt
    lehar943: olen rahul selle materjaliga ,sellest on abi
    06:56 08-12-2011
    dilja profiilipilt
    dilja: tänan
    15:30 10-05-2009



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun